Rreziqet që fshihen në shtëpi   
Tabletat e hekurit dhe shtesat e ngjashme të ushqimit që përmbajnë hekur janë të dedikuara për të rritur dhe janë helmimi më i shpeshtë i fëmijëve nga ilaçet.
Nga ikub.al 19 Shk
 
0
0

Në këtë lloj helmimi është e vështirë të reagohet me kohë sepse fëmijëve së pari i përkeqsohet gjendja shumë e më pastaj duket sikur është përmirësuar, ku realisht mandej vie deri tek përkeqsimi i papritur. Për këtë, më së miri këto shtesa ushqimore (ilaçe) mbani të mbyllura nëpër dollape.

Në hekur të nxehtë për hekurosje zakonisht digjen fëmijët të cilët sapo janë mësuar të ecin, ndërsa 75 % të rasteve ndodhin pavarësisht nga mbikqyrja e të rriturve. Mjafton vetëm një moment pakujdesie që fëmiu të kap hekurin, me faktin që fëmijët nuk e dinë që duhet ta lëshojnë objektin e nxehtë nga dora, shpesh fitojnë djegje të shkallës së dytë, të cilat kërkojnë intervenim urgjent të mjekut. Me përfundim të hekurosjes, hiqni hekurin nga priza, lëreni të ftohet në ndonjë vend të lartë, ku fëmiu nuk mund ta kap. Keni kujdes që të mos e leni kabllon e hekurit të lëshuar poshtë sepse fëmiu mund ta tërheq.

Zhurma

Përveç që dëmton veshin, zhurma mund të ndikojë në zhvillimin mental të fëmijës dhe në aftësitë e të folurit. Zvogëloni zërin e TV-së, zgjedhni lodra dhe aparate të shtëpisë më të qeta. Zhurma është veçanërisht e rrezikshme gjer në moshën shtatë vjeçare, kur zhvillohet dëgjimi.

TV jostabil

TV-ja jostabile mund të rrëzohet dhe mund të lëndojë fëmijën. Fëmijët shpesh hidhen mbi orendi dhe kapin TV-në, këtë më së shpeshti e bëjnë fëmijët nga një gjer në tre vjeç. TV-në duhet përforcuar për orenditë apo muri dhe të mos i lejoni fëmijët afër tyre pa mbikqyrje.

Mobiliet e reja

Mobiliet e reja nga iverica lirojnë formaldehid, i cili irriton sytë, fytin dhe hundën, prandaj mund të shkaktojë sulm të astmës tek fëmijët e sëmurë./bebaime/

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Il Cammino
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
ILC
MAX LED WALL Durres
Nëse nuk do të përbënin problem financiar
(Do të kryenit ndërhyrje estetike në trupin tuaj, apo të pranonit atë qe ju ka rezervuar fati?)

Bordo Revista
FILXHANI SOT

Njerëzit jo gjithmonë kane nevoje për këshilla, ndonjëherë k...
RECETA E DITES

Ëmbëlsirë me çokollatë, kakao dhe biskota
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk meritoj kaq ftohtësi…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
FEMIJE
1102190015

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV