Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Seksi ne shtatzani
 
Shperndaje
ikub#: 1011080040
Nese jeni shtatzan apo edhe ndoshta planifikoni te mbeteni shtatzan ju sigurisht se keni gjetur deri me tani informata me bollek rreth seksit para shtatzanis dhe seksit pas lindjes (pritni nje jet me pak aktivitet seksi pasi te keni edhe nje (femija juaj) ne shtepi).

FILEDONNAINGRAVIDANZA

Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzana nuk jane per seks. Sikur shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth siguris se seksit ne shtatzani dhe cka eshte normale per shumecn e qiftaveE po, cka eshte normale mund te ndryshoj shume, por nje fakt e ke te sigurt per te cilen mundesh shlire te llogaritesh se do te ket ndryshime ne jeten tuaj seksuale. Komunikimi i hapur do te jet qelesi per mardhenie te knaqeshme dhe te sigurta seksuale gjate shtazanis.

A eshte I demshem seksi ne shtatzani?

Nese keni nje shtatzani normale seksi ne shtatzani konsiderohet i sigurt gjat te gjitha fazave te shtatzanis.Cfare konsiderohet si shtatzani normale? Eshte ajo shtatzani qe konsiderohet me rrezik te vogel te komplikimeve sikur abortimi apo lindja e parakohshme. Flisni me mjekun tuaj apo me gjinkologun nese nuk jeni e sigurt nese bini ne njeren nga keto kategori. Pjesa ne vijim e keti artikulli mundet gjithashtu te ndihmoj). Natyrisht vetem pse seksi ne shtatzani eshte i sigurt nuk don te thote qe medoemos ju e deshironi ate! Shume nena shtatzana zbulojne se deshira e tyre per te pasur seks ndryshon gjate fazave te shtatzanis. Perveq tjerash shume grave shtatzana ju duket e pa sikletshme te bejn seks pasi trupi tyre fillon te rritet e te ndryshoj.

Ju dhe pertneri juaj duhet ti mbani linjat e komunikimit te hapura lidhur me mardheniet e seksuale. Mund te flisni per menyrat tjera qe te permbush nevojat tuaja seksuale. E ndoshta ju duhet edhe te ekspirementoni me pozitat seksuale per te gjetur ate qe ju pershtatet dhe ju pelqen. Shume shtatzana zbulojne se deshira dhe motivimi i tyre per seks humbet ne periudhen e fundit te shtatzanis. Jo vetem per shkake te rritjes se trupit te tyre por gjithashtu edhe pershkake te preokupimit me lindjen e pashmangshme dhe eksitimin faktit qe do te behet nene.

Kur eshte seksi ne shtatzani I pasigurt

Jane dy tipe te sjelljeve seksuale qe jane te pasigurta per cilendo grua shtatzane:

* Nese bene seks oral partneri juaj asesi nuk guxon te ju fry ne vagne. Futja e ajrit brenda mund te shkaktoj emboli (blokad te eneve te gjakut), qe potencialisht mund te jet fatale si per nenen ashtu edhe per foshnjen.
* Ju nuk duhet te keni mardhenie seksuale me partner historia seksuale e te cilit eshte e panjohur per ju apo i cili mund te ket ndonje semundje seskualisht te transmetueshme sikur herpes, lyrtha gjenitale, klamidia apo edhe HIV. Nese infektoheni semundja mund te transmetohet tek foshnja me pasoja potencialisht te rrezikshme. Nese mjeku juaj apo gjinekologu zbulon apo parasheh disa komplikime te rendesishme me shtatzanin tuaj ai apo ajo sigurisht se do te ju udhezoj kunder mardhenieve seksuale gjat shtatzanise. Faktoret me te zakonshem te rrezikut perfshihen: * kercenimi i mundesis se abortimit apo edhe histori te abortimeve te mehershme si pasoj e ndonje semundje apo pamundesis per te mbajtur dhe rritur foshnjen.
 * histori e lindjes se parakohshme (ju ndoshta keni lindur me heret nje foshnje para 37 javeve) apo keni shenja qe tregojnje per rrezikun e lindjes se parakoshme (sikur shtrengimet (kontrakcionet) e parakoshme te mitres).
* gjakderdhje vaginale e pasqarueshme, sekretim apo ngerqe * rrjedhje te lengut amniotic (lengu qe mbeshtjell foshnjen)
* placenta previa, nje gjendje ne te cilen placenta (strukture e pasur me gjak qe ushqen foshnjen) bie aq poshte saqe mbulon kerviksin (hapjen e uterusit)
 * kerivks jokompetent, nje gjendje ne te cilen kerviksi dobesohet dhe hapet parakohe keshtu duke ngritur rrezikun per deshtim apo lindje te parakoshme.
 * fetus te shumfisht (keni binjak apo trenjak, etj.)ventouris


Postuar: 08 Nën
Marre nga Keshilla.net
Shfleto artikuj te tjere per: SEKS SHTATEZENIA

Albtelecom
loading...
*******   Para 74 muajsh     
Ti jana mpase seksi per ty koka i mir a e bajna un e ti ni seksi
valdetja   Para 74 muajsh     
jo nuk osht i mir seksi te bon dom shum me shdet gjdo kuja
jana   Para 75 muajsh     
seksi gjithmon asht i mir
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved