Etika ne vendin e punes   
Kodi qe na ben te suksesshem ne pune, miqesore, me koleget dhe te respektueshem nga eproret apo vartesit tuaj.
Nga ikub.al 11 Gsh
 
0
0

#F674A1

Globalizmi dhe punesimi ne kompani nderkombetare, ika shtrire kudo ne bote rregulla unike qe kerkojne respektimin e nje kodi etike nga te gjithe punonjesit ne marredheniet qe ata kane me shefat apo vartesit, klientet apo sherbime te caktuara. Rregullat e etikes ne pune jane kthyer tashme ne ore leksionesh ne shume universitete, cka konfirmon se ne te gjithe boten duhet respektuar nje kod komunikimi ne pune, nje gjuhe e cila kudo qofsh ka si baze respektin, korrektesine dhe komunikimin. eksperiencat me te mira nga shume punedhenes tregojne se nje pune e mire, merr gjithmone vleresime maksimale atehere kur respektohet etika profesionale. 

Komunikimi

Qofshi profesionist i vjeter apo punonjes i ri, ju duhet se pari te respektoni rregullin numer 1; respektimin e orarit te punes te pakten 15 minuta para se te filloje orari zyrtar, kjo ju ofron mundesine per tu pergatitur nga ana mendore per te gjitha detyrat. shpesh shkelja e orareve behet shkak per largimet nga puna, ulje ne pergjegjesi, gjoba te vogla dhe verejtje per paralajmerim per largim nga puna, madje edhe penalizime maksimale, pushim.

Nje tjeter aspekt qe duhet te respektuar sidomos ne marredhenie me te tjeret eshte sjellja. Respekto me korrektesi koleget ne mjedisin e punes. Mos harroni: nese jeni nje kolektiv ju duhet te punoni ne skuader, ne te kundert duhet te ndryshoni profesion. Rregulloret me te mira te kodit te etikes percaktojne gjithashtu sjellje te perzemert dhe miqesore per te gjithe personelin e kompanise . Pershendesni kur hyni dhe dilni nga puna, troksni ne nje zyre para se te hyni, njoftoni nje takim me shefin apo me vartesin te pakten nje ore para. Ky lloj komunikimi kerkon gjithashtu qe keni edhe nje menyre te folurit apo diskutuari me se korrekte. Mos flisni asnjehere nen dhembe, mbajeni koken lart kur flisni apo kur pershendesni dike, formoni nje ze te qarte dhe te plote, germezoni fjalet ne rast se te tjeret nuk arrijne tju kuptojne dhe kur dikush flet ndiqeni me sy. Asnjehere mos u nervozoni apo te ngrini zerin, kjo sjellje tregon se gjendja juaj emocionale eshte ne gjendje kritike.

Ambicia

Nese keni nje pozicion te caktuar duhet ta mbroni mbroni ate me profesionalizem. se pari ju duhet te vendosni nje respektive dhe qendrim pozitiv, duke evituar problemet ne pune. Respektoni angazhimet tuaja duke i qene i besueshem, ne kete menyre mund te perdorni kapacitetet tuaja per te trajtuar me shume pergjegjesi ceshtje te mprehta, pasi keto jane rastet e volitshmeper tu rritur ne pergjegjesi. Mos nguroni te kerkoni per te shperblyer ne interes te qellimeve te kompanise. Perpiquni te beni punen dhe asgje tjeter. cilesia dhe sasia e punes suaj eshte pasqyrim i drejtperdrejte i karakterit personal dhe integritetit. Nje punetor produktiv me etike te forte gjen gjithmone mundesi dhe kohe per te punuar me cilesi prandaj duhet te krenoheni me punen tuaj.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
ebuy
Big Brother
(Format i konsumuar apo jo?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Një dashuri e sinqerte nuk mbaron kurrë, ajo mund te ketë di...
RECETA E DITES

Sallatë me pulë, rrush dhe djathë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: PUNESIM
Postuar nga: a.k
ikub #:
1108110003
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9