Ja si ta kuptojme nese jemi gati per dashurine e madhe   
Mund ta gjejme ne pune, ne autobus, ne nje bar ose ne internet, dashuria e madhe eshte ndonjehere afer nesh.
Nga ikub.al 13 Gsh
 
0
0

Mund ta gjejme ne pune, ne autobus, ne nje bar ose ne internet, dashuria e madhe eshte ndonjehere afer nesh. Por duhet te ndihemi akoma gati.


Ja disa pyetje te berea nje psikologu:
Kush eshte pyetja kryesore qe duhet ti bejme vetes sone përpara se te dime nese jemi gati per dashurine e madhe?
Pyetjet e medhaja qe duhet ti beni vetes jane:  A njoh veten mire?  A jam une e hapur per nje takim?  I njoh une vlerat e mia?  Etj


A kemi humur iluzionet tona ne cift  dhe/ku  princi i kalter  per te qene gati per takim dashurie?
Po dhe jo . Shpesh kur gjejme dashurine e madhe, duhet te dini qe ka disa deshtime  përpara se te krijoni iluzione.  Duhet te mbani nje pjese te endrrave , por te pranoni qe dhe tjetri eshte ndryshe nga ju.  Ky eshte perberesi me i rendesishem ne nje cift per t’ia dale  ne jeten ne cift: per te pranuar ndryshimet.


A kemi ide precise nga ajo cfare presim nga cifti  dhe nga partneri ideal, per tu përgatitur me mire mbi nje lidhje?
Ne nje cift, jepet dhe merret.  Cfare jam une gati te jap? Per cfare jam une gati te marr?  Duhet te mesoni te vendosni ne nje realitet  nga ajo cfare pritet, nga nevojat dhe dëshirat  dhe te mesoni te shëtisni nga realitetit ne endrra.


A duhet ta pranojme vetmine dhe te jetojme mire per te qene gati per te jetuar nje jeten ne cift?
Mendojme shpesh  “ fale atij tjetrit une do jem e lumtur”  “ fale atij tjetrit une do shkoj mire”. Jo nuk eshte keshtu, per te qene mire , varet nga ju.  Tjetri nuk duhet te mbuloj vetmine tuaj dhe te ju mbroj. Nese doni te jeni te gatshem te jetoni ne cift, duhet te përgatiteni per nevojat e juaja dhe te jeni e gatshme ti përmbushni ato.


A duhet te presim nga fati shpirtin binjak ?
Por nese takoni shume njerëz, atehere mund jete fati ai qe te vendosi per ju.


A mund te jemi gati per nje dashurine e madhe nese jemi ne gjendje te pranojme dhe te heqim dore?
Te identifikoni ndryshimet e velrave dhe te nevojave  ne marredhenie me tjetrin eshte e nevojshme, por nuk duhet te jemi vetem  ne pranimin  dhe heqjen dore te dickaje. Edhe pse ka nga ato gjera qe nuk heqni dot dore  qe jane te papranueshme per veten . Nese i sforconi gjerat , mund te krijoni konflikte. Pranoni tjetrin ashtu sic eshte, sepse cdo njeri duhet te kete territorin e vet.

Nese doni te dini nese jeni gati per nje dashuri te madhe: duhet te pranoni veten tuaj dhe te gjitha defektet e tjetrit. Gjithashtu konfliktet , te keni besim, te hapni rruge kur e keni gabim mos te ngulni kembe etj...
 

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Sex & the city
Ikub Promo
FILXHANI SOT

RECETA E DITES

# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1208130050