Si te dobesohesh 10 kg për dy javë! - Content, Shendeti, Fitness & Diet - ikub.al
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese   |  Time.al
 
 
Si te dobesohesh 10 kg për dy javë!
 
Shperndaje
ikub#: 1307090189

E hënë
Mëngjesi: portokall, banane dhe një filxhan lëng portokalli;
Paraditja: një gotë lëng portokalli dhe një copë buke të thekur;
Dreka: 100 gramë peshk të zier, 100 gramë sallatë dhe perime te pagatuara;
Darka: –e njëjtë si mëngjesi;
Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 copë e vogël buke e thekur.

E martë
Mëngjesi: nje vezë e zier butë, një filxhan lëng molle;
Paraditja: një copë e vogël buke e thekur, një gotë lëng molle;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 2 patate të ziera, 4 gjethe sallatë e gjelbër.
Darka: 200 gramë peshk të zier, nje veze shumë të zier, sallatë të gjelbër, bizele të gjelbër. Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng të molle, bukë të thekur.

E mërkurë
Mëngjesi: një filxhan qumësht pa yndyrë, një copë buke të thekur;
Paraditja: 100 gramë djathë të payndyrshëm;
Dreka: 100 granë oriz, 150 gramë sallatë me lakër të freskët me salce të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët;
Darka: 100 gramë mish të zier, një mollë, 4 gjethe sallatë të gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, një copë e vogël buke të thekur.

E enjte
Mëngjesi: një filxhan lëng ananasi, 60 gramë ananas;
Paraditja: një filxhan lëng ananasi, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, një copë e vogël djathi dhe një portokall.
Darka: 2 patate të ziera, 150 gramë sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj; Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng ananasi, një copë buke të thekur.

E premte
Mëngjesi: Një filxhan lëng molle dhe një copë e vogël buke të thekur;
Zamra: një mollë, një portokall;
Dreka: 150 gramë peshk të zier, 2 karota të vogla të ziera;
Darka: një pjatë supë perimesh, një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut, një copë e vogël buke;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng portokalli, një copë e vogël buke të thekur.

E shtunë
Mëngjesi: një gotë lëng molle, një copë buke të thekur;
Zamra: 150 gramë sallatë nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;
Dreka: një pjatë supë perimesh, kërpudhash apo çorbë peshku, një copë e vogël buke;
Darka: 100 gramë kërpudha të fërguara, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara.
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, 2 biskota të freskëta.

E diel
Mëngjesi: një banane, një grusht rrush të thatë;
Zamra: një gotë lëng karote, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 100 gram sallatë nga lakra e freskët, qepë e bardhë dhe lëng nga 1 limon;
Darka: një pjatë me perime apo çorbë peshku nga kërpudhat, 100 gramë pemë, 4 gjethe sallatë të gjelbër; Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, dy fiq të thatë.

Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë. Kthimi në ushqimin “normal” arrihet me shtimin e konsumit para së gjithash të frutave dhe perimeve, dhe pastaj me shtimin e ngadalshme të ushqimeve që përmbajnë proteina. Siç e shihni, kjo dietë është e pasur me fruta dhe perime – pra nuk mund të shkaktohet mungesë e vitaminave dhe mineraleve. Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, shetitje me biçikletë apo not çdo ditë.


 Ventouris


Postuar:09 Kor
Marre nga femerore.com
Shfleto artikuj te tjere per: DIETA DOBESIM JAVAAlbtelecom


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Më Të Fundit
Shendeti
A duhet të shqetësohemi për merkurin që ndodhet tek peshku?
Shendeti
9 fraza që njerëzit inteligjent nuk i përdorin kurrë në biseda
Shendeti
Çfarë të bëni për të mbetur më lehtë shtatzënë
Shendeti
Si të keni një trup më fleksibël dhe elastik
Teoren
Chez Moi

Digitalb

Më të lexuarat
Bordo Revista

Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved