Ventouris
5 menyra per tu dobesuar para festave    
Keshillat tona per te humbur me « embelsi » ato 2 kile te vogla qe na demtojne.
Nga ikub.al 14 Dhj
 
0
0

 

Festat po afrojne dhe ju do te donit te ndiheni ne forme tuaj me te mire, pa kile te teperta para se te bini pre yndyrnave  dhe shume gjera te tjera qe ne i duam por demtojne shendetin tone. Keshillat tona per te humbur me « embelsi » ato 2 kile te vogla qe na demtojne. 
 
Limitoni ose me mire eliminoni alkoolin
Konsumimi i alkoolit kontibuon ne marrjen e kileve. Eshte shume rendesishme qe te humbisni peshen e teper para festave , te reduktoni ose me mire te eliminoni konsumimin  e alkoolit. Alkooli permban 7 kalori per cdo gram , por nuk permban substanca ushqyese , ai pra nuk mund te zevendesoj nje ushqim. Per me teper alkooli mund te ju japi deshiren te konsumoni me teper ushqime.  Ky eshte mekanizmi qe do te ju shendoshi.
 
Perpara festave behuni vegjetariane 
Te pasura me yndyrna , mishi nuk duhet te bej me pjese ne vaktin tuaj per pak kohe derisa te humbisni kilet tuaja. Preferoni me mire mishin e bardhe te pules, per tu dobesuar dhe peshkun.
 
Beni sport
Per te humbur ndonje kile eshte e rendesishme te beni sport. Ecni, bicikleta, noti, vrapi… pra gjeni sportin qe ben per ju dhe punon me etapa duke rritur kohen tuaj te aktivitetit. Te beni sport nuk do te ju dobesoj ne menyre mbreselenese, por ju lejon te mbani te tonifikuar muskujt . 
 
Frutat dhe perimet jane te rendesishme ne ushqyerjen tuaj 
Te freska, te ngrira, ne konserve ose ne supe, fruta dhe perime jane shume te mira per te gjithe formen tuaj fizike . Ndryshoni kenaqesite, por mendoni per cdo sezon dhe ofrojini vetes pese fruta dhe perime ne dite. Te gjitha vaktet tuaja duhet te jene te pasura me perime.
 
Ndryshoni menyren tuaj e te ngrenit te sheqerit 
Reduktoni dozen tuaj te te sheqerit ne menyre progresive dite per dite. Evitoni sheqerin industrial dhe preferoni nje komposto molle te gatuar ne shtepi, cokollate te zeze dhe kos natyral . Mos u perqendroni vetem tek sheqeri ,nese ju keni nevoje ,thjeshte reduktoni dozen dhe zbuloni per shembull sheqerin natyral.
 
loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Askush nuk i përket askujt. Njerëzit vijnë ne jetën tone atë...
RECETA E DITES

Ha mirë edhe ne kamping
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: FESTE MENYRA
Postuar nga: jeta12
ikub #:
1212140122


Digitalb


UnionBank