5 pyetje qe femrat bejne pas moshes 40 vjece   
40 vjece. Akoma nje jete seksuale per te jetuar…
Nga ikub.al 25 Qer
 
0
0

Sexe-5-questions-que-les-femmes-se-posent-apres-40-ans_h_content_l40 vjece. Akoma nje jete seksulae per te jetuar… Per te perfituar lirine dhe zhvillimin Doktoresha Sylvain Mimoun, gjinekologe, I pergjigjet 5 pyetjeve mbi seksin qe shpesh lindin rreth moshes 40 vjece.

Pa lidhje , por femrat mendojne para kohe per menopauzen.Ne te vertet , ne moshen 40 vjece ajo ka akoma 10 vjet jete seksuale pa menopauze. Megjithate, keto mendime ndonjehere mund te bllokoj, thote psikologia. Por trupit I ndodhin disa ndryshime pa rendesi. Ne pergjithesi,deshira vjen me ngadale dhe shenjat e deshires gjithashtu.


Kam dhimbje a eshte normale?

Ne moshen 40 vjecare shpesh perjetojne nje forme thatesire vaginale ,zakonisht shume e lehte per te trajtuar me hormone locale, duhet nje trajtim I thelle dhe hidratim i detyrueshem ( ilace te keshilluara nga mjeku). Po sa me shume kalon koha aq shume nje grua do te kete keto lloj problemesh


Nuk kam deshire…
Shqetesimi I deshires eshte nje c’rregullim seksual per femren. Kjo eshte shpesh shkak I shume faktoreve:
Lodhja
Mungesa e kenaqesise
Konfliktet martesore
Mjetet me te mire per te rigjetur deshiren per te ndertuar kenaqesine. Per kete, ata duhet ti pergjigjen nje pyetje te rendesishme: A keni deshire ju te gjeni kenaqesine ? Celsi kryesore per rigjetur deshiren dhe kenaqesine


Mua nuk me pelqen ,trupi im ka ndryshuar

Paradoksi i seksualitet femerore : shume femra e shikojne seksualitetin e tyre te shuhet sa here qe nuk e duan  dhe jo sepse partnerit nuk pelqen trupi i tyre.

Paradoks tjeter i seksit :  “ sa me shume te beni dashuri, aq e thjesht do te duheni” . Per shembull nuk duhet te dobesoheni per te bere dashuri, por duhet te beni dashuri per tu dobesuar. Pra femrat kuptojne te kunderten shpjegon psikologia.


Kam rigjetur veten, por kjo sa mund te zgjasi?
Ne moshen 40 vjecare femra eshte bere aktore e seksualitetit, ajo e meson sa me mire trupin dhe deshirat e saja. Femar nuk luan me nje rol, ajo nuk eshte me nje imazh  ( si pjesa me e madhe e 25 vjecareve) . Ne kete moshe femrat kane arritur te luftojne pakenaqesite e tyre dhe si perfundim te kene nje jete seksuale te kenaqshme. Frika e tyre me e madhe eshte qe menupauza te prishi gjithcka dhe qe jeta e tyre seksuale te ndaloj.Por e keni gabim se jeta seksuale nuk ndalon ne moshen 40 vjecare dhe as ne menopauze.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
alviero
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ne jete duhet te jeni dëshmitarë dhe jo gjyqtare, duhet te p...
RECETA E DITES

Kroketa me patate dhe sallam
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: FEMRAT
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1206250058
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9