Mjedrat, fruti i perkryer per te rene nga pesha   
Mjedra si frut ka shume perfitime shendetesore dhe jane aleat i shkelqyeshem ne lufte kunder peshes. Ketonet-enzime qe gjenden te malina, bejne ndarjen e qelizave yndyrore ne trup.
Nga Infoalbania 10 Dhj
 
0
0

 

Mjedra si frut ka shume perfitime shendetesore dhe jane aleat i shkelqyeshem ne lufte kunder peshes. Ketonet-enzime qe gjenden te malina, bejne ndarjen e qelizave yndyrore ne trup.
 
1- Djegin yndyrat
Ky frut i kuq eshte i pasur me fibra dha mangan. Fibrat ngadalesojne procesin e tretjes, kurse mangani forcon metabolizmin e trupit. shija e embel e mjedrave ju ben te ndjeheni te "ngopur" me gjate.
 
2- Zvogelon rrezikun nga sulmet ne zemer
Acidi elagjik i cili gjendet tek mjedrat, zvogelon shanset per sulm ne zemer. Ky acid zvogelon kolesterolin e keq dhe ule shtypjen e larte te gjakut.
 
3-Sheron melcine e demtuar
Nje filxhan mjedra mund te parandaloje demtimin e melcise dhe mundesine qe te semureni nga karcinoma.
 
4- Stabilizon nivelin e sheqerit ne gjak
Edhe pse mjedrat jane te embla, materialet ushqyese ndihmojne ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak. per kete gje mjedrat jane te mira edhe per personat qe vuajne nga diebti tip 2.
 
5- Per lekure te mire dhe paster
Antioksidanset dhe vitaminat qe gjenden ne mjedra e bejne kete frute perkryer per lekure te bukur dhe te shtrenguar. ketonet e mbrojne trupin nga radikalet e lira, duke zvogeluar shenjat e mplakjes.
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Il Cammino
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
MAX LED WALL Durres
Nëse nuk do të përbënin problem financiar
(Do të kryenit ndërhyrje estetike në trupin tuaj, apo të pranonit atë qe ju ka rezervuar fati?)

Bordo Revista
FILXHANI SOT

Nëse do ta njohësh mire dike, mos dëgjo çfarë thotë, por shi...
RECETA E DITES

Brinjë qengji pikante
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk meritoj kaq ftohtësi…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
FRUTA
1212100119

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV