0 0
 
FEKONDIMI ARTIFICIAL   nga ikubFEMRA 
Si realizohet fekondimi In Vitro
  11 Tet

           Kjo eshte metoda me e hasur ne konceptimin e nje femije per prinderit qe nuk kane mundesi te konceptojne beben e tyre ne menyre natyrale. Femija i  pare me fekondim artificial ka lindur ne Shtetet e Bashkuara ne vitin 1978 dhe me pas ka prire edhe lindjen e 25 000 bebeve te tjera. Ky lloj fekondimi eshte i keshillueshem kryesisht kur gypat e Fallopit nuk kane funksionin e tyre normal, si dhe kur kemi patologji me miter ose ne qafen e saj.

Kesaj teknike i nevojiten dy ekuipazhe: nje ekip biologesh dhe nje tjeter prej gjinekologesh.  Kjo teknike konsiston ne perzierjen e vezes me spermatozoidet ne nje provez dhe jo ne miter. Pasi kemi futur spermatozoidin ne veze presim te ndodhe dyfiishimi i qelizes (zhvillimi i saj, fekondimi) dhe e injektojme vezen ne miter. Kjo duhet te zhvillohet ashtu si ne nje shtatzani normale.

Fekondimi artificial (In Vitro) zhvillohet ne tre etapa.

 

Stimulimi: Ne diten e trete e ciklit, injektohen hormone per te stimuluar folikulat. Sapo te jene maturuar, ovulacioni provokohet nga nje hormon tjeter, (HCG)

 

- Perthithja: Me ane te anestezise lokale perthithen vezet me ane te nje tubi dhe nje shiringe   dhe vendosen (injektohen ne vagine).  Nje nderhyrje e tille mund te jete pak e dhimbshme. Kjo nderhyrje lejon te perthithet lengu folikolar qe vendoset me pas ne nje provez prej qelqi ne temperaturen 37 grade. Sperma nderkohe eshte perfituar disa ore me pare dhe spermatozoidet ndahen nga sperma dhe vendosen dhe keto ne temperaturen 37 grade.

 
- Fekondimi: Disa ore me pas, Spermatozoidet dhe vezet jane te vendosura per dy dite ne nje provez qelqi me nje leng te ushqyeshem dhe ne temperaturen e trupit te njeriut: Ne kete pike duhet te ndodhe fusioni. Pas dy ditesh,  veza fillon te ndahet dhe tashme duhet te vendoset ne miter. Vetem nje e katerta e embrioneve arrijne te pozicionihen dhe zhvillohen. Mundesite per te mbetur shtatzene nepermjet kesaj metode jane te pakta, ato variojne nga 15 deri ne 20%.

 

   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
REDI
Para 31 ditesh  
  
O ZOT,O ZOT
 
REDI
Para 31 ditesh  
  
SHUME E DHIMSHME SI E PROVOJNE KETO GRATE
 


Na ndiqni
ilma
living
Eneda apo Xhemi
(Kush i shkon më shumë Portokallisë )

ebuy


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ikubfemra
ikub #:
810110489


Argetohu Gjej
myikub
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300