Cfare jane radikalet e lira?   
Keni degjuar te flitet shpesh per radikalet e lira, por cfare jane ato? Dhe c'lidhje kane me bukurine e lekures?
Nga ikub.al 13 Pri
 
0
0

#F674A1

Sa here keni degjuar ne reklama per ushqime ose kozmetike te cilat flasin per radikalet e lira si armiq per te luftuar, ne menyre qe te jemi sa me te shendetshem ne bukurine tone, dhe lufta kunder plakjes? Kemi degjuar qe radikalet e lira jane te lidhura fort me procesin e plakjes se lekures. Por ne c'menyre? Radikalet e lira jane "produkte skarco" qe qelizat formojne ne brendesi te tyre pasi kane mbaruar oksigjenin e nevojshem per te prodhuar energji( nje proces i quajtur oksidim). Nese prezenca e tyre eshte e ekuilibruar, jane te domosdoshme pasi ndihmojne sistemin imunitar. Por, nese jane shume shpejtojne plakjen. Ne kozmetike kjo perkthehet, jane te afte te hambasin shkelqimin dhe elasticitetin e indit epidermik, qe shfaqet opak dhe si rrjedhoje shfaqen rrudhat.

Cila eshte fjala kyc ne luften kunder proliferimit te radikaleve te lira, atehere? Anti oksidues! Edhe ne kete rast keni degjuar shpesh, mbase ne lidhje me vecorite e rendesishme qe kane ato ne ushqim ose ne produkte kozmetike. Anti oksiduesit ndahen ne 3 kategori te medha: pigmentet vegjetale (polifenol dhe bioflavonoid), vitaminat (C,E dhe provitamina A) si dhe mikroushqyesit dhe enzimat (seleni, zinku, koenzima Q10, melatonina). Substancat anti oksiduese perdoren edhe per prodhimin e kremrave dhe produkteve specifike per elasticitetin e lekures, kunder moshes etj. Caji jeshil eshte nje burim i fuqishem anti oksiduese, ruajeni ne frigorifer ne nje perberje shume te perqendruar, duke i shtuar disa pika aceto molle dhe per disa dite do te keni nje tonik shume efikas nder duar.
 

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Radika Resort
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Afa Farma
Boutik Alviero
Bukuria
(Do ta quani jo morale përdorimin e saj, pa vulgaritet, për të bërë karrierë )

Bordo Revista
FILXHANI SOT

Njerëzit që na kanë vërtet për zemër rikthhen gjithmonë pas ...
RECETA E DITES

Mish gjeli i marinuar
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

A po veproj drejt?


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
1104130010

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Albanian Security Forum
Reklame
inTV


Reklame
Abissnet