Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Maskat e fytyrës, në kushtet e shtëpisë
 
Shperndaje
ikub#: 1007170104
Dikur ishin stërgjyshet tona përdoruese të rregullta të produkteve të freskëta, ndërsa sot jemi ne trashëgimtaret e recetave të tyre

maska per fyteren ne kushtet e shtepsie

 Sot, femrat janë gjithnjë e më të prirura të përdorin në fushën e kozmetikës produkte natyrale, të bëra vetë
Më të mira se kremrat e shtrenjtë

Vajza natyrale e lyen fytyrën me kos, u jep flokëve shkëlqim me limon dhe e përgatit maskën me miell bajameje. Dikur ishin stërgjyshet tona përdoruese të rregullta të produkteve të freskëta, ndërsa sot jemi ne trashëgimtaret e recetave të tyre. Pas ekologjisë, konsumit etik, jetës natyrale dhe shpenzimit biologjik, sot femrat janë gjithnjë e më të prirura të përdorin produkte natyrale të bëra vetë në fushën e kozmetikës. Maska dhe trajtime 100% natyrale, me fruta, minerale, bimë që aplikohen menjëherë mbi fytyrë, fillimisht të zbutura e më pas të rrahura me çdo lloj vaji, madje edhe me vaj merluci. Gjithçka është shumë e thjeshtë, përgatitet në kuzhinë me një pastel ose rrahëse vezësh. Mjafton një manual fitoterapik, sy, pjata shandani dhe më kryesorja, koha, për të shpalosur talentin me anë të recetave natyrale. Me një mollë mund të përgatisni lehtësisht një antioksidues. Nga përzierja e mollës me kosin përftohet një lloj qumështi, i cili pastron dhe lëmon lëkurën. Përbërësit kozmetikë natyralë janë një mënyrë e këndshme për të trajtuar lëkurën, por shpesh herë mund të bëhet edhe dëfryese nga përdoruesit. Deri tani, këtyre recetave u janë shtuar edhe përbërës të tjerë natyralë, duke iu dhënë një ndihmë të madhe njerëzve që janë alergjikë ndaj kimikateve. Kohët e fundit, produktet e bëra vetë janë kthyer në një hobi. Shpesh herë ato bëhen edhe dhurata për raste festash. Para se të prodhohen, këshillohet që ato të ekzaminohen në laboratorë të specializuar, për të mos shkaktuar pakënaqësi te konsumatorët. Uji, elementi jetësor më i rëndësishëm dhe sapuni nuk dalin asnjëherë nga moda. Mjafton një trajtim i kujdesshëm dhe efikas, për t‘u dukur si 20 vjeç. Sot, me ndihmën e shkencës dhe teknologjisë, të cilat kanë përparuar jashtëzakonisht, mund të bëhet diçka më shumë. Produktet e reja kozmetike, me bazë përbërësit natyralë, janë përhapur kudo, pasi shkenca ka provuar se janë tërësisht të shëndetshëm dhe nuk i japin lëkurës asgjë, përveçse shkëlqim. Por, përgatitja e këtyre produkteve kërkon një higjienë maksimale: duar të lara, kupë xhami dhe doreza. Konservimi i tyre bëhet për një periudhë të shkurtër kohore, rreth një muaj. Është e këshillueshme që ena të ruhet në frigorifer, ose në vende hermetikisht të mbyllura. Ndryshe nga produktet që shiten në dyqane kozmetike, të cilat përmbajnë një numër të madh përbërësish kimikë dhe lëndë të para, kremrat e bërë vetë janë 100% bimore dhe shumë efikase.

Është e nevojshme të tregojmë gjithnjë kujdes, sidomos në esencat që përdorim. Veç të tjerash, cilësia e lëndës së parë është kryesore. Mungesa e emulsionit, erërave dhe pigmenteve i bën ato më natyrale, më të thjeshta por dhe më të vështira për t‘u përthithur nga fytyra. Ato mund të përgatiten fare thjesht, mjafton të jesh e informuar mbi fushën e farmacisë dhe estetikës. Në këtë mënyrë kërkon dhe gjen një formë tjetër mirëqenieje. Përbërësit kozmetikë të bërë vetë kërkojnë një periudhë të caktuar kohore dhe janë ndryshe nga ata që shiten në dyqanet kozmetike. Por duhet të bëjmë kujdes me bakteret dhe myqet që jetojnë mirë në këto produkte, duke gjetur një ambient të përshtatshëm. Prandaj duhet pasur shumë kujdes gjatë përgatitjes dhe të bëhet një provë përpara se të përdoren. Është mirë që kremrat të mbahen në frigorifer, të paktën një javë. Ato nuk mund të konservohen, kështu që përgatitja e tyre bëhet me ushqime të freskëta. Asnjëherë nuk duhet harruar se ato janë krijuar me ushqime të freskëta, gjë që kimia nuk mund ta ofrojë. Në fund, një tjetër këshillë: jo gjithçka mund të përgatitet në kushtet e shtëpisë. Për shembull: faktorët mbrojtës të vajrave diellorë janë më mirë që t‘u drejtohen produkteve kimike. Ka vajra që të mbrojnë, por jo plotësisht. Është e këshillueshme që shampot, pastat e dhëmbëve, kremrat e produkte të tjera, të cilat kanë lidhje me trupin dhe lëkurën e njeriut, të blihen jo në dyqane kozmetike, por në farmaci. ????somario ??Ndryshe nga produktet që shiten në dyqane kozmetike, maskat e bëra vetë në shtëpi janë 100% bimore dhe shumë efikase.?


Këtyre recetave u janë shtuar edhe përbërës të tjerë natyralë, duke u dhënë një ndihmë të madhe njerëzve që janë alergjikë ndaj kimikateve
Disa maska të thjeshta

1) Përzieni një të verdhë veze, 1 lugë kos dhe 1 lugë mjaltë derisa të përfitoni një krem të butë. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.

2)Lëng portokalli me mjaltë
3 lugë mjaltë dhe 3 lugë lëng portokalli. Përziejini dhe përhapini në fytyrën e pastruar më parë. Lërini për 15 minuta.

3) Gjysmë banane e shtypur, 1 lugë kafeje kos natyral dhe 1 lugë kafeje lëng limoni. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni 20 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët.

4) Një grusht lulesh kamomili vihen të ziejnë me 100 ml qumësht dhe lihen të qëndrojnë 20 minuta. Kullohet dhe i shtohet 1 lugë e vogël mjaltë. Aplikohet në fytyrë për 15 minuta.

(marre nga gazeta shqip)
 ventouris


Postuar: 17 Kor
Marre nga Asnje
Shfleto artikuj te tjere per: FYTYRA KUSHTE SHTEPI

Albtelecom
loading...
anisa   Para 10 muajsh     
Dua nje mask per nje fytyre me te bute??
anisa   Para 10 muajsh     
Dua nje mask per nje fytyre me te bute??
anisa   Para 10 muajsh     
Dua nje mask per nje fytyre me te bute per kete sezon
Genta   Para 17 muajsh     
Nje maske per floke te thate
didi    Para 18 muajsh     
ju lutem si ti hek nishanet pres pergjegje
nela   Para 50 muajsh     
te lutem me jep nje krem per larat qe me dalin ne fytyr gjat kohes se veres
nela   Para 50 muajsh     
te lutem me jep nje krem per larat qe me dalin ne fytyr gjat kohes se veres
lola   Para 78 muajsh     
te lutem me jep nje ilac apo krem cfar te jet per rudhat posht syve ,,,,dhe per nje fytyr te paster me respekt lola
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Alviero
Chez Moi
Living


Më të lexuarat


Turizmi
Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved