Ventouris
Pickimi i bleteve: keshilla per te luftuar helmin e tyre   
Shume njerez jane te lidhur me kete insekt te vogel. Shpesh kjo dashuri i ka bere te shnderrohen edhe ne “njerez-blete” qe nuk kane me probleme as nga prania e bleteve dhe as nga pickimet e tyre.
Nga Infoalbania 17 Mar
 
0
0

Por ekziston edhe nje kategori individesh, shume e madhe ne numer, te cilet jo vetem qe i kane fobi bletet, por mund edhe te jene alergjik ndaj pickimit te tyre. Ne cdo pickim blete ne marrim edhe nje sasi helmi, i cili hyn bashke me thumbin ose pickimin. Ky helm qe del nga gjendrat e vogla te bleteve, te ngjashme me gjendrat tona te peshtymes, eshte edhe arma mbrojtese, sulmuese dhe vrasese per armikun.

Ne sasi te vogel ky helm shkakton vetem djegje, kruarje dhe enjtje kalimtare ne turpin e indivit te pickuar sepse helmi asimilohet shpejte si pasoje e qarkullliit te gjakut. Por nese sulmohesh nga shume blete, pasojat mund te jene edhe fatale. Aq i madh eshte efekti i ketij helmi, saqe mjafton te injektohet direkt ne vena nje miligram prej tij dhe mund te shkaktoje nje kolaps te vertete. Nese gjate jetes suaj ju sulmoheni nga nje tufe bletesh dhe ju jeni alergjike, duhet te shkoni ne menyre urgjente te mjeku me i afert. Gjithashtu duhet te keni parasysh disa keshilla:

1. Laje menjehere lekuren ne vendin ku jeni pickuar.

2. Shkule ose nxirre me nje age thumbin qe te ka mbetur nen lekure

3. Njome vendin e pickimit me amonjak te lengshem per te neutralizuar aciditetet e helmit me ane te alkalines.

4. Hidhni ne cdo pickim nje pike nga nje perzierje e cila permban 15 grame amoniak, gjysem grami acid salicilik dhe 5 grame kolodio.

5. Vendos kompresa me uje te ftohte, te kripur dhe me akull.

6. Bej kompresa me leng liri dhe me disa pika laudan.

7. Nese ndjen se po te lene forcat dhe ke ethe, atehere pi raki, konjak, ponc ose vere te nxehte. Kjo ndihmone ne procesin e djersitjes dhe ne eleminimin e helmit permes poreve te lekures.

8. Injekto adrenaline dhe drejtohu te mjeku.

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Halit Bytyqi
Para 3 muajsh  
  
Me ka pickuar bleta afer syrit me eshte ajur shume, cilat jane masat mbrojtese popullore per qajtje sa me te shpejte, faliminderit paraprakisht!
 
Halit Bytyqi
Para 3 muajsh  
  
Me ka pickuar bleta afer syrit me eshte ajur shume, cilat jane masat mbrojtese popullore per qajtje sa me te shpejte, faliminderit paraprakisht!
 
Jona
Para 7 muajsh  
  
Mamin tim e ka pickuar bleta Te dora dhe I bera kto por nuk I beri gje
 
Era
Para 8 muajsh  
  
mua me ka pickuar bleta te syri dhe mu fry cfar duhet te bej
 
aleksander
Para 21 muajsh  
  
po ne se nuk ke asnje nga keto qe thoni ju mjekim tjeter popullor me efikas se zakonisht bletet jan ne mal dhe ndihma me e afert esht 1ore per ne ambulac cfar mund te bej sa me shpejt faleminderit
 
Ervis toska
Para 33 muajsh  
  
Mua me ka pickuar bleta te kyci i kembes dhe nuk ivura shum rendesi mbas 4 ditesh me filluan dhimbje shum te forta te kemba se vija dot ne tok kemben,,,, kam shkuar dy her te doktori dhe akoma kam dhimbje kam mar dhe mjekime
 
silva
Para 50 muajsh  
  
kam mamin tim ,qe eshte pickuar disa here nga bletet dhe nuk i benin alergji ,kurse tani eshte hera e dyte qe e pickojn dhe eshte alergjike biles heren e pare humbi edhe ndjejat ,a ekziston ndonje vaksine per ta parandaluar kte alergji e cila nese nuk tregohemi te kujdesshem mund te rrezikoje dhe jeten ...
 
silva
Para 50 muajsh  
  
kam mamin tim ,qe eshte pickuar disa here nga bletet dhe nuk i benin alergji ,kurse tani eshte hera e dyte qe e pickojn dhe eshte alergjike biles heren e pare humbi edhe ndjejat ,a ekziston ndonje vaksine per ta parandaluar kte alergji e cila nese nuk tregohemi te kujdesshem mund te rrezikoje dhe jeten ...
 
gentian
Para 51 muajsh  
  
un kam disa koshere blete ne shpi dhe kujdesem gjat gjith kohes per ta por un kam pasur pickime gjat gjith kohes sa her qe i kontrolloja nje dite me pickoj nje blete ne dore dhe me beri alergji si shpjegohet kjo
 Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Shprehini gjithmonë ndjenjat sepse mundësitë mund te humbasi...
RECETA E DITES

Oriz spanjoll
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: BLETE HELM
Postuar nga: a.k
ikub #:
1103170093


Digitalb


UnionBank