Ventouris
TESTET E SHTATZANISE   
Cfare duhet te dime mbi testet e shtatzanise.
Nga ikub.al 11 Tet
 
0
0

Nese keni nje vonese te ciklit ka shume mundesi te keni mbetur shtatzene. Nje element qe mund t`ju ndihmoje te percaktoni kete, eshte testi i shtatzanise qe arrin te jete deri ne 99% i sakte. Testet qe ne blejme ne farmaci jane teste urinare qe arrijne te percaktojne sasine e hormonit hCG (i cili nuk ekziston tek nje femer jo shtatzene).  Ky test ka ne permbajtjen e tij disa antitrupa qe reagojne ne prani te hormonit hCG te shtatzanise. Per kujtese: sasia me e larte e hormonit hCG eshte ne javen e 7 -12 te shtatzanise. Me pas sasia e ketij hormoni ulet dhe pikerisht per kete fillojne te rrallohen dhe te vjellat pas javes se 12 – te, te shtatzanise. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes.

Testi i shtatzanise nga shume femra behet ne momente te ndryshme te dites e megjithate momenti me i pershtatshem per t`a bere ate eshte mengjesi, kur sapo jemi zgjuar nga gjumi, sepse ne kete moment urina eshte me e perqendruar.

 

Evitoni te pini lengje ne sasi te medha para se te beni testin e shtatzanise, pasi lengjet ulin sasine e hormonit te shtatzanise (hCG) dhe testi mund t`ju referoje keshtu ne nje pergjigje te gabuar.

 

Testet e shtatzanise sipas gjinekolloges Joelle Blimberg jane shume te sakte nese vertet femrat jane shtatzene, por ndodh qe nga faktoret qe siperpermendem testi te rezultoje negativ dhe ne ndonje rast kur kemi shtatzani ose kur testi ehste i skaduar. Per kete gjinekollogja na keshillon ta ribejme testin tre dite me pas rezultatit te pare negativ qe kemi marre per t`u siguruar mbi shtatzanine tone.

 

            Testi i shtatzanise mund te perdoret fare lehte. Mjafton te vendosim testin ne nje flakon me urine (te sapo bere), ose nen vete kur urinojme dhe mjafton te lexojme pergjigjen rreth 3 minuta me pas, kur testi fillon te ndryshoje shenjat. Ngjyrimi i dritares se vogel te testit do te thote se kemi prezencen e hormonit te shtatzanise  (hCG) ne urine. Nese konstatoni se dritarja e vogel e testit nuk ngjyroset, atehere nuk e keni kryer testin me saktesi dhe duhet ta perserisni.

 

Hormoni “gonadotropina corionica” i quajtur hCG ose BETA hCG  eshte hormoni qe prodhohet nga trupi i femres, pikerisht ne shtresezen e mitres qe me pas do te mundesoje prodhimin dhe formimin e placentes ne momentin qe fetusi do te pozicionohet ne miter per t`u formuar dhe rritur. Sasia e hCG ne trupin e femres shtatzene rritet cdo 2 – 3 dite duke arritur ne nivelin maksimal te saj qe arrihet ne javen e 12 – te te shtatzanise dhe me pas ai ulet dhe normalizohet deri ne tre jave para lindjes se bebes.

 

Shpesh here testet e shtazanise behen ne kushte shtepiake dhe menjehere sapo marrim rezultatin pozitiv mjeku na keshillon te bejme nje testim mbi gjakun qe te qene me te sakte. Kjo behet per faktin se hormonet hCG shfaqen me pare ne gjak dhe me pas eliminohen me urinen, shpjegon doktoresha gjinekolloge Claude Layet. Testi i shtatzanise ne gjak pervecse na konfirmon me saktesi maksimale gjendjen shtatezene ose jo, na mundeson te percaktojme edhe daten e lindjes se bebes duke u nisur nga perqendrimi i hormoneve.

 

Per t`u patur parasysh eshte se testi i shtatzanise nuk mund te behet menjehere pas nje raporti seksual te pambrojtur, sepse duhen te pakten 6 – 7 dite derisa veza e fekonduar (nese eshte fekonduar) pasi kaloje ne gypin e Fallopit te arrije ne miter. Ne kete menyre embrioni duhet te pozicionohet mire ne mukozat e mitres per te patur keshtu nje fillim shtazanie te shendetshem dhe te cilin mund ta percaktojme me pas me ane te testeve. Prandaj dhe duhet te presim 10 – dite pas fekondimit per te patur nje rezultat te besueshem.

 

“Jam shtatzene” .... dhe me kete fjale shume femra lumturohen sepse do te behen nena. Dhe pikerisht nga kjo fjale vjen dhe ndryshimi i madh fiziologjik i femres, ku shtohet deshira per te fjetur, te vjellat, (...) Me kete fakt njihemi vetem duke bere testet e shtatzanise dhe me pas duke u testuar tek mjeku qe na jep konfirmimin final dhe daten e lindjes se bebes.

 

Testi mund te behet edhe ne ditet pas nje aborti, por rezultati mund te mos jete i sakte pasi ne gjak dhe miter mund te mbeten sasi te hormonit hCG qe eshte rezultat i shtatzanise se meparshme dhe qe tashme eshte nderprere.

 

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
ruki
Para 29 ditesh  
  
ju lutem a mundet dikush te me japi nje pergjigje?
 
ruki
Para 29 ditesh  
  
kam ca dite qe me vjen pak fare si perziere shume e lodhur dhe gjithashtu e pergjumur kam dhimbje Ne fund te mesit dhe dy dite kam diten e menstruacioneve.cfare mund te me thoni se mezi po pres te jem shtatzene
 
ilda
Para 33 ditesh  
  
persh.doja ndihmen juaj. n mars I pata menstruaciónet vec ditn e par rjedhshm.past 3dit e tjera vec pika. km pat t vjella kto koh.para 2dit m erdh cikli prp ama vec se kt radh m erdhn ditn e par "normal" e past mkn ra 2copa gnaku t mpiksura.e dje po asht vec nj cop gjaku e mpiksur dhe pika gjaku t lehta. sot e njetja gj. km ber teste shtatzanie mkan dal negativ.farmacisttja mrha q mund tjem edhe ns del negativ testi ns e km ciklin kshu sic ju shpjegova. m ndihmoni me nj pergj ju lutem
 
Lena
Para 4 muajsh  
  
A tregon testi nese eban 3 dit ose 4 para kohes se ciklit
 
Genta
Para 4 muajsh  
  
Pershendetje Desha mi tregu ksaj anes qe nesente del sperma jasht duhet me shku mu ngjesh najkun se je esdierget edhe ska munsi qe fara fmies qete shkoj ne vend ashtu kam pas edhe une problem por tash jam duke pritur kohen qe me dit akam mbetur shtatzan ajo pasi qe ekam edhe burrin jasht vendit
 
Hona
Para 5 muajsh  
  
Prsh me duhet te ju pys se jam e shqetsuar shum ciklin ekam ne rregull gjdo muj po ne ket muj nuk me kan ardhur hiq me date 27.12.2016 ekam Pasur kohen po nuk me erdhen kam ba dy testa Njeri me date 27.12 tjetei me 29.12 po te dyt negativ a mundet qe kam Ba heret testi per me di aja Shtatzan a jo ju lutem me Tregon se qe dy vite po mundohem per shtatzani
 
adonida
Para 5 muajsh  
  
Mua qdo her me vijn me jan vonuar edhe muajin e kaluar me jav vonuar nje jav po prap me kan ardh tash edhe nket muaj me jan vonuar ju lutem me jepni nje pergjigjje
 
buqja
Para 5 muajsh  
  
ka sdisa dit kti muaji 8 dhjetor kan pas mem ardh kam ber nje test pozitiv por kam dhimbje shpine infeksion urinar dhimbje baku nga pak ju prsh qe ka mundesi ta di
 
Nesa
Para 9 muajsh  
  
Pershendetje desha tju pys jam Ne javen e 7 te shtatzanise sod mjeku me tha se kam helicobakter pylori me tha te perdori Amoxicillin Mylan 250 mg .. Desha tju pys a eshte e demshme per femijen ..kam shum frik spese para 3muaje kam Pas abort spontan frigohem mos te kem prap????
 
suela
Para 15 muajsh  
  
Jam martuar qe 1 vjet e 8 muaj por spo mundem te mbes shtatezan cikin e kam te rregullt ju lutem me ndihmoni
 
Stela
Para 19 muajsh  
  
Persh: kam kryer mardhenje diten e dyte te menstruacioneve, natyrish bashkshorti nuk eshte terhequr ne deri ne fund te orgazmes... Dua te di nese mbetesh shtatzene ne dite te tilla... Gjithashtu shqetesimet e para qe po ndjej jane dhimbje ne fund te barkut, lodhje fizike dhe pergjumesi... Sot eshte dita e 10 mbas kryerjes se fundit te mardhenjes, bera edhe nje test dhe me doli negativ...flm
 
Ana
Para 20 muajsh  
  
Pershendetje...kisha nje pytje dua te mbetem shtatezene po nuk mundem kur kryej mardhenje me burrin kam pak dhimje po sperma me del jashta a esht gje per tu bere merak se jam shum e stresume ju lutem me jepni nje pergj
 
kloi
Para 24 muajsh  
  
pershendetjec,doja tju pyesja per nje shqetesim nga ana ime,,,po bej 8 dite qe nk me kan adhur periodat,,bera nje test me doli pozitive,shkova te beja nje vizit te gjinekologu nk me tha ndo nje ergj qe je apo nk je shtatzan...tn para 3 dite me bihen ngjyre te kafe po sh pake ,,mund te me thoni se cfare eshte se jam sh e shqetesuar,,rrisku eshte qe jam apo nk jam shtatzan,,ju lutem nje pergj se jam n stres,,,
 
hadisa
Para 27 muajsh  
  
pershendetje ,,masi kam pas ditet e ovulimit dmth tre dit me von kam ber nje test ku dul nje vi e kuqe dhe ajo tjetra pak si e zbeht , pastaj mbas tre dit kam bo edhe nje test dhe me dul nje vi ku mund te jet problem ktu tek testi apo jam une gabim qe kam mendu se testi i par esht pozitiv flm
 
adelina
Para 30 muajsh  
  
pershendetje..para nje nate kam kryer mardhenjie me te fejuarin mirpo ne momentin final e ka ngjerre dhe ma ke hjell ne bark.a ka mundesi qe te kem mbete shtatzene ..ju lutem me tregoni se jam me shum stres.ju lutem me tregoni
 
rrezarta
Para 33 muajsh  
  
edhe une ekam pordor ket me toden e farav tezeza po une e kam pordor ndryshe jo siq po thuni ju une ikam ble farat e zeza dhe ikam hedh ne mjalt de ikam lan 2 dit me nejt dhe mengjes ekam hanger nje lug tshiqerit me barkshortin dhe bramje po nikosisht kam perdor edhe barin CLLOMID 100mg mengjes 100mg bramje 4 kokrra ditje dhe kam pas sukses dhe kam ngelur shtatzan po zoti i ka ndor kto sede dhe kam deshtu po UNE prap tasht te njehjten gja kame provu se ka sukses me CLLOMID dhe mjalten me fara tzeza Provoni edhe ju se ka sukses tmadh JU qe doni me met shtatzan
 
anisa
Para 35 muajsh  
  
A mundet me be nje test nga java e dyte qe kam kryer maredhenie pa mbrojtje.kam dhimje shpine dhe barkuu
 
vlora
Para 36 muajsh  
  
prsh ne mujin prill i kom pas menstruacionet ne fillim po apet ne mujin prill ne fund me erdhen i pata kry me 1 a 2 maj me erdhen me 27 maj ne mbremje edhe pata vjellur me erdhen ne fillim mir po tani mu benen te kafta e mu nalen tani me 29 ne mbremje po tash apet po kom disa pika te kafta midis po me dhem sedi qa esht problemi
 
dona
Para 39 muajsh  
  
Pershendetje .ka qe nje mujaj qe me Jan vonuar cikli mujor. E bet testin me dul. Pozitiv Ka qe dy dit me vjen nga pak. Gjak .pse ndodh kjo
 
adriana
Para 39 muajsh  
  
pershendetje kam 5 jav qe me jan vonuar mestracionet kam ba test 3 her me ka dal negativ a esht i sigurt qe nuk jam shtatzan ju lutem ma jep nje perxhixhje te sakt amund te kem qregullim apo qka
 
Zana1
Para 39 muajsh  
  
Pershendetje ndihmomni dikush qe keni pss kete rast, sapo ebera testin do te thot mramje dhe me dulen dy vija njera e pastert tjetra e trubullt?? a mund te jet pozitive apo cfar??? ju lutem atyre qe kan pas kete tregomni
 
ajtenshuleta
Para 39 muajsh  
  
Ne muajin e fundit 26 mekan arthur por kete muaj nuk kam dua tadi ajam a nuk jam shtatzane
 
selvije
Para 40 muajsh  
  
Un provova testin qe dy here po dy vija jan ndez po njo ma pak.po vreht ju.lutem jom apo sjom shtatzane kontroll hala skom qen dy testat njohit ikom po e dyta vi pak si e mjegullavt a o e sigurt
 
juli
Para 41 muajsh  
  
me vjen keq donika qe te njejten eksperienc qe po jetoj une tashti e paske perjetuar dhe ti para meje. dhe une te tretin do ta kisha kete femije, por nuk qe e thene qe te vinte ne jete. nuk ishte femije i planifikuar dhe nuk e mendoja kurre qe do ta perjetoja kaq keq. ishte nje dhurate e Zotit dhe ishte i mirepritur. kam sjelle ne jete 2 djem pa as me te voglin shqetesim dhe nuk kam bere kurr abort dhe kjo qe me ndolli me ra si bomb. gezohem qe ti e ke mbledhur veten tashme dhe te njejten gje do te perpiqem te bej dhe une. te pershendes shume
 
Donika
Para 41 muajsh  
  
Pershendetje juli Pikerisht eshte kjo qe na shqeteson te gjitha nenave Une para nje viti kam mbetur shtatzene me femijen tim te trete kur kam bere testin me ka dal pozitiv dhe kam shkuar tek mjeku gjithqka ishte ne rregull kur shkova pas nje jave ta beje ehe nje kontroll frytj im vetem ishte i vdekur dhe sipas analizave te bera fryti me kishte vdekur pikerisht ne javen e 6 dhe hne ate e mbajta ne bark deri ne javen e 11 sepse ate here mjeket e verejten qe frytj nuk po zhvillohet dhe qka do te thot qe femija im ka vdekur dhe mu asnje shenj gjaku nuk mu shfaq vetm qe kisha ethe dhe temperatur por ishte edhe koha e viruseve he mendojsha qe kam ndonje grip. Une e mora shum tragjike pasi qe dy htatzanite e mepardhme i kam kaluar pa asnje problem por e kora serish veten dhe te kesjilloj edhe ty qe te mos shqetesohesh sepse ti do te mbesesh prap shtatzene dhe duhet te jesh e fort dhe te gezosh shendet te mire sepse shpresoj qe se shpejti do ngelesh shtatzene perseri dhe e gjith forca te duhet ty qe ti ta risesh embrioni. Tend Te pershendes dhe me vjen mir qe bisedojm
 
midja
Para 41 muajsh  
  
pershendetje ju lutem me ndihmoni mestracjonet i kam pasur me 4 te ketij muajit por me kan zgjatur vetem 2 dit dhe jo shum zakonisht mestracjonet i kam 1 jav, kam dhembje te gjoksit ne fund te barkut a ndodh qe munesh me kan shtazane edhe pse kom pas gjakderdhje vetem 2 dit ju lutem kthema nje pergjigje ju deshiroj nat te mir.
 
juli
Para 41 muajsh  
  
znj donika flm per pergjigjen une testin e bera me daten 5 janar dhe me 6 shkova e bera nje eko tek gjenekologu qe ma konfirmoi qe isha 5 javeshe shtatezanine, dje çuditerisht me erdhi cikli dhe doktorresha me tha qe ishte prishur barra. sot bera pastrimin por po me duket sikur po jetoj nje enderr te keqe. si ka mundesi te ndoll nje gje e tille. brenda 3 diteve mesova qe isha me barre dhe e humba femijen pa u mesuar me idene qe do behesha serisht nene. si ka mundesi qe nje dite pasi bera ekon pesova abort. dhe ajo qe me çudit me shume eshte se nuk kam pas dhimbje aborti por thjesht dhimbje cikli. A MUND TE NDOLL NJE GJE E TILLE???
 
Donika
Para 41 muajsh  
  
pershendetje juli
nese testi te ka treguar 2 vija te kuqe atehere ti je shtatzene dhe je ne fillim te saj do te thot testi te tregon pozitivitet atehere kur je shtatzene
dhe te keshilloj te shkosh tek mjeku qe neser sepse nje grua shtatzene duhet qe nga fillimi ti rrije gati embrionit te saj
te pershendes shume
 
juli
Para 41 muajsh  
  
nese testi tregon hormonin HCG a ekziston mundesia qe te gaboje testi dmth qe nuk je shtatezene?
 
arta
Para 41 muajsh  
  
Dua the di PSE mu kan vonu mustracjone we 1 jav
 
flora
Para 43 muajsh  
  
Un kam ber ni test por me ka negativ. Dhe kam mundim ne lukth por ende nuk e kom kohen e ciklit mujor
 
flora
Para 43 muajsh  
  
Un kam ber ni test por me ka negativ. Dhe kam mundim ne lukth por ende nuk e kom kohen e ciklit mujor
 
anjeza
Para 47 muajsh  
  
pershendetje .un kam nje hall te madh kam 2 vjet qe jam martuar dhe keto kohet e fundite kemi vendosur qe te nisim nje femi bashk me bashkeshortin..por problemi esht se un qe kur kam filluar te kryej marrdhenie cikli me esht crregulluar plu qe me bllokohen ka muaj qe sme vin .dhe kete muaj mua akoma sme kan ardhur me vin vetem kave me kan ardhur ja ca dit kafe.un kam perdorur asperin qe tme vin por asgje beli me dhemb fundi barku por asgje der tani ...se di nese jam shprehur qart gjith te mirat pres nje pergjigje sa me shpejt te lutem..
 
sara
Para 48 muajsh  
  
tung kam nje muaj qe me ka kaluar koha mmensrtuacionet, sod e bera testin me doli negativ a esht e mundur qe jam shtatzan a poo esht heret per test/. pres pergjigje.. <3
 
zana
Para 49 muajsh  
  
Pershendetje, kam 4 dite qe me ka kaluar koha e menstruacioneve,ciklin e kam gjithmon te rregullt 28 dite, testine shtatezanis e kam bere por rrezultati ishte negative. A ka mundesi shtatezanie edhe pse testi ka dal negative, ndoshta eshte bere shume heret testi?
 
Zana
Para 51 muajsh  
  
zara : pershendetje jam e martuar qe 8 muaj,dhe dua te mbetem shtatzane por muajin e kalur me erdhe 1 jav para kohe,kurse ket muj nuk me kan ardh ka qe dy dit nuk po me vin mensrtuacionet,sot e kam ba testin dhe me ka dal negativ,po barki po me dham sikur kur mkan ardh mestruacionet,po ju lutna mem tregu se kur duhet ber testi me sigurt ne cilen dit tung.
 
zara
Para 52 muajsh  
  
pershendetje jam e martuar qe 8 muaj,dhe dua te mbetem shtatzane por muajin e kalur me erdhe 1 jav para kohe,kurse ket muj nuk me kan ardh ka qe dy dit nuk po me vin mensrtuacionet,sot e kam ba testin dhe me ka dal negativ,po barki po me dham sikur kur mkan ardh mestruacionet,po ju lutna mem tregu se kur duhet ber testi me sigurt ne cilen dit tung.
 
shkurtaaa
Para 52 muajsh  
  
pershendetje dashta me pyett a osht i sakt testi qe dy her kom bo tes testi mdel pozitiv kurse mjeket me thojn qe sjom
 
lena
Para 53 muajsh  
  
jam ne diten e 28 te ciklitpo po me dhem shume fundi i barkut gjat gjith muajt kam pas dhimt fundit barkut a asht shenje se une jam shtatzene edhe a mundem ta bej nje test ju lutem me tregoni me shpejt
 
medina
Para 54 muajsh  
  
pershendetje jam medina 10 dit me asht vonuar cikli testin ekam ber ne diten ekatert te voneses se ciklit nekadal negativ kam dhimbje ne bark shum ajam shtatzan ajo kam pas probleme shum me cista pas lindjes tash nuk kam
pershendetje julutem maktheni pergjeghjen
 
medina
Para 54 muajsh  
  
pershendetje jam medina 10 dit me asht vonuar cikli testin ekam ber ne diten ekatert te voneses se ciklit nekadal negativ kam dhimbje ne bark shum ajam shtatzan ajo kam pas probleme shum me cista pas lindjes tash nuk kam
pershendetje julutem maktheni pergjeghjen
 
lina
Para 55 muajsh  
  
tung
pershendetj jam e martune qe 5 vite nuk po muj me met shtatzane ama problemi esht te burri ka problem me sperm ju lutna me ndimoni
 
zana
Para 63 muajsh  
  
e kam ber testin para nje jave me ka dal pozitiv ndersa pas nje jave nuk isha as te mjeku por me erdhen periodat tash vetem dy dit isha me perioda tash nuk di se qka eshte ne pyetje a mund ta bej dhe nje test
 
arlinda
Para 63 muajsh  
  
jam e martuar qe 8muaj edhe un kam nis qe 2 muj mos mu ru edhe skom mbet shtatzan edhe meni mengjes merdh cikli menstrual veq pak tanj mu nalen ehe ton diten ma skom pas mistracione as te nesrmit skom pas ma mistracione ama kur em erdhen qato mistracione pak un erdhen sit kafta a mun ta dij a osht kjo shej e shtatzanis a ju lutem kth pergjigjjen sa me shpejt qe osht emundur edhe qa duhet me bo un ket rast?
 
ela
Para 63 muajsh  
  
a i kthen ktu dikush pergjigjet a veq po shkrujm veq sa mu shpreh apo te ndihmon dikush diqka tung e klm
 
jeta
Para 63 muajsh  
  
jam martu qe nje muaj du te mbetem shtazen .a mund te jem shtazen kam vjellje me dhem barku po kur e bena testin me dul negativ .sa duhet te pres qe ta bej testin
 
ela
Para 64 muajsh  
  
jam martuar qe 5 muaj dhe tan kohen tentoj qe te mebtem shtatzan por nuk po arrij sukses mestaracioneit i kam qdo 28 dit dhe i kam gjiher te rregullat perjashtim qe dy her mu kan vanu nga nje jav a ka munsi dikush mem tregu se qka asht ktu ne pytje ose mem ndihumu qe te mebtem shtatzan flm per mirkuptim
 
ela
Para 64 muajsh  
  
jam martura qe 5 muaj dhe tan kohen tentoj te mebetem shtatzan po spo arris sukses mestracionit i kam qdo 28 dit dhe gjithnje i kam ne ne rregull qe dy her po me vonohen nga nje jav dhe po kam me pak a ka munsi dikush me tregu diqka lidhej me ket problem flm permirkuptim
 
halime
Para 64 muajsh  
  
ju lutem pergjigjmuni se jam tu prit me padurim ta di a eshte heret per tu vertetuar a jam shtatzan apo me ka deshtua stimulimi
 
halime
Para 64 muajsh  
  
ju pershendes kam nje hall ju lutem me ndihmoni kam bere stimulim per shtatzani me daten 4 shkurt dhe perdori utrogestan 2oomg dhe mjeku me ka then pas dhet dit te baj test un kam bere dhe me ka dal negativ pastaj edhe sot kam bere prap me ka dal negativ a une kam here pas here dhembje te shpines dhe te barkut ne pjesen e poshteme sikur dojn ne me vin por me ndalen dhembjet menstracijon nuk kam edhe pse mu kan vonu ju lutem te me pergjigjeni se shpejti
 
hatigje
Para 65 muajsh  
  
pershendetje cikli ku sasht me rregull shkoni te mjeki bani analizen e hormonev une vet kurr se kam pas me rregull gjithmon vanes tyne e tash mkan than se problem me hormone
 
hatigje
Para 65 muajsh  
  
pershendetje cikli ku sasht me rregull shkoni te mjeki bani analizen e hormonev une vet kurr se kam pas me rregull gjithmon vanes tyne e tash mkan than se problem me hormone
 
hatigje
Para 65 muajsh  
  
pershendetje cikli ku sasht me rregull shkoni te mjeki bani analizen e hormonev une vet kurr se kam pas me rregull gjithmon vanes tyne e tash mkan than se problem me hormone
 
hatigje
Para 65 muajsh  
  
pershendetje cikli ku sasht me rregull shkoni te mjeki bani analizen e hormonev une vet kurr se kam pas me rregull gjithmon vanes tyne e tash mkan than se problem me hormone
 
hatigje
Para 65 muajsh  
  
pershendetje cikli ku sasht me rregull shkoni te mjeki bani analizen e hormonev une vet kurr se kam pas me rregull gjithmon vanes tyne e tash mkan than se problem me hormone
 
nita
Para 70 muajsh  
  
jeni shum e sakt
 
elda
Para 71 muajsh  
  
ckemi
 
elda
Para 71 muajsh  
  
pas kryerjes se mardhenieve te fundit dt 15 korik kam pasur djegie te urines te shoqeruar me njolla gjaku kafe.... cikli duhet te me vinte ne dt 21 korik,sot dt 25 korik dhe akoma nuk i kam menstruacionet...gjat gjith ktyre ditve qe nga 18 korik deri ne 25 kam djegie te urines....dhe vonese te ciklit.....bera nje test doli negativ...ka mundesi te jem shtatzan apo mund te jet thjesht nje infeksion dhe kjo ka ndikuar ne vonese te ciklit ju lutem me thoni....
 
adriana
Para 71 muajsh  
  
pershendetje jam 19 vjeqare kam nje pyetje per ju?
kam vones te menstracioneve normalisht me vijn me 13 po tash eshte i 18 me jan vonuar kam dhimbje te barkut barku me dhem sikur kur te vin menstra,,, dhe me merr gjumi shumm ndihem e lodhur,po ashtu me dhemb edhe mjedisi ,gjyksi me eshte fryer pak jo edhe qaq shum ,kaniher eme mirren mendet,a eshte emundur te jem shtatzan edhe a mundem tash me bo testin ju lutem t ema ktheni pergjigjen menjehere me respekt adriana
 
rina
Para 71 muajsh  
  
tung jam rina ju prshendes ka shum ko qe jam martu espo runa po nuk po mbes mustracjonet ikam gjith me rregull po shtatzan nuk po mbes ju lutem nese dini naj ide ose naj qe qysh me mbet shtatzan me tregon po ju lutemm ju pres prgjigje klm
 
lola
Para 71 muajsh  
  
ju pshendes deshta me ju pyt qe 7 muj jam martu enuk po runa espo mbes adini naj kush naj prgjigje ju lutem nese din naj qe se qysh me mebet lu lutem na tregoni tung ju p,sh
 
donika
Para 72 muajsh  
  
pershendetje jam nje nan kam vajzen 2 vite e gysem tash po tentoi te mbes shtatzane por qe 9 muaj skam mundur me mbet menstracionin e fundit e kam pas me 7 qershor dhe sot me eshte bere muaji dhe ende nuk me kan ardhur sepse mua me vishin menstracionet gjithmon ne diten e 28 apo 29 keshtu qe sipas kalkulimir cikli ka pas me me ardh me 5 korik,po ne te njejten kohe kam dhimbje te shpines si gjethmon para ciklit, sot ne mengjes e kam bere testin me ka dal negativ. ju lutem a mund te ma japni nje pergjigje sepse muajin e kalum kam qen te gjinekologu me ka thene je ftohur dhe ke pak infekcion kam perdor terapi per at ftohje dhe ja tash u lutm nese mund te me pergjigjeni ju prshendet donika
 
pesa
Para 72 muajsh  
  
julutem majepni nipergjigjje qe nimdhetmuj jam martu po qe katermuj sjam tujuru po spometem shtadzan sod trijav ikum ban qikum kry po spedi qa po bahet heren efundit iku pas mustracjonet gjyr tekaft mshilt gati te zeza julitem maktheni pergjegjjen
 
lina
Para 72 muajsh  
  
pershendetje une se kam ciklin e regullt dhe shpesh shqetsohem per kete gje po kam kryer marrdhenje 3 para menustracjoneve te fundit dhe ato me erdhe ne rregull ka mundesi qe nga kjo mardhenje te kem ngelur shtatzane une?
 
edra
Para 73 muajsh  
  
pershendetje ju lutem a eshte i sakt llogaritja e fekondimit dhe a mund te me jepni ndonje detaj me te gjate
 
eriola
Para 73 muajsh  
  
Per her te fundit me kan ardh me 24 shkurt edhe tash veq po me bahen brekt ka pak gjak edhe si kaft e testi po me del pozitiv e kur po shkoj te mjeku po me del negativ
 
elona
Para 75 muajsh  
  
Pershendetje!
une jam 3 javeshe shtatzane dhe ne analizat e gjakut me ka dale hormoni me i ulet se sa norma. Dua te di a ka ndonje problem per fetusin? dhe ado te normalizohet gjendja?
Faleminderit
 
bona
Para 75 muajsh  
  
un i kisha me 13shkurt heren e fundit mestracionet sh tash ma si kam pas pej asaj kohe dhe 3teste i kam ba po negativ me kan dal
 
kuta
Para 75 muajsh  
  
pershendetje
desha te pys une nuk i kisha ne rregull periodat por kam perdorur yasmin dhe me kan ardh pas 3 ditve tani ne mujin e dyt me ka kalu data e ciklit ka 3 dit
a ka mundesi te ngelem shtatzan se testi me doli negakem nje femitiv.ju lutem me tregoni sepse dua shum te
 
bona
Para 75 muajsh  
  
pershendetje dashta nje pyetje.ka 10 dit se me ka kalu muaj i ciklit menstrual kam ba 2teste te shtatzanis dhe me kan dal negtiv a asht i saket testi a ka mundsi te jem shtatzan dashta nga ju nje pergjigjje1
 
diellza
Para 75 muajsh  
  
tung ju prs shum desha tjav boj nje pyetje ka 8 dite qe mka kalu muaji i ciklit menstrual kom ber testin por me ka dal negativ a mund te dij qka mund te kete ndodhur ju kisha lut te me jepni pergjigjje jom shum ne dilem
 Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Shprehini gjithmonë ndjenjat sepse mundësitë mund te humbasi...
RECETA E DITES

Oriz spanjoll
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: SHTATEZENIA
Postuar nga: a.k
ikub #:
810110503


Digitalb


UnionBank