Mjedrat, fruti i perkryer per te rene nga pesha   
Mjedra si frut ka shume perfitime shendetesore dhe jane aleat i shkelqyeshem ne lufte kunder peshes. Ketonet-enzime qe gjenden te malina, bejne ndarjen e qelizave yndyrore ne trup.
Nga Infoalbania 10 Dhj
 
0
0

 

Mjedra si frut ka shume perfitime shendetesore dhe jane aleat i shkelqyeshem ne lufte kunder peshes. Ketonet-enzime qe gjenden te malina, bejne ndarjen e qelizave yndyrore ne trup.
 
1- Djegin yndyrat
Ky frut i kuq eshte i pasur me fibra dha mangan. Fibrat ngadalesojne procesin e tretjes, kurse mangani forcon metabolizmin e trupit. shija e embel e mjedrave ju ben te ndjeheni te "ngopur" me gjate.
 
2- Zvogelon rrezikun nga sulmet ne zemer
Acidi elagjik i cili gjendet tek mjedrat, zvogelon shanset per sulm ne zemer. Ky acid zvogelon kolesterolin e keq dhe ule shtypjen e larte te gjakut.
 
3-Sheron melcine e demtuar
Nje filxhan mjedra mund te parandaloje demtimin e melcise dhe mundesine qe te semureni nga karcinoma.
 
4- Stabilizon nivelin e sheqerit ne gjak
Edhe pse mjedrat jane te embla, materialet ushqyese ndihmojne ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak. per kete gje mjedrat jane te mira edhe per personat qe vuajne nga diebti tip 2.
 
5- Per lekure te mire dhe paster
Antioksidanset dhe vitaminat qe gjenden ne mjedra e bejne kete frute perkryer per lekure te bukur dhe te shtrenguar. ketonet e mbrojne trupin nga radikalet e lira, duke zvogeluar shenjat e mplakjes.


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Ozdilek
Radika Resort
Privatësia
(A duhet kontrolluar celulari i partnerit?)

Living
FILXHANI SOT

Mundohu t'ia mbushesh mendjen fëmijës brenda teje qe te mos ...
RECETA E DITES

Recetë Shën Valentini me fileto pule dhe fruta
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Një borxh i pakthyer…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
FRUTA
1212100119

Reklame
Hako


Reklame
Digitalb
Reklame
Artigiano


Reklame
Katalogu