Halucinacionet: nje femije mbi pese degjojne zera   
Nje studim psikiatrik irlandeze ka dale ne konkluzionin qe me shume se nje femije mbi pese te moshes 11-13 vjec kane gjasa te degjojne zera.
Nga ikub.al 23 Pri
 
0
0

200-200hallucinationNje studim psikiatrik irlandeze ka dale ne konkluzionin qe me shume se nje femije mbi pese te moshes 11-13 vjec kane gjasa te degjojne zera.


Studimi psikiatrik ka vendosur ne prove 2500 femije, qe provuan qe nje femije mbi pese te moshes 11 dhe 13 vjec kane halucinacione auditive.  Nese disa konfirmojne qe degjojne diskutime te tera midis shume njerezve, te tjeret degjojne vetem disa fjale jo te plota. Persa i perket natyres se ketyre zerave, doktor Ian Lelleher, drejtues i studimit, ka deklaruar per Belfast Telegraph qe behet fjale per nje krize si peshperitje te lehta sipas frekuences ose sipas rastit.

Nese pacienti vuan nga skizofrenia zhvillon halucinacionet auditive, por duhet ta pakesojme kete frike tek adoleshentet e rinj qe degjojne zera  dhe kjo nuk do te thote qe ato vuajne nga ndonje semundje mendore. Ky fenomen do te ndaloj me kalimin e moshe sipas Ian Kelleher, meqe vetem 7% e moshes 13-16 vjec qe kane marre pjese ne studim deklarojne qe degjojne akoma zera dhe sot, kunder 23 % te moshes 11-13 vjec te cilet nuk i degjojne me.
Megjithate, te degjosh zera pas nje moshe te caktuar mund te jete shenje e ndonje c'rregullimi te rende mendor; 80 % te moshes 13-16 vjec kane thene se degjonin zera sepse vuanin nga nje c'rregullim mendor te diagnostikuar. (Figaro Sante)

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
daniel
Para 19 muajsh  
  
Te degjosh zera eshte cregullim i rende mendor , po disa njeres qe shkruajn ca artikuj si ky ketu duke mar parasysh kush degjon zera qe egzistojne apo jo ,ce e dini nese diskuton njeri per dike apo ja thot mendja....!! Ju jeni me rende se sa ata qe degjojne keshtu apo ashtu zera. Merni donje extasi te relaksoeni pas pune ce do ikni per lesh.Apo skeni apartament me murr te parafabrikat , dhe sdegjoni car llapacit komshiu per ate mashtrimin qe i bete atere.! Apo skeni gje per te fshehur me njeri tjetrin?
 NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Klinika Vera-Virhov
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ne jete duhet te keni gjithmonë shprese pasi çdo çast është ...
RECETA E DITES

Sallatë me karcof, karkaleca dhe asparagë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1204230110
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9