Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Ovulacioni ne 15 pyetje.
 
Shperndaje
ikub#: 810110492
Ovulacioni ne 15 pyetje. Si te kesh nje femije?

1.      Cfare eshte ovulacioni?

Pergatitja e vezores behet diten e pare te mestruacioneve. Dita e ovulacionit korrespondon me shkeputjen e vezes. Veza e shkeputur kalon neper tubin e mitres dhe aty eshte gati per t`u fekonduarnga spermatozoidet.

 

2.      Kur mund te mbetemi shtatzene?

Ky fakt varet nga jetegjatesia e spermatoziodeve, nga veza dhe periudha e ovulacionit. Karakteristike e spermatozoideve  eshte se ne qafen e mitres jetegjatesia e tyre mund te zgjase deri ne  3 – 4 dite. Ndersa ovulacioni ka nje jetegjatesi qe arrin nga 12 – 24 ore. Keshtu periudha me e pershtatshme e fekondimit varion nga 4 dite para ovulacionit deri ne 24 ore pasi ka ndodhur ovulacioni.

 

3.      Si te kuptojme qe jemi ne fazen e ovulacionit?

Disa shenja tregojne qe ky factor po ndodh e megjithate jo tek te gjitha femrat eshte e dukshme. Ovulaconi shkakton dhimbje te gjoksit apo te barkut. Deshira seksuale eshte me e forte dhe sekrecionet jane me te bollshme.

 

4.      Si te njohim (te percaktojme) diten e ovulacionit?

Per te percaktuar diten e ovulacionit ka disa menyra, por ajo me efikase dhe e perdorur eshte grafiku i temperatures. Per te arritur kete mund te masim vete temperaturen cdo dite sapo cohemi ne mengjes gjate ciklit menstrual dhe kur konstatojme se kemi temperature me te larte se ditet e tjera arrijme te percaktojme se ovulacioni ka ndodhur.

 

5.      Kalendari i ovulacionit.

Kur kemi nje cikel menstrual 28 ditesh zakonisht ovulacioni ndodh ne diten e 14-te. Por cikli ndryshon ne femra te ndryshme dhe ka te tilla qe mund te kene cikel me te gjate dhe te tjera me te shkurter sic eshte ai 24 – diteshne te cilin ovulacioni ndodh ne diten e 10 – te.

 

6.      Si ndodh fekondimi?

Fekondimi ndodh kur nje spermatozoid arrin kontaktin e tij me vezen. Veza e fekonduar per rreth 3 – 4 dite arrin mitren dhe aty pozicionohet per t`u zhvilluar.

 

7.      A mund te kem femije?

 Periudha me e mire per te patur femije dhe ovulacioni me i shendetshem ndodh nga mosha 20 - 25 vjec. Me pas rreth moshes 26 - vjecare ai fillon e ulet duke u pakesuar ne mase ne moshen 38 vjecare, kur pakesohen shume mundesite per te patur femije. Sebashku me kete fakt ndikojne dhe faktoret e higjenes biologjike, pra duhan pirja dhe perdorimi i alkoolit ulin efektshmerine dhe pjellorine tek femrat. Gjithastu faktor i renedesishem eshte dhe stresi i cili pengon ose bllokon ovulacionin pasi ka nje lidhje direkte me funksionimin celebral te trurit te femres.

       8. A mund te ndodhe ovulacioni kur mungon cikli menstrual?

Jo! Kjo nuk mund te ndodhe pasi ovulacioni lidhet pikerisht me ciklin menstrual.Cikli menstrual na njofton se ovulacioni ka ndodhur dhe veza nuk eshte fekonduar, keshtu qe nese keni nje cikel te rregullt dhe konstatoni se ne muajin e fundit cikli ka munguar, mund edhe te jeni shtatzene.

 

     9. Si te stimulojme obulacionin?

Dihet se problemet e shume femrave per te mos patur feije vijne pikerisht nga mungesa e ovulacionit.  Ne kete rast mund te perdoren  nje sere medikamentesh qe stimulojne dhe ndihmojne ovulacionin te ndodhe.

 

      10. A mund te ndodhe ovulacioni nese perdorim pilulen?

Jo! Sepse pilula ndihmon pikerisht ne pengimin e ovulacionit. Keshtu qe jini te kujdesshme dhe ne perdorimin e pilulave.

 

    11. Si te pajtojme fertilitetin me deshiren poer te pasur femije?

Deshirojme nje femije, tentojme prej shume muajsh por nuk kemi rezultat... cili eshte problemi? Nese para moshes 35 - vjecare ne rrethin kohior te nje viti nuk ngeleni shtatzene, mos u shqetesoni pasi ciftet e reja dhe pse i kane te gjitha kushtet kane 1 mundesi ne 6 per te realizuar shtatzanine (fekondimin). Sipas eksperteve te fushes duhen te pakten dy raporte (marrhdenie seksuale), ne jave qe te mos humbasim periudhen e fekondimit.

 

    12. A duhet ta nderpres pilulen kur konstatoj se ovulacioni verifikohet?

Rindodhja e ovulacionit pasi kemi pushuar se marri pilulen varion dhe eshte e ndryshme nga nje femer tek tjetra dhe mund te zgjase nga 14 dite e deri ne disa jave me rradhe.Dhe kur ovulacioni rinis fekondimi duhet te jete normal, keshtu qe nese nuk duam te mbetemi shtatzene atehere mund te marrim pilulen qe te ndalojne ovulacionin.

 

     13. Si mund ta realizojme me mire fekondimin?

Shume femra perdorin pozicionin tradicional te misionarit, pasi mendojne se sperma mund te penetroje me mire keshtu. Por nese nuk eshte e thene qe te perdorim te njejten gje te gjithe. Sipas eksperteve, duhet te provojme dhe pozicione te jera qe na mundesojne nje penetrim me te thelle dhe vetem keshtu mund te arrijme fekondimin.

 

      14. A mund te zgjedh nese deshiroj nje vajze apo nje djale ne vartesi te ovulacionit?

Spermatozoidet meshkuj (Y) jane me te shpejte, por jane pikerisht ata qe kane jetegjatesi me te shkurter se spermatozoidet femra (X). Nese fekondimi ndodh diten e ovulacionit ose me pas jane te favorizuar spermatozoidet meshkuj (Y), qe jane dhe me te shpejte.  Ne rastin tjeter nese fekondimi ndodh me vone se periudha e ovulacionit, atehere kane me shume  mundesi mbijetese spermatozoidet qe percjellin kromozomet femerore (x). Megjithate studiuesit angleze kane arritur ne perfundimin se kjo metode nuk eshte 100 % e sakte.

 

     15. Ushqej femijen me gji, a mund te mbetem shtatzene?

Po! Ky faktor nuk pengon qe te mbetemi shtatzena dhe kur jemi ende duke ushqyer me gji nje foshnje. Pikerisht ky fakt con ne shume shtatzani tek femrat qe mendojne se nuk mund te ngelen shtatzene per faktin se jane duke ushqyer me gji foshnjen e tyre. Mjeket mund te pershkruajne nje recete vetem ne javen e katert pas lindjes me ane te te ciles mund te parandalojme nje shtatzani ne ate periudhe, por nuk duhet te perdorni absolutisht pilulen, ne rastet kur keni vendosur  te ushqeni me gji beben.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


Dea   Para 9 muajsh     
Me falni!kam patur kontakt seksual 2 dite para dates se ciklit pasardhes por mestruacionet ende pas 6 ditesh nuk me kane ardhur..ka ndonje mundesi qe te kem ngelur shtatzene?
Xhoena   Para 13 muajsh     
Prsh jam nj vajz 17 vjecare. Kam kryer marrdhenie me te dashurin tim po ne nj moment ishim pa mbrojtur jemi afersisht shum te sigurt qe sperma nuk u derdh por dua te di si ta kuptoj qe jam shtatzan. Marrdhenia ka ndodhur me dat 14 korrik dhe me 3 gusht mua ne kan ardhur mestruacionet ka shance qe un mund tjem shtatzan? Pres me padurim pergjigjien tuaj
enxhi   Para 21 muajsh     
persendetja doja tju pyesja bera nje test te c me doli viza e plot tek t nje viz shum e holl jo normal si del gjithmon. mos ndoshta se e bera para kohe se ciklin e kam ne daten 10 dhe testin e bera ne daten 7 te litem me kthe nje pergjigje faleminderit
selma   Para 33 muajsh     
Fekondimi in Vintro (IVF) ne spitalin me te mire ne Turqi-Stanboll kush eshte i interesum ju ndihmoj.qmimi eshte 3450 euro .(ME ILAQE)0095492299870 selma dubova
roza   Para 56 muajsh     
pershendetje desha te dij kur plas veza a dmth qe jam shtatzane ju lutem me tregoni???
inna   Para 59 muajsh     
ndodh qe te ngelet nje femer shtatzane 3 dite para ciklit dhe cikli te mos vij qe nga ajo dite
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
rrushja    Para 64 muajsh     
jam 24 vjeqare qe qe nje vit provoj te mbetem shtatezene po pa sukses menstuacionet i kam ne rregull asnjeher nuk me vonohen te mjeku kam qen nuk me ka then sen keq po pse spo ngelem shtatezen ju lutem me tregoni qka duhet te bej ?ju pershendes prej nje pergjigje nga ju ju lutem?
mire   Para 72 muajsh     
ju pershendes desha tju pys i kam ciklin meustrual nje her tre mujt jam e marume qe 3 vjet po as nje her ska mbet shtatzen analizat i kom ba te gjitha mir um kan dal a mundesh mem treg cilen dit duhet me provu une me met shtatzan edhe si e vrej me met masi i kom shum radhe nje her tre mujt
te lutem ma kthe pergjigjjen
samire   Para 72 muajsh     
ma kthe pergjegjjen
samire   Para 72 muajsh     
me jon vonuar 34 dit nuk vrej ndonje dryshim a ka ende koh te vrehen ndryshimet apo mos esht veq ndonje qrregullim a kam shanc ne ket mosh te lindi femij
mire    Para 72 muajsh     
pershendetje jam mirja desha tju pys i kam mustracjonet ni her tre mujt analizat tona i kom ba mir um kan dal mjeku um ka than per mustracjone mos u bo marak esht gja nermale ju lutem a mundem me mbet shtatzen edhe si e vrej une me mbet shtatzen se i kum shum radhe ju luten ma kthe pergjigjjen
samire    Para 75 muajsh     
a kam gjasa te mebetem shtatzan ne moshen 43 vjeqare ciklin mujor e kam te rregullt
samire    Para 75 muajsh     
si te kontaktoj
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Cineplexx
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved