Ushqimet “plus” per bebat e vegjel   
Kur duhet te filloni t’i jepni fëmijës ushqime te shumëllojshme
Nga ikub.al 07 Kor
 
0
0

haDeri ne moshën 4 muajshe bebi duhet te ushqehet vetëm  me qumësht gjiri ose me qumësht te rekomanduar nga mjeku. Këshillohet qe fëmijës te mos i jepet asgjë tjetër para se te mbushe 5 muaj. Me vone duhet filluar pak ushqim, por i kombinuar.

Ushqimi fillon me sasi te vogla perimesh apo përzierje frutash, me pas me miell për bebet por pa gluten (ne fillim jo me shume se një luge kafeje ne dite).

Gjate muajve te 6 dhe te 7 bebi mund te shijoje pak mish dhe peshk. Fillohet me 10gr ne dite dhe me pas, ne muajin e 12 kjo sasi shkon ne 25gr. Rekomandohet te zjehet mishi dhe lëngu te hidhet ne ndonjë ushqim ose te jepet me luge. Kosi dhe djathi i bardhe këshillohen te konsumohen kur fëmija është te paktën 6 muajsh. Kjo mund te behet edhe duke hedhur disa therime djathi ne pure apo ndonjë ushqim tjetër. Pureja me e mire eshte ajo me patate dhe karrota. Buka dhe orizi rekomandohen qe ne muajin e 8-te, ndersa veza duhet filluar rreth muajit te 8-te ose te 9-te. Evitoni çokollatën, mjaltin apo sheqerin. Megjithatë, mos harroni qe deri ne moshën 1 vjeçare qumështi është ushqimi i preferuar i fëmijëve dhe duhet konsumuar deri ne 1/2 litër ne dite.

Për fëmijët qe mund te jene alergjike shumëllojshmëria e ushqimit fillon me vone dhe sipas këshillave te rrepta te mjekut.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Il Cammino
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chakra Jone
MAX LED WALL Durres
Nëse nuk do të përbënin problem financiar
(Do të kryenit ndërhyrje estetike në trupin tuaj, apo të pranonit atë qe ju ka rezervuar fati?)

Bordo Revista
FILXHANI SOT

Njerëzit jo gjithmonë kane nevoje për këshilla, ndonjëherë k...
RECETA E DITES

Ëmbëlsirë me çokollatë, kakao dhe biskota
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk meritoj kaq ftohtësi…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: at.k
ikub #:
USHQIMI
1107070058

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV