"Supa magjike" per disa kg me pak   
E pershtatshme per te gjithe, sidomos per njerezit qe nuk kane shume kohe te lire, kjo diete eshte e pasur me fibra, vitamina dhe minerale.
Nga Gazeta Standard 25 Nën
 
0
0

soupAjo mund te zihet ne sasi te medha dhe mund te qendroje disa dite. Perparesia e kesaj diete eshte qe, gjate mbajtjes se saj, nuk keni nevoje qe te duroni nga uria. Supen e varfer me kalori preferohet qe ta pini ne sasi te pakufizuar, ne çdo periudhe te dites. Sa me shume qe ta pini, aq me teper do te dobesoheni, thone shkencetaret. Krahas supes, varesisht nga ditet e caktuara, mund te hani peme, perime, mish pa dhjam, oriz dhe te pini qumesht. Nese nuk ju pelqen mishi i lopes, ne dite te caktuara mund te hani gjoks pule pa lekure, te pergatitur ne skare, apo mund te hani edhe peshk ne skare. Me rendesi eshte qe vetem ne disa nga keto dite te hani mish lope.
Gjate mbajtjes se kesaj diete, rreptesishte ndalohet pirja e pijeve alkoolike dhe e pijeve te embla, si dhe nuk lejohet ngrenia e bukes dhe brumerave (duke perfshire edhe makaronat, spagetat…).
Me rendesi eshte qe te pini shume lengje, te pakten 6-8 gota ne dite, si dhe çaje pa sheqer, apo edhe ndonje filxhan kafeje te zeze. Nese i permbaheni menyse, ne javen e pare do te humbni 4,5-7 kg. Nese humbni me shume se 7 kile, para se te vazhdoni me diete, pauzoni disa dite.

Perberesit e supes:
6 qepe, nje laker e madhe, nje selino i madh, 2 speca te gjelber, 2-4 karota, 4-5 domate apo 2 konserva domatesh, 1,5 l uje, 2 paketime supe apo katrore per supe pule, apo lope, majdanoz, kripe, biber dhe ereza (melmesa) bimore sipas deshires.

Dita e pare: pini vetem supe dhe hani peme.
Mund t’i hani te gjitha pemet, me perjashtim te bananeve.
Mund te pini edhe uje dhe çaj pa sheqer.

Dita e dyte: pini supe dhe hani perime (te fresketa, te ziera, te konservuara).
Evitoni fasulet, bizelet dhe misrin. Per darke mund te hani patate te pjekura me levore, me pak kripe dhe gjalpe.

Dita e trete: lejohet qe te pini supe dhe te hani te gjitha llojet e perimeve dhe pemeve. Nese u jeni permbajtur udhezimeve, do te duhej te keni humbur 2-3 kile.

Dita e katert: pini supe dhe qumesht pa yndyre, hani deri ne 3 banane.

Dita e peste: mund te pini supe ne sasi te pakufizuar, si dhe mund te hani mish dhe perime. Mund te hani 300-600 dag mish te zier te lopes dhe 6 domate.

Dita e gjashte: pini supe, hani mish te zier lope dhe perime, por jo edhe patate.

Dita e shtate: perveç supes, mund te ushqeheni edhe me oriz integral te zier ne uje, me melmesa sipas deshires. Hani te gjitha perimet.

Efekti
Qysh ne ditet e para te dietes mund te humbni 2-4 kile, kryesisht uje. Vetem nese vazhdoni qe t’u permbaheni rregullave te kesaj diete mund te keni nje humbje te qendrueshme te kileve. Preferohet qe, pasi iu keni permbajtur kesaj diete per shtate dite, te pauzoni dy jave dhe te filloni perseri, natyrisht, nese doni qe te humbni edhe me teper ne peshe.

 

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
elsa
Para 17 muajsh  
  
Elsa : nje shoqja ime e ka provuar dhe gjate dites ka pire shume supe dhe tju them te drejten ajo humbi shume kile, por e nderprevi se smundesh me por une mendoje qe edhe supa duhet me karak.
 
Hyrije
Para 38 muajsh  
  
Ket dijet qe po e mbajm a bon gjat dits naj kafe apo naj bajame sakez a veq me kto qe e keni shkru ju lutem a ka naj kush me kthy pergjigjjen a kush spo ta kthejka
 
Hyrije
Para 38 muajsh  
  
Ket dijet qe po e mbajm a bon gjat dits naj kafe apo naj bajame sakez a veq me kto qe e keni shkru ju lutem a ka naj kush me kthy pergjigjjen a kush spo ta kthejka
 
Hyrije
Para 38 muajsh  
  
Un jam ne diten e tret dhe jam ne fitnes gjdo dit por jam e lodhun shum sod spo shof shum naj ndryshim qka me ba
 
Nita
Para 39 muajsh  
  
Pershendetje ku mujm me gjet kete lloj te supes,apo duhet me pregadit vet,nqofse muni te na informonii.
 
Donjeta
Para 41 muajsh  
  
Pershendetje,sot eshte dita e katert e dietes dhe kam humb 3kg,mirepo sot jam shume e lige,mezi pom mbajne kembet.cka me keshilloni?
 
antigona
Para 44 muajsh  
  
Nese nuk muj me gjet oriz integral me qka mundem ta zevendsoj ju lutem mu pergjigjenii sa me shpejt.klm
 
ZANA
Para 61 muajsh  
  
Desha te iu pyse ,nese e pime nje lloje tjera te supes p.sh qe jane te gatshme dhe iu perbahem rregullave et ushqimit cilat jane caktu a do funksionoj kjo .
 
Tina
Para 66 muajsh  
  
A e ka provu ndojkush , dhe a mun te funksjonoj nese vetem supen e pim qdo dit mirpo ushqimet tjera nuk i respektojm , te me tregoj ndojkush
 NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
Yasmine
Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Trashëgimia me e madhe qe prindërit mund t'iu lënë fëmijëve ...
RECETA E DITES

Shishqebap me karkaleca dhe brokoli
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: DIETA
Postuar nga: k.s
ikub #:
1111250070
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9