Ventouris
Si ti vereni shenjat e para te lindjes?    
Barku ka perfunduar rrumbullakesine dhe valixhen e keni bere gati
Nga ikub.al 30 Tet
 
0
0

Barku ka perfunduar rrumbullakesine dhe valixhen e keni bere gati. Ju thjesht prisni vetem shenjen e fundit dhe te niseni per ne maternitet… Po por kur ekzaktesisht ?
Hera e pare …
Pyetja se kur te niseni per ne maternitet eshte shqetesuese , gjate shtatzanise se pare.  Por gjithashtu gjate shtatzanise se pare keni me shume kohe per tu pergatitur . Lindjet e tjera do te jene me te shpejta.
Neper filma dhe romabe, lindja shpsh sjell sinjalin e humbjes se ujrave. Duhet atehere te shkoni ne maternitet , kur fetusi nuk eshte me ne nje ambjent mbrojtes. Por humbja e ujrave eshte thjesht nje pjese e vogel … Atehere cfare duhet te beni?
Ne pergjithesi …
Disa dite para , ju nuk e keni ndjere fetusin e lire , ai ju ka liruar nga presioni mbi stomak dhe ne mushkeri. Keto kohe, ju mund te keni humbur nje pjese te mukozes  (pjese qe ndodhet qafen e uterit).
Te gjitha femrat nuk I ndjne kontraktimet ne te njejten menyre. Per disa , kjo I kujton dhimbjen e menstruacioneve , per disa te tjere nje presion qe mblidhet poshte bustit ….
Nje gje eshte e sigurte : gjate kontraktimeve, mitra behet shume e forte . Ajo verehet  ne momentin kur vendosim duart ne bark. Ju mund te mundoheni te beni nje banje te ngrohte  ose nje antispazmodik per te lehtesuar dhimbjet. Por nese ajo vazhdon te rritet  dhe kontraktimet vazhdojne te vijne cdo 10 minuta dhe zgjasin 1 minute , atehere duhet te niseni per ne maternitet.
Nuk ka arsye qe gjerat te shkojne keq, por mos hezitoni ne asnje menyre te niseni per ne maternitet per te gjitha dhimbjet e pashpjegueshme .  Si do qe te jene rrethanat, sapo te jeni rruges per ne maternitet , mos mendoni asgje tjeter pervec  te relaksoheni.

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Shprehini gjithmonë ndjenjat sepse mundësitë mund te humbasi...
RECETA E DITES

Mish derri pikant
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1210300113


Digitalb


UnionBank