Halucinacionet: nje femije mbi pese degjojne zera   
Nje studim psikiatrik irlandeze ka dale ne konkluzionin qe me shume se nje femije mbi pese te moshes 11-13 vjec kane gjasa te degjojne zera.
Nga ikub.al 23 Pri
 
0
0

200-200hallucinationNje studim psikiatrik irlandeze ka dale ne konkluzionin qe me shume se nje femije mbi pese te moshes 11-13 vjec kane gjasa te degjojne zera.


Studimi psikiatrik ka vendosur ne prove 2500 femije, qe provuan qe nje femije mbi pese te moshes 11 dhe 13 vjec kane halucinacione auditive.  Nese disa konfirmojne qe degjojne diskutime te tera midis shume njerezve, te tjeret degjojne vetem disa fjale jo te plota. Persa i perket natyres se ketyre zerave, doktor Ian Lelleher, drejtues i studimit, ka deklaruar per Belfast Telegraph qe behet fjale per nje krize si peshperitje te lehta sipas frekuences ose sipas rastit.

Nese pacienti vuan nga skizofrenia zhvillon halucinacionet auditive, por duhet ta pakesojme kete frike tek adoleshentet e rinj qe degjojne zera  dhe kjo nuk do te thote qe ato vuajne nga ndonje semundje mendore. Ky fenomen do te ndaloj me kalimin e moshe sipas Ian Kelleher, meqe vetem 7% e moshes 13-16 vjec qe kane marre pjese ne studim deklarojne qe degjojne akoma zera dhe sot, kunder 23 % te moshes 11-13 vjec te cilet nuk i degjojne me.
Megjithate, te degjosh zera pas nje moshe te caktuar mund te jete shenje e ndonje c'rregullimi te rende mendor; 80 % te moshes 13-16 vjec kane thene se degjonin zera sepse vuanin nga nje c'rregullim mendor te diagnostikuar. (Figaro Sante)


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
raiffeisen
living
Cili nga problematikat e mëposhtme
(Do te ishte me e padëshirueshmja për ju)FILXHANI SOT

Njeriu është aq i madh sa janë të mëdha edhe ëndrrat e tij
RECETA E DITES

Burritos vegjetarianë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Jeta e dyfishtë e tim shoqi


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
FEMIJE
1204230110


Reklame
Hako


Reklame
Digitalb
Reklame
Alviero


Reklame
MK_Shorteu