Ventouris
Veshja e zakonshme ne pune? Karriera ne rrezik    
Cfare veshjeje te zgjidhni per ne pune ?
Nga ikub.al 08 Tet
 
0
0

Cfare veshjeje te zgjidhni per ne pune ? Kini kujdes me xhinset, t-shirt dhe kepuceve te sheshta , ato duhet te zevendesohen me veshje klasike , edhe pse ambient professional nuk I kerkon. Nje pamje cazuale, ne fakt, duket se I heq pike dhe CV me te plote, duke shkaterruar karrieren.
Kjo eshte nje teori qe vjen  nga USA , midis studimeve shkencore qe ka vexhguar 1400 drejtues operativ te sektorit IT. Per tre menaxher mbi kater , nuk ka dyshime: zgjedhja e pamjes eshte e rendesishme per te bere karrieren  , edhe nese puna e ambientit te informacionit te teknologjise. 76% te dirigjenteve dhe te intervistuarve, ne fakt, ka pranuar vleresimin e nje promocioni dhe ne baze te look-ut I pershtatur nga kandidatet.  Kush nuk kishte veshur  veshje formale , nje kemishe, minifund ose pantallona klasik  do te lidhesh gjithmone me shkalle me te ulet .
Nga studimi , del qe dhe nga repartet me teknologjike 70% e punonjesve vishet ne menyre klasike , ndersa 30% krijon nje stil me original .
Si te jeni te sigurte qe te mos gaboni pamje?  Ja disa keshilla per bere qe veshja juaj mos te sjelli pengese ne karrieren tuaj.


Rregulla e pare, me pak e vlefshme sesa mund te mendohet, eshte bazuar ne nje concept shume te thjeshte: per te mos bere gabimi stili eshte mire te inspiroheni nga shefi dhe te nxirrni menyren e veshjesh.  Shefi nuk do te vishte kurre nje bluze te kuqe? Pra me mire ta mbyllni ne dollap dhe te vishni te njejten veshje ngjyre gri.


Keshilla e dyte : perpara se te zgjidhni veshjen per ne zyre duhet te pyesni nese mund te konsiderohen fyese per  koleget.


Pika e trete dhe veshja me e shtrenjte rrezikon te duket me e keqja sepse ndoshta nuk eshte hekurosur mire. Keshilla e fundit por jo me pak e rendesishme , prek nje argument te rendesishem : praktiken. Tete ose me shume ore pune ne dite nuk jane pak, sidomos nese shtohet koha e kaluar per te shkuar ne pune.  Me mire pra, te zgjidhni nje tip veshjeje qe te jete ne gjendje te bashkoj stilin dhe praktiken.
 

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Ikub.al
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Mos u dashuroni me ata qe zgjedhin fjale te bukura, por me a...
RECETA E DITES

Gatuaj për një, për veten tënde
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: PUNE
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1210080086


Digitalb


UnionBank