Trilece   
Receta e dites
Nga Telegrafi 08 Nën
 
0
0

f.1107215152447_m

Përbërësit:


* 6 vezë
* 400 gr sheqer
* 400 gr miell
* 1 pluhur paste
* 1vanil sheqer
* 1/2 lit. ajkë
* ½ lit qumësht
* 300 gr qumësht pluhur
* 1/2 kg karamel.

Përgatitja:

Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet. Brumi derdhet në tepsi. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
gatimee
Para 26 muajsh  
  
krejt jeni ****
 
gatimee
Para 26 muajsh  
  
sa e keqeeeeeeeeeeeeeee
 
bleta
Para 27 muajsh  
  
shum e mir
 
bleta
Para 27 muajsh  
  
shum e mir J love trilece
 
valdetja
Para 31 muajsh  
  
shum e mir receta
 
Vera
Para 37 muajsh  
  
A dini si t beni caramel se nuk mund t gjej unku jeetoj
 
lulja
Para 44 muajsh  
  
Shummir e keni shpjegu veq ni gabim e keni ber se ne permbatje e kebi cek vetem 1/2 lt qumesht e mavon te.pregaditja keno than 1lt e gjys cekeni te permbatja 1lt 1/2 se habitet dikush vetem pak qumsht mer
 
lulja
Para 44 muajsh  
  
Shummir e keni shpjegu veq ni gabim e keni ber se ne permbatje e kebi cek vetem 1/2 lt qumesht e mavon te.pregaditja keno than 1lt e gjys cekeni te permbatja 1lt 1/2 se habitet dikush vetem pak qumsht mer
 
Leon
Para 49 muajsh  
  
shum e bukur
 
Leon
Para 49 muajsh  
  
shum e mir
 
pakpalidhjeposkalidhje
Para 49 muajsh  
  
hahaahhahha
 
pakpalidhjeposkalidhje
Para 49 muajsh  
  
hahahasd iaummuu m shum i kom mara k :P asjdjawdsadwd
 
bonnna
Para 50 muajsh  
  
oinfgcoicsuzxjbmoqIKV,MKJMCGOILZZOPUHOKL

CFARE DOMETHENJE KA KO NE KINEZISHTEEE???
 
ajdinda
Para 51 muajsh  
  
hhhhhhh
 
ajdinda
Para 51 muajsh  
  
shum e pelqej ket embelsir dhe e du shummmmmm

 
nijazi
Para 52 muajsh  
  
auuauauauauau shumm e mir eshte kjoooooooo
 
Reis
Para 62 muajsh  
  
shum e mir asht qekjo trileqjaa a : P :P
Edhe krejt e han
 
Reis
Para 62 muajsh  
  
shum e mirr ashht qekkjoo :P :P
 
Reis
Para 62 muajsh  
  
shum e mirr ashht qekkjoo :P :P
 
G-FORCE
Para 64 muajsh  
  
jajajajjajajajajaajajaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Ju mys
Para 64 muajsh  
  
Me zemer e me emer qi ja vnon ni peremer
 
Ju mys
Para 64 muajsh  
  
G-FORCE
 
Ju mys
Para 64 muajsh  
  
Fitore!Fitore!Ma e forta
 
Arti
Para 64 muajsh  
  
Oj Fitore Qikjo Osht Recepti
 
Arti
Para 64 muajsh  
  
Shum palidhje.

 
fjolla
Para 64 muajsh  
  
shum shum e mir
 
fjolla
Para 64 muajsh  
  
shum shum e mir
 
diona
Para 65 muajsh  
  
shum e mir bre mu tu shkri ngoj qekjo torte edhe emrin e mir bre
 
sara
Para 65 muajsh  
  
tri leqe
duhet ta dim receptin e tri leqes

 NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shtëpia dhe kopshti
Chez Moi
alviero
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ne jete duhet te keni gjithmonë shprese pasi çdo çast është ...
RECETA E DITES

Sallatë me karcof, karkaleca dhe asparagë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: EMBELSIRE RECETA
Postuar nga: a.k
ikub #:
1011080018
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9