digitalb
0 0
25
 
Shtatzania e pare.   
Prisni femijen tuaj te pare? E keni deshiruar qa shume dhe tani prisni me padurim lindjen e tij. Megjithate jeni pak e shqetesuar. Keni frike se ardhja e tij do t`ju trondise jeten? A do te dini te jeni nje nene e mire? Cfare do te ndodhe me jeten tende ne cift? Me pak fjale si duhet te pergatiteni per ardhjen e tij?
Nga ikub.al 29 Tet
Ndryshimi fizik dhe emotiv
Te qenit nene do te transformoje trupi tuaj dhe ky eshte efekti me i dukshem. Te qenit nene gjithashtu mund te ndikoje edhe ne karakterin tuaj. Disa femra shtatzene ndihen shume mire, krenare per veten dhe te sodisfaksionuara, ndjejne nje force te re. Te tjerat mund te kalojne periudhe jo shume te mire, mund te jene ne ankth, ndjejne friken se nuk mund te jene te afta per te qene nje nene e mire, ndjejne friken se do te mund te humbasin lirine e tyre etj. Per te mos folur me pas per friken qe ato kane nese femija i tyre mund te kete ndonje malformim…
 
Pergjithesish nenat e ardhshme perjetojne ndjesi kontradiktore. Momentet e gezimit dhe euforise mund te shnderrohen menjehere ne momente ankthi dhe shqetesimi. Per te perjetuar nje maternitet ne harmoni, me pare duhet te mesojme me se miri te gjitha fazat dhe ate qe ndodh gjate shtatzanise.
 
Shprehni ate qe ndjeni
Te shprehni ate qe ndjeni do t`ju ndihmoje te kaloni ndjesite e ankthit. Bisedoni me bashkeshortin tuaj, me nene tuaj, me miken tuaj me te mire. Flisni dhe me mjekun tuaj ose me gra te tjera shtatzena.
 
Beni sport!
Edhe sporti mund t`ju ndihmoje te qetesoheni dhe te mbani nje raport pozitiv me trupin tuaj qe evoluon. Ju keshillohet te beni yoga, te ecni dhe te notoni.
 
Lerini hapsire babait te foshnjes
Qe ne shtatzani nena ka nje lidhje te vecante me femijen, ne forme intensiove dhe gjithashtu mishtore, sepse e mban ne barkun e saj. Keshtu qe eshte shume e rendesishme te ndihmoni dhe babain qe te gjeje ekuilibrin e duhur dhe te ndihet pjese e familjes.
 
Beni dashuri gjate shtatzanise
Kur nje cift pret nje femije, ka deshire te vazhdoje te duhet dhe te beje dashuri. Eshte shume e rendesishme qe kjo lidhje te zhvillohet me te njejten rrjedhe si me pare dhe te ekzistoje deshira nga te dyja palet. Kjo sherben per te mabjtur te lidhur ciftin edhe pas lindjes se foshnjes.
 
Hyni ne kontakt me femijen
Perkedhelni barkun tuaj, flisni me femijen tuaj, degjoni muzike relaksuese. Ne kete menyre do te hyni ne kontakt me fetusin dhe do t`i mundesoni atij te zhvillohet ne harmoni.
salus
Na ndiqni
Të rejat e fundit vijne në inbox tuaj
ipazar
living
Jeta sot është bërë shumë dinamike. Për të qenë në trendin e kohës
(Cilën do të shihni me më shumë përparësi)Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ikubfemra
ikub #:
 25 810290013

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Vlera
Para 3 muajsh  
  
Une desha tju pyes se une i kam pas mestracionet me daten 15 dhe muajin e ardhshem sme kan ardhur me fare mestracionet e kam kuptuar tek mjeku se jam shtatzen, por me intereson ta di se shtatzen a mund te mbetesh vetem mbasi ti kryen mestracionet mbas tyne ne fillim ose ne fund te muajit? apo a mund te ndodh te mbetesh shtatzen edhe para mestracionve? faleminderit per mirkuptim?
     
Liridona
Para 11 muajsh  
  
Ndjenja me e bukura ne bot eshtë ta ndjesh femiun ne bark.
+1     
tetovarja
Para 23 muajsh  
  
pershendetje doktor desha te ju pyes un mestracionet si kam pat bash te regullta her me vini 2 para her 3 ose 1 jav pas,por ce 3 muj me vin ne regull ne janar e provova me ngel shtatzane por nuk ngela,e tash i pata mestracionet me 3 shkurt e deri me 9 shkurt si me keshilloni te veproj per me ngel shtatzene ju lutem me ndihmoni ma ktheni pergjigjen ju pres ju lutem tung cdo te mir...
+3     
dona
Para 23 muajsh  
  
shtatzania esht qe te ngelesh mir te rrish shtrir pas mardhenies me burrin,dhe te kshthehesh ne krah te pakten nje or urime per ato qe kan nevoj,
+2     
Vitiasi
Para 24 muajsh  
  
A luan rol madhesia e penisit ne aktin sexual per te mbetur gruaja shtatzene,Ju faleminderit
+1     
elida
Para 24 muajsh  
  
qelizat
     
elida
Para 24 muajsh  
  
qelizat e vdekur a mundem me mbet shtatzan
+0     
Kadriu
Para 32 muajsh  
  
Femra ngelet shatezane kur kenaqet ne sex...

-2     
valmira
Para 32 muajsh  
  
dua te di saktesisht qfar duhet te bej parac se te jesesh shtatzane
+3     
valmira
Para 32 muajsh  
  
dua te di saktesisht qfar duhet te bej parac se te jesesh shtatzane
+0     
nerxhivan
Para 36 muajsh  
  
cilat jan dhimbjet e menstracionevee qe sot sum kan ordh veq po pyes
-1     
nerxhivan
Para 36 muajsh  
  
mirdita doktor desha tet pyes sot jam ti prit po nuk pom vim une sa edi duhet me prit po te ves ty thash tun gklm
-1     
nerxhivan
Para 36 muajsh  
  
mirdita doktor desha tet pyes sot jam ti prit po nuk pom vim une sa edi duhet me prit po te ves ty thash tun gklm
-1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
-1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
-4     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
-1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
-1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
-1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi me ja rrath fe
+1     
albion
Para 39 muajsh  
  
shtatzania osht mu qi
-7     
lule
Para 40 muajsh  
  
lule
-1     
mila gashi
Para 42 muajsh  
  
po pritni edhe naj dit se nashti je po ma sigurt kur ti bash 6 jav ater shkon te doktorri
-1     
mila gashi
Para 42 muajsh  
  
ju edini mair veten se na po nese kadal testi shtazan ater je
-1     
lina
Para 43 muajsh  
  
julutem mun tetregoni diqka meshum pershtatzani dhe pergjigjini pietjeve
+4     
erza
Para 46 muajsh  
  
doktor kam nevoj disa keshilla un ki mu me vin mostracjon ne rregull edh jan vonuar 3 dit kesh te doltori edhe me tha qe nuk je un i kam perjetu te gjitha ndjenjat e shtatzanis edh bab testin e me doli negativ edhe mi dhe ca kokrra un them se jam shtat zan un i kam perjetu edhe dhimje e mosracjonet ju lutem ma ktheni pergjigjen
-3     


Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme
digitalb
spitaliamerikan

as