Ventouris
Si duhet te ushqehemi per nje femije te shendetshem   nga ikubFEMRA 
  11 Tet
 
0
0

 

Gjate shtatezanise eshte e rendesishme

te ndiqet nje ushqim i bilancuar qe

pasqyron linjat treguese te shoqerise

shkencore internazionale.Contributi

kalorik qe duhet mbajtur eshte rreth

30 – 35 kkal per kg te nje peshe trupore

ideale, mesatarisht 200- 2200 kalori, me

50% te yndyrnave ( djathra dhe

qumesht), mbi te gjitha acide te yndyrta

nje dhe shume perberes ( vaji i ullirit dhe

vajra te tjera), dhe ajo qe mbetet nga

proteina ( mishi, peshku, veza, drithera,

bishtaja).Perveç ketyre sherbejne

vitaminat , Mineralet.

Ku i gjejme keto qe na sherbejne:.

Acidi pantotenik: (acid organik azotik qe

gjendet ne vitaminen B) - dritherat, buka e

zeze, qumeshti dhe nen produktet e tij,

melçia e qingjit, mushkrite.

Mineralet

Boro: Fruta, arra, fasule, vegjetalet.

Kalçio: Qumesht, djathe, lajthi, zarzavate,

tershere.

Klor: kripa dhe te gjitha ushqimet e kripura.

Krom: Dritherat e integruara, melçia,

mushkrite, maja birre.

Hekur: Melçi, mish i dobet (pa dhjamra), e

verdha e vezes, fasulet, fruta te thata, maja

birre.

Fosforo: Qumesht i skremuar, miell soje,

djathra, peshk konserve, grano.

Jodio: Nnder peshq te cilet jane mjaft te

pasur me jodio.

Manjesio: Lajthi, fasulle, bishtaja, drithera

jo te shkelqyeshme.

Molibden: Zarzavate, bishtaja, drithera te

zeza.

Potasio: Fruta, perime, qumesht, buke.

Baker: Mishi, peshku, vegjetale jeshile,

drithera, fasule.

Selenio: Drithera, lajthi, veze, melçi,

qumesht.

Siliçio: ushqyes vegjetale.

Vanadio: majdanoz, sallate deti, rrenjeza.

Zink: Melçi, mushkri, veze, kikirike.

Sabina Darova

Gjate shtatezanise eshte e rendesishme

te ndiqet nje ushqim i bilancuar qe

pasqyron linjat treguese te shoqerise

shkencore internazionale.Contributi

kalorik qe duhet mbajtur eshte rreth

30 – 35 kkal per kg te nje peshe trupore

ideale, mesatarisht 200- 2200 kalori, me

50% te yndyrnave ( djathra dhe

qumesht), mbi te gjitha acide te yndyrta

nje dhe shume perberes ( vaji i ullirit dhe

vajra te tjera), dhe ajo qe mbetet nga

proteina ( mishi, peshku, veza, drithera,

bishtaja).Perveç ketyre sherbejne

vitaminat , Mineralet.

Ku i gjejme keto qe na sherbejne:

Vitamina A: gjendet te melçia e qingjit,

spinaqi, karota te gjalla, djathra te

stagjionuara.

Vitamina B1: Arra Braziliane, orizi jo i

shkelqyeshem, buka e zeze.

Vitamina B2: Melçia e qingjit, veshkat.

Vitamina B6: Thekerzat, peshku edhe i

zier, patate.

Vitamina B12: Melçi, mushkri, veze,

kikirike.

Vitamina C: Agrume, pjeper, piper jeshil,

lakrat e vogla te Bruxelles, manaferra,

rrushi i zi.

Vitamina D3: Vaj peshku (merluc),

cironca, salmone konserve.

Vitamina E: Kikirike, tonno konserve,

spinaq edhe i zier.

Vitamina H: Melçi, mushkri, kikirike, fara

soje.

Vitamina K1: Lakra romane, spinaq,

soja, fasule, lule laker.

Vitamina PP: Melçi qingji, kikirike, pula,

(pa lekure).

Acidi Folikolina: dritherame permbajtje

te forte fibrash, patate, melçi qingji, lakrat

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Askush nuk i përket askujt. Njerëzit vijnë ne jetën tone atë...
RECETA E DITES

Ha mirë edhe ne kamping
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ikubfemra
ikub #:
810110512


Digitalb


UnionBank