Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
Veshja e zakonshme ne pune? Karriera ne rrezik
 
Shperndaje
ikub#: 1210080086
Cfare veshjeje te zgjidhni per ne pune ?

Cfare veshjeje te zgjidhni per ne pune ? Kini kujdes me xhinset, t-shirt dhe kepuceve te sheshta , ato duhet te zevendesohen me veshje klasike , edhe pse ambient professional nuk I kerkon. Nje pamje cazuale, ne fakt, duket se I heq pike dhe CV me te plote, duke shkaterruar karrieren.
Kjo eshte nje teori qe vjen  nga USA , midis studimeve shkencore qe ka vexhguar 1400 drejtues operativ te sektorit IT. Per tre menaxher mbi kater , nuk ka dyshime: zgjedhja e pamjes eshte e rendesishme per te bere karrieren  , edhe nese puna e ambientit te informacionit te teknologjise. 76% te dirigjenteve dhe te intervistuarve, ne fakt, ka pranuar vleresimin e nje promocioni dhe ne baze te look-ut I pershtatur nga kandidatet.  Kush nuk kishte veshur  veshje formale , nje kemishe, minifund ose pantallona klasik  do te lidhesh gjithmone me shkalle me te ulet .
Nga studimi , del qe dhe nga repartet me teknologjike 70% e punonjesve vishet ne menyre klasike , ndersa 30% krijon nje stil me original .
Si te jeni te sigurte qe te mos gaboni pamje?  Ja disa keshilla per bere qe veshja juaj mos te sjelli pengese ne karrieren tuaj.


Rregulla e pare, me pak e vlefshme sesa mund te mendohet, eshte bazuar ne nje concept shume te thjeshte: per te mos bere gabimi stili eshte mire te inspiroheni nga shefi dhe te nxirrni menyren e veshjesh.  Shefi nuk do te vishte kurre nje bluze te kuqe? Pra me mire ta mbyllni ne dollap dhe te vishni te njejten veshje ngjyre gri.


Keshilla e dyte : perpara se te zgjidhni veshjen per ne zyre duhet te pyesni nese mund te konsiderohen fyese per  koleget.


Pika e trete dhe veshja me e shtrenjte rrezikon te duket me e keqja sepse ndoshta nuk eshte hekurosur mire. Keshilla e fundit por jo me pak e rendesishme , prek nje argument te rendesishem : praktiken. Tete ose me shume ore pune ne dite nuk jane pak, sidomos nese shtohet koha e kaluar per te shkuar ne pune.  Me mire pra, te zgjidhni nje tip veshjeje qe te jete ne gjendje te bashkoj stilin dhe praktiken.
 Ventouris
Albtelecom


Postuar: 08 Tet
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: PUNE

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Alviero
Chez Moi
Living

Digitalb

Më të lexuarat


Turizmi
Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved