Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Aloe Vera, bima qe trajton lekuren e ndihmon organizmin
 
Shperndaje
ikub#: 1203040008
Nese Aloe Vera perzihet me ilacet e tjera, ajo menjanon efektet anesore te tyre. Gjithashtu, ajo perdoret per sherimin e kapakeve te enjtur te syve, semundjeve te melcise, hepatitit akut dhe semundjeve digjestive

aloe vera

Druri Aloes eshte I dobishem kunder  kolles dhe te vjellave, si dhe forcon zemren dhe shqisat. Aloe vera permban mbi 20 lloje mineralesh, qe jane te domosdoshme per organizimin e njeriut, si p.sh calcium, fosfor, kalium, hekur, natrium, klor, mangan, magnez etj. Gjithashtu ajo permban barbalonine, antranol, antracen, acid cimetik, acid aloik, vaj eterik, rezistanol, vitamina te shumellojshme. Aloe Vera ndihmon tretjen, qarkullimin e gjakut, funksionimin e veshkave, te melcise, fshikezes se temthit, lehteson dhimbjen reumatizmale, ul nivelin e kolesterines dhe triglicerideve si dhe nivelin e sheqerit ne gjak tek diabetiket, forcon sistemin imunitar dhe ka efekt antikancerogjen.


Bima
Bima nga ana e jashtme mund te ngjaje si nje kaktus, por Aloe Vera i perket familjes se bimeve zambakeve, qe rriten gjithmone te blerta ne klime subtropikale ne toke te pasur me minerale, por gjithashtu edhe ne rajone te thata. Per kete arsye, kjo bime  e jashtezakonshme qe depoziton ujin njihet edhe si “zambaku I shkretetires”. Bima arrin efektivitetin e plote te saj pas tri apo kater vitesh per nje  rritje pa problem. Aloe Vera grumbullon nje shume te madhe lengu Brenda gjetheve te saj 40-60 cm te gjate dhe 6-10 cm te trashe. Ky leng I pangjyre ne forme xhelatine mbrohet nga nje shtrese e dyllte dhe siguron nje perqendrim shume te larte lenesh ushqimore. Per shkak te aftesise se saj te larte lidhese dhe nje niveli te perbersve active depozite lageshtie, Aloe Vera njihet si nje bime sheruese shume e kerkuar, 3-4 here me shume se cdo bime tjeter dhe nje kozmetike popullore prej mijera vitesh.


Perberesit

Aloe Vera, me me shume se 200 perberes te vertifikuar shkencerisht qe aktivizojne  dhe forcojne aftesine tone per vetsherim, e ka  treguar veten sin je nder bimet me mira mjeksore. Kerkimet shkencore kane provuar se efekti kryesor I Aloe Veres, domethene  aktivizimi I sistemit  tone te imunitetit, bazohet  ne perberin aktiv  Acemannan, nje kompleks karbohidratesh, I cili thithet nga zorret dhe grumbullohet ne membranat e qelizave. Kjo rrit rezistencen e cdo qelize te vecante kunder viruseve te demshme dhe baktereve.  Perberesit e ndryshem aktive pastrojne  dhe forcojne ne menyre simultane zorren dhe I japin  nej mbeshtetje  te madhe organit me te madh te imunitetit ne trupin e njeriut.  Perberja e te ashtuquajturve antioksidues qe gjenden ne Aloe Vera, vitaminat A, C dhe E te cilat  perdoren per te luftuar  semundjen e civilizimit dhe masat paraprake per kancerin, ia vlen  te percaktohen sit e mira. Perbersit dytesore bimore te Aloe Veres e ndihmojne trupin tone qe t’i thithe me lehtesi keto  substance jetesore 11 prej 20 aminoacideve me te njohura, modulet e proteinave qe shpenzohet gjate jetes si dhe 7 aminoacide kryesore. Nje nivel I larte I aminoacideve ne gjakun tone con ne forcimin e kockave, muskujve, nje shperndarje te mire te oksigjenit Brenda organizmit, nje system te forte imuniteti si dhe nje mendje te mire ekuilibruar. Per me teper, perberja e mineraleve, elementet e gjurmeve ne Aloe Vera jane ten je rendesie te madhe. Pervec hekurit,  kalciumit dhe magnezit, te cilat jane substance thelbesore per te pasur dhmebe dhe kocka te shendetshme dhe nje metabolizem te mire, bima sheruese siguron gjithahstu sasi shume te medha potasi, te nevojshme per te rregulluar balancen e ujit ne trupin tone dhe per nje tension me te ulet te gjakut. Zinku e forcon sistemin imunitar, ndersa magnezi e ndihmon trupin gjate dezintoksikimit.


Perdorimi I Brendshem
Ilaci me I pershtatshem per trajtimin e brendshem eshte lengu I Aloe Veres. Ai mund te qetesoje problemet heterogjene dhe shkaqet e tyre. Efekti I saj ne zorre si  organi me I madh imunitar ne trupin e njeriut eshte shume I vlersuar. Fuqia sheruese e ketij ilaci te vjeter dhe te mirat e tij ne sistemin e imunitetit perforcojne te gjithe organizmin, balancojne aftesite vetesheruese  te trupit te njeriut, krijojne harmoni  dhe ndihmojne  ne parandalimin e semundjeve. Kerkimet shkencore tregojne  se kur Aloe Vera merret per perdorim et brendshme ka nje ndikim pozitiv ne rruazat  e bardha duke rritur rezistencen e tyre kunder viruseve te infiltruara. Nje shume e mahde ushqyesit vitaminoze dhe mineralesh mbeshtesin shendetin dhe mireqenien duke krijuar bazen per vitalitetin dhe entuziazmin per jeten.  E rendesishem eshte te behet dallimi ndermjet productive Aloe Vera qe permbajne aloin, te cilet jane kryesisht laksative dhe produkteve pa aloine, te cileve u referohemi ne kete tekst. Aloina perftohet nga prerja e shteses se aloines se gjethes dhe  permban substance laksative. Vetem vitaminat dhe substancat jetesore te palces perdoren per perdorim te metejshem. Keto substance ne perdorim te jashtem apo te brendshem e ndihmojne trupin tone te veshtersohet dhe te qendroje I shendetshem.


Perdorim I jashtem
Metodat e trajtimet te Aloe Veres jane zhvilluar qysh prej mijevjecaresh dhe vazhdojne dhe sot me produktet e reja te specializuara Aloe. Trajtimet me Aloe Vera kane dhene provat  etyre ne rastet e neurodermatit, ekzemes apo urtikarieve. Lekura me lageshtira dhe ushqyes jetesore per te ndihmuar regjenerimin e plageve dhe per te pershpejtuar rritjen  natyrale te qelizave. Duke perdorur  Aloe Vera, qelbezimet, djegjet, pickimet e insekteve dhe gervishtjet sherohen me shpejt se zakonisht. Lengu ose xheli Aloe Veres mund te eprdoret gjithahstu si  nje alternative balsamike ne sported e pergjithshme dhe product kunder terheqjes dhe bllokimit  muskulor gjate terapise ne rastet e demtimeve sportive. Mjeket popullore rekomandojne qe nenat te perdorin  prodhime natyrale te Aloe Veres per tu kujdesur per lekuren e ndjeshme  te bebeve te tyre ne vend qe te perdorin  kremra te prodhuar kimikisht, te cilet perberes qe mund te shkaktojne alergji. Per keto trajtime, Aloe Vera perfaqeson nje alternative te mrkullueshme.

Kujdes!
Prodhimet natyrale do te behen gjithnje e me te rendesishme per njeriun modern, I cili e kupton se shendeti dhe mireqenia jane te lidhura me harmonine shendetesore te te gjithe trupit te tij. Ushqyesi absolute natyror, pastrues dhe forcedhenes Aloe Vera, me  me shume se 200 perberes active te provuar shkencerisht, po kerkon statsuin e saj te rendesishem ne nej shoqeri te drejtuar per nga shendeti. Qe Aloe Vera te kete efekt maksimal  te trupi I njeriut, duhet te jete: xhel I paster I marre nga gjethja, pasi eshte qeruar me dore dhe xhel me perqindje me te larte ne produkte. Duke qene se Aloe Vera ka vlere unike ne natyre, ne ditet e sotme spekulhet shume me emrin e kesaj bime. Shume firma dhe prodhues te ndyshem ne te gjithe boten  prodhojne  produkte me permbajtje Aloe Vera, por jo gjithe kane cilesine dhe sasi te larte ne produktet e tyre. /standard
 ventouris
ventouris


Postuar: 04 Mar
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ALOE VERA FYTYRA TRUPI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved