Dieta i ben mire trurit   
Kerkuesit italiane kane treguar se nje ushqim hipokalorik stimulon prodhimin e nje molekule qe sherben kunder plakjes se trurit.
Nga ikub.al 26 Dhj
 
0
0

indexShume studime kishin treguar tashme se plakja e trurit eshte ne proporcion te zhdrejte me sasine e kalorive qe merret cdo dite. Keshtu, obeziteti eshte nje faktor i njohur i ngadalesimit te parakohshem te funsioneve te trurit. Pertej vrojtimeve klinike, shkenca nuk merrte parasysh lidhjen molekulare ndermjet ushqimit dhe trurit. Kerkuesit e universitetit katolik ne Rome i kane dhene me ne fund nje pergjigje ketij misteri duke izoluar nje molekule pergjegjese per funksionimin jetegjate te trurit. E quajtur CREB1, kjo molekule aktivizohet nga dietat hipokalorike. Ekipi i profesorit Giovambattista Pani ka treguar se mjafton te perthithet te pakten 30% e ushqimit te perditshem qe te stimulohet natyralisht prodhimi i CREB1-it. Me punen e tyre, te publikuar ne revisten amarikane Proceeding of National Academy of Sciences of the United States os America (Pnas),  mjeket italiane kane sjelle gjithashtu proven se molekula rrit edhe aftesine e sinpseve per te memorizuar informacionet. “Per me teper, funksionimi i mire i sinapseve eshte thelbesor per te mesuarin dhe per kujtesen”- shpjegon Guido Grassi, nje nga pjesetaret e ekipit - “Dobesimi i tyre sjell edhe semundjen e Alzheimer-it si dhe semunde te tjera mendore”. CREB1-shi eshte gjithashtu shume e rendesishme edhe per kontrollin e ankthit.

Eksperimenti eshte bere tek minjte te cilet i jane nenshtruar nje diete. Ne fund ka dale perfundim se pakesimi i ushqimit favorizonte prodhimin e molekules CREB1. Duke bllokuar prodhimin e kesaj molekule tek disa minj te cilet edhe ata ishin me diete, jane vene re te njejtat patologji te plakjes se trurit si ata qe ushqeheshin normlisht. Pra prova e rolit te madh te CREB1-shit tek truri lidhet me ushqimin. “Qellimi jone eshte te gjejme medikamente qe te aktivizojne prodhimin e molekules CREB1 pa qene nevoja te ndjekesh nje diete” –ka thene profesor Pani. Gjithsesi duke pritur per kete, vetem nje ushqim i kufizuar mund te ruaje funsionimin me te mire te sinapseve. Nje arsye e mire kjo per t’i vene pak fre gojes gjate ketyre diteve festive. (marre nga Le Post)

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
luli
Para 64 muajsh  
  
ky zbulim ihte shume interesat , fleminderit ikub.al dhe Gezuar !!!!!!!!!!!!
 NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Vetëm ata qe shqetësohen për ju mund t'iu dëgjojnë edhe kur ...
RECETA E DITES

Pulë e marinuar me erëza
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: DIETA
Postuar nga: at.k
ikub #:
1112260071
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9