Si duhet te ushqehemi per nje femije te shendetshem   nga ikubFEMRA 
  11 Tet
 
0
0

 

Gjate shtatezanise eshte e rendesishme

te ndiqet nje ushqim i bilancuar qe

pasqyron linjat treguese te shoqerise

shkencore internazionale.Contributi

kalorik qe duhet mbajtur eshte rreth

30 – 35 kkal per kg te nje peshe trupore

ideale, mesatarisht 200- 2200 kalori, me

50% te yndyrnave ( djathra dhe

qumesht), mbi te gjitha acide te yndyrta

nje dhe shume perberes ( vaji i ullirit dhe

vajra te tjera), dhe ajo qe mbetet nga

proteina ( mishi, peshku, veza, drithera,

bishtaja).Perveç ketyre sherbejne

vitaminat , Mineralet.

Ku i gjejme keto qe na sherbejne:.

Acidi pantotenik: (acid organik azotik qe

gjendet ne vitaminen B) - dritherat, buka e

zeze, qumeshti dhe nen produktet e tij,

melçia e qingjit, mushkrite.

Mineralet

Boro: Fruta, arra, fasule, vegjetalet.

Kalçio: Qumesht, djathe, lajthi, zarzavate,

tershere.

Klor: kripa dhe te gjitha ushqimet e kripura.

Krom: Dritherat e integruara, melçia,

mushkrite, maja birre.

Hekur: Melçi, mish i dobet (pa dhjamra), e

verdha e vezes, fasulet, fruta te thata, maja

birre.

Fosforo: Qumesht i skremuar, miell soje,

djathra, peshk konserve, grano.

Jodio: Nnder peshq te cilet jane mjaft te

pasur me jodio.

Manjesio: Lajthi, fasulle, bishtaja, drithera

jo te shkelqyeshme.

Molibden: Zarzavate, bishtaja, drithera te

zeza.

Potasio: Fruta, perime, qumesht, buke.

Baker: Mishi, peshku, vegjetale jeshile,

drithera, fasule.

Selenio: Drithera, lajthi, veze, melçi,

qumesht.

Siliçio: ushqyes vegjetale.

Vanadio: majdanoz, sallate deti, rrenjeza.

Zink: Melçi, mushkri, veze, kikirike.

Sabina Darova

Gjate shtatezanise eshte e rendesishme

te ndiqet nje ushqim i bilancuar qe

pasqyron linjat treguese te shoqerise

shkencore internazionale.Contributi

kalorik qe duhet mbajtur eshte rreth

30 – 35 kkal per kg te nje peshe trupore

ideale, mesatarisht 200- 2200 kalori, me

50% te yndyrnave ( djathra dhe

qumesht), mbi te gjitha acide te yndyrta

nje dhe shume perberes ( vaji i ullirit dhe

vajra te tjera), dhe ajo qe mbetet nga

proteina ( mishi, peshku, veza, drithera,

bishtaja).Perveç ketyre sherbejne

vitaminat , Mineralet.

Ku i gjejme keto qe na sherbejne:

Vitamina A: gjendet te melçia e qingjit,

spinaqi, karota te gjalla, djathra te

stagjionuara.

Vitamina B1: Arra Braziliane, orizi jo i

shkelqyeshem, buka e zeze.

Vitamina B2: Melçia e qingjit, veshkat.

Vitamina B6: Thekerzat, peshku edhe i

zier, patate.

Vitamina B12: Melçi, mushkri, veze,

kikirike.

Vitamina C: Agrume, pjeper, piper jeshil,

lakrat e vogla te Bruxelles, manaferra,

rrushi i zi.

Vitamina D3: Vaj peshku (merluc),

cironca, salmone konserve.

Vitamina E: Kikirike, tonno konserve,

spinaq edhe i zier.

Vitamina H: Melçi, mushkri, kikirike, fara

soje.

Vitamina K1: Lakra romane, spinaq,

soja, fasule, lule laker.

Vitamina PP: Melçi qingji, kikirike, pula,

(pa lekure).

Acidi Folikolina: dritherame permbajtje

te forte fibrash, patate, melçi qingji, lakrat   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Ozdilek
Radika Resort
Privatësia
(A duhet kontrolluar celulari i partnerit?)

Living
FILXHANI SOT

Me mire te brengoseni duke ditur te vërtetën sesa te jeni te...
RECETA E DITES

Sardele me perime
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Një borxh i pakthyer…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ikubfemra
ikub #:
810110512

Reklame
Hako


Reklame
Digitalb
Reklame
Artigiano


Reklame
Katalogu