Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Bark me muskuj ne pak kohe : ushtrime dhe dieta te keshillueshme
 
Shperndaje
ikub#: 1204300018
Bark me muskuj ne pak kohe eshte endrra e cdo femre, mbi te gjitha nga ato qe e shikojne provon e kostumit si tmerr.

sport-aerobicoBark me muskuj ne pak kohe eshte endrra e cdo femre, mbi te gjitha nga ato qe e shikojne provon e kostumit si tmerr. Nese nuk keni nje fizike perfekt nuk duhet ta bejeme nje tragjedi, jane disa zgjedhje natyrale, per tu rikthyer ne forme  dhe ne pak kohe. Kush jane keto zgjidhje? Sigurisht qe dieta dhe gjimnastika.  Per te pasur rezultatet e shpresuara eshte e nevojshme shume. Sot do te shikojme bashke qe cfare tipi ushtrimesh te ndjekim dhe se cfare regjimi ushqimor eshte i preferuar.

Ushtrime per barkun
Sporti nuk eshte gjithcka, por sherben. Mos mendoni qe duke bere 10 pompa per 10 net mund te sjelli te mirat direkte. Duhet te ushtroheni, por ne te njejten kohe perdorni dhe kini vullnet dhe ne aktivitete te tjera, si sportet aerobike dhe dietat. Mbani mend qe te tregoni muskujt e barkut duhet te eliminoni pjeset e dhjamosura dhe per ti treguat ne evidence duhet para se gjithash te eliminoni ato. Jini konstant dhe ushtrohuni ne orare fikse , mbi te gjitha nese beni gjimnastike ne shtepi.  Pra i kombinuar dy here ne jave dedikojuni aktivitetit aerobike , kurse ne te treten shkoni te vraponi ose beni bicikleten.


Beni sport
Sic duhet ta keni kuptuar eshte shume e rendesishme te beni dhe sport aerobik, sepse ky lloj ushtrimi  eshte cuditerisht i futur ne procesin e dobesimit. Zgjidhni aktivitetin  qe preferoni: vrap, not, boks, biciklete.  Gjithashti mind dhe te nadni ushtrimet duke bere : 30 minuta vrap, 30 forcim muskujsh dhe serish 30 minuta vrap. Nese nuk keni bere shume ushtrime, atehere ju mjafton vetem ecja. 20 minuta ne dite fitwaking,  ( ecje me ritem te shpejte) do t'ju lejojne ne 3 ose 4 muaj te kaloni tel vrapi , mbi te gjitha per te shkrire dhjamerat e teperta te barkut.

Dieta e sakte
Efektet me te mira jepen duke kryqezuar dieten me sportin: mos mendoni qe te ushtroheni ne palester eshte e mjaftueshme per t'ju ridhene muskujt e barkut. Evitoni te pini pije te gazuara dhe alkol. Mos e humbni kohen me snack dhe embelsira, favozrizoni me mire frutat dhe zarzavatet.  Sigurisht qe nuk duhet te eliminoni proteinat qe jane te rendesihme per te transformuar  masen e yndyrnave ne dobesim dhe per te forcuar muskulaturen.  Proteinat qe merren nga mishi i kafshve  duhet te alternohen me ato me orgjine vegjetale: zarzavatet sallaterat dhe drithera ju japin shume ndihme. Si perfundim dy keshilla: eliminoni zakonin se pirjes se duhanit dhe mundohuni te drejtoni nje jete te rregullt.

Postuar: 30 Pri
Marre nga Pour femme
Shfleto artikuj te tjere per: BARKU DIETA MUSKUJ

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved