Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Sa vlere kane kalorite ushqimore per te humbur peshe ?
 
Shperndaje
ikub#: 1205310035
Kalorite e ushqimeve jane te gjitha njesoj ?

calorie-diverse-delle-dieteKalorite e ushqimeve jane te gjitha njesoj ? Per tu dobesuar mjafton nje diete hipokalorike dhe pak levizje . Mbase jo vetem , pse e thone studimet e fundit : kalorite qe vijne nga ushqime te ndryshme nuk jane te gjitha njesoj dhe mund te bejne me te vertet ndryshimin. Kalorite e frutave te thata per shembull, jane nje rezerve e rendesishme per organizmin tone , kurse ato qe vijne nga karamelet konsiderohen te pavlefshme sepse nuk furnizojne ushqime te rendesishme  organizmit tone .
Nje studim i hershem ka treguar , qe kalorite nuk jane te gjitha njelloj dhe qe e rendesishme nuk eshte “ sesa konsumon, por cfare konsumon”.


Studimi i kalorive te ushqimeve
Ky studim eshte drejtuar nga shkencetaret  e Pennington Biomedical Research Center, qender e specializuar ne shqetësimet ushqimore, qe kane vëzhguar 25 persona nga mosha 18 deri ne 35 vjec, qe kane ndjekur dieta te ndryshme. Njera ishte e varfer me proteina ( me pak se 5% kalorish te marra nga proteina) , nje tjeter  ishte ne mesataren e ushqimeve amerikane  (15%) , ndersa te tretet e kishin hiper –proteinike , me 25% te kalorive qe vinin nga proteinat. Ky studim shkrujne shkencetare – sugjeron qe pesha e trupit mund te shkaktoj rreziqe te vërteta ne mbipeshe”. Te gjithe pjesmarresit per 8 jave kane ngrëne 40% me shume kalori , sipa dietes se tyre normale,pothuajse nje 1 mije kalori me shume ne ditet. Ne fund te studimit , kush kishte ndjekur nje diete te varfer proteinike kishte marre me pak peshe , mesataria rreth 3 kile e gjysem per koke.


Dieta perfekte nuk i numëron kalorite
Dieta perfekte duhet te bazohet ne faktin qe kalorite nuk jane te gjitha njelloj dhe qe te vlerësosh nje diete vetem nga vlera kalorike do te ishte nje koncept i gabuar. Per tu dobësuar vertet eshte e nevojshme qe ne cdo vakt te nje bilance perfekte . Kohet e fundit dhe nje studim suedez i ka injektuar pjesemarresve nje kalori te tepërta  20Kcal/kg  me peshe trupore. Grupit te pare , kalorite i ishin dhene kalori me fruta te thata, kurse tjerit  karamele. Ato qe kishin ngere karamele kishin marre nje barazi kalorish , nje ndryshim te parametrave kardiovaskulare dhe nje ngadalësim te metabolizmit , ne krasim me ato qe kishin konsumuar fruta te thata.



ventouris


Postuar: 31 Maj
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: KALORI PRODUKTE USHQIMORE

Albtelecom
loading...




 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik Alviero



Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved