Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
GJITHCKA MBI DHEMBET E FEMIJES TUAJ
 
Shperndaje
ikub#: 810110521
Cfare duhet te dime mbi rritjen e dhembeve te femijes.

Kur fillojne te dalin dhembet e pare?

Vatra e dhembeve te pare formohet qe ne barkun e nenes, per te marre nje permase me te madhe me vone e derisa te fillojne te shperthejne (dalin), diku rreth muajit te peste te jetes, por ndoshta ne disa raste, edhe disa muaj me vone. Me sa shpjegon Dr. Amzalag : "vonesa e daljes se dhembeve tek femija nuk ka te beje me zhvillimin  e tij”. Ndodh qe nje i porsalindur te kete dhembe qe ne lindje, si Napoleoni, sa per te cituar nje rast te famshem !

 

Si ndodh rritja e dhembeve?
Ja dhe kalendari i rritjes se dhembeve (ky kalendar varion nga nje femije tek tjetri) :
— Ne muajt 6 - 12 : shperthene tete dhembet e pare (ne total ky numer)

 • Ne muajt 12 - 18 : dalin kater molaret.
 • Ne muajt 18 – 24 : dalin kater kaninet.
 • Ne muajt 24 - 30 : dalin kater molaret e tjere.
   Dr. Amzalag permbledh se : "dalja e pare e dhembeve qe quhen ndryshe “dhembet e qumshtit” karakterizohet nga 20 dhembe ne total, ndersa dalja e dhembeve definitiv karakterizohet nga 32 dhembe". Eshte nje proces i gjate qe ne pergjithesi ndodh ne periudhen kohore nga 6 deri ne 12 vjec. Faza midis dhembeve te qumshtit dhe atyre definitiv quhet faza “e perziere”
 • Perse sherbejne dhembet e qumshtit?
  Dhembet e qumshtit jane paraardhesit e dhembeve definitive. Nese nuk marrin perkujdesjen e duhur, atehere qelizat e dhembeve definitive nuk do te jene te shendetshme.
 •  Nje dhembe qumshti a mund te vuaje nga kariesi?
  Sigurisht. Ashtu sic na shpjegon dhe Dr. Amzalag : "shtresa e smaltit eshte me e holle dhe si rezultat me e ndjeshme ndaj kariesit". Per kete arsye eshte enevojshme qe te lahen dhembet rregullisht dhe me efikasitet dhe te respektohet nje higjene ushqimore (duke limituar maksimalisht pijet me permbajtje sheqeri). Cilat jane shenjat e kariesit mbi nje dhembe qumeshti? Keo shenja nuk jane te lehta per t`u njohur. Femija yt mund te ankohet se ka dhimbje te dhembeve nga kontakti me te ftohtat dhe te ngrohtat. Shpesh ndodh qe kariesi mund te jete pozicionuar midis dy dhembeve.
  Vetem dentisti mund te dalloje dhe identifikoje te gjithe kariesin, edhe kur eshte ne thellesi mund te vendose qe ta heqe dhembin. Heqja e dhembeve te qumshtit nuk ehste shume e dhimbshme, por mund te behet e veshtire ne rastet kur femija nuk eshte parapergatitur.
 • Si te lehtesoje femijen tim kur i dalin dhembet e qumshtit?  Dalja e dhembeve te qumshtit shoqerohet me simptoma te bezdisshme per femijen dhe nje njihen nga prinderit. Femija ne kete rast eshte me humor te keq dhe ka dhimbje. Perpara se te dale dhembi provokon nje fryrje te lehte. Nje pikez e vogel e bardhe duket kur mishi i dhembeve eshte care tashme. Disa nga simptomat e daljes se dhembeve jane: Temperatura e larte, skuqje e faqeve, humor i keq i femijes, diarre etj.Si te qetesojme dhimbjet? Shperthimi i dhembeve mund te shkaktoje  djegje te dhimbshme. Mund te behen masazhe lokale ne nivelin e mishit te dhembeve me disa kremra, ose duke i vendosur pak akull.
 • Kur te bejme viziten e pare tek dentisit? Dhemb vertet?
  Sa me i madhe ne moshe te jete femija kur ta coni tek dentisti aq me shume frike do te kete. Per kete arsye eshte mire qe viziten e pare tek dentisti ta bejme ne moshen 2 – vjecare per te mesuar femijen. Nje vizite e tille qenuk do te kete asnje nderhyrje do te familjarizoje femijen me dentistin dhe do t`i jepen keshilla per higjenen dentale.
 • Kur duhet te fillojme te kajme dhembet e femijes?
  Duke fillaur qe ne moshen 2 – vjecare mund te fillosh te lash me furce dhembet e femijes tend, qe me siguri do te kete deshire te imitoj dhe veproje si “mami dhe babi”. "Nuk ka rendesi nese ne fillim gjestet e tij do te jene te crregullta, shpjegon Dr. Amzalag, e rendesishme eshte qe gjesti i larjes se dhembeve nga femija te mos ndihet si detyrim, por duhet te vi natyrshem. Me kalimin e viteve keto gjeste do te behen me te rregullta.

Si formohen dhembet definitive?
Renia e dhembeve te qumshtit provokohet nga ajo e dhembeve definitive qe jane te pozicionuar nen dhembet e qumshtit, nje shtyrje kjo qe nuk shkakton dhimbje.Dhembet e qumshtit bien spontanisht ne tre faza.:

  1. Duke nisur nga 5-6 vjece : incisivet, caninet dhe premolaret.
  2. Duke nisur nga 12 anni : molaret e dyte.
  3. Rreth 17 vjeceve : molaret e trete dhe dhembet kryesore.
   Shpesh ngjyra dhe foma e ketyre dhembeve eshte e ndryshme nga ato te qumshtit. Shpesh dhembet e qumshtit jane me te bardhe. Dhembet definitive kur dalin jane pak me relieve le te themi por ato rrumbullakosen me kalimin e kohes.


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


Dina asani   Para 8 muajsh     
123456789
Gerta   Para 12 muajsh     
pershendetje , une jam nje nene dhe kam nje djale 25 muajsh, kam nje problem ne lidhje me djalin, dhembet e pare i kane dale kur ishte 17 muajsh , theksoj ketu qe i dolen dhembet larte, dhe dy muaj me vone i dolen edhe 4 dhemballe, dy poshte dhe dy larte. Akoma nuk i kane dale dhembet poshte, si shpjegohet kjo vonese? Djali eshte aktiv, nuk vuan nga asnje semundje, ka pire gji deri 13 muaj , dhe ha normalisht.
Jorgo Esmeri   Para 14 muajsh     
Pershendetje kam vajzen7 vjec kam disa dite se nga mbrapa 2 dhembeve te2 ne qellezen lart kane filluar te dalin 2 dhembe te rinj.Si duhet te veproj .
FALEMINDERIT
Sara   Para 15 muajsh     
Pershendetje.kam femijen 14 muajsh dhe po i del dhemballa e para perpara dhembeve te trete..a ka problem?
altin   Para 15 muajsh     
Pershendetje.kam vajzen 6 vjec,sot pash se ng a mbrapa 2 dhembeve te par ne nofullen e poshteme kan filluar te dalin 2 te ri,si duhet te veproj ? Faleminderit
rezarta   Para 19 muajsh     
kam femiejn 3 vjec e dy muaj dhe nuk i kane dal dhemballat e fundit i ka shume te fryra .... jam ne merak sepse duhet ti kishin dale
fhgushgjfdg   Para 55 muajsh     
xsgadfesbgdhgbdsg
merita   Para 67 muajsh     
Mirbrema desha nje pyetje a ndodh qe femijes 13 me i dal se pari molari i fundit ne anen e siperme te nofulles ju lutem nje pergjigjeje ma te shpejte
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved