Si te rrisim mundesine per të mbetur shtatzënë?   nga ikubFEMRA 
Eshte e vendosur deshironi nje femije! Ja disa sekrrte per te mbetur shtatzene ne kushtet me te mira te mundshme dhe si te filloni ne harmoni shtatzanine tuaj.
  01 Nën
 
0
0

Heq dore nga pilula, po me pas?
Duhet te dini se ndalimi i perdorimit të pilulës nuk sjell domosdoshmërisht nje rikthim imediat të ovulacionit. Kështu nuk duhet të trembeni nëse në tre muajt pasardhës nuk do të mbeteni menjëherë shtatzënë.
 
Zbulo datën tënde të ovulacionit
Janë pikërisht këto ditët në të cilat keni mundësinë në të lartë të mbeteni shtatzënë.
Përgjithësisht ovulacioni ndodh rreth ditës së 14 – të pas fillimit të ciklit menstrual Mund të përcaktoni dhe njoheni me ditën e saktë të ovulacionit tuaj duke matur temperaturën e trupit tuaj gjatë gjithë ciklit.  Temperaturë e cila është më e lartë  në ditët që pasojnë ovulacionin. Memorizoni ne mënyrë të saktë variacionet e temperaturës tuaj, sepse di t`ju ndihmojë të njihni më mirë ciklin tuja dhe periudhat tuaja fertile.
Një mënyrë tjetër është edhe testi i ovulacionit që mund ta blini në farmaci.
 
Duhet të keni raporte seksuale cdo tre ditë
Jetëgjatësia e spermatozoidit pasi arrin në trupin e femrës është 72 orë.  Në vëzhgim të kësaj, nuk është vërtetuar ende një pozicion i përshtatzshëm (seksual) për të lehtësuar mbetjen shtatzënë dhe për të favorizur një ngjitje më të mirë të spermatozoidëve në qafën e mitrës.
 
Tregoni kujdes me ushqimin tuaj
Të ushqyerit në mënyrë të shëndetshme favorizon fertilitetin. Dietat ipoalergjike vërtetë arrijnë të dobësojnë trupin, por mund të kënë një impakt negativ hormonal për fertilitetin. Disa muaj përpara se të vendosni të mbeteni shtatzënë, hiqni dorë nga të gjitha dietat. Dhe alkooli, duhani e kafeja kanë një impakt negativ në mbetjen shtatzënë.
 
Stinët më të mira
Fertiliteti nuk është i njëjtë gjatë gjithë vitit. Meshkujt prodhojnë një numër më të madh spermatozoidësh gjatë fillimit të stinës së Pranverës dhe në fund të stinës së Vjeshtës. Ata janë më aktivë në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës. Vjeshta dhe fillimi i sinës se Dimrit duket se janë  momentet më të përshtatshme për konceptimin e nje fëmije.
 
Tregoni kujdes me farmaceutiket.
Bëni kujdes me farmaceutikët që përdoren për djegjet muskulare, pasi ata mundësojnë tkurrjen e muskujve të mitrës dhe kanë efekt negativ mbi hormonet. Pyesni gjithnje mjekun tuaj dhe pse nuk këshillohet të merren farmaceutikë të tillë gjatë përiudhës së ovulacionit.
 
Relaksohu!

Stresi, ankthi dhe frika se mund të mos mbetesh dot shtatzënë janë faktorë negative për konceptimin. Jepini kokë kohës: nëse sapo keni ndërprerë përdorimin e pilulës, mundohuni të dëgjoni trupin tuaj në mënyrë që të rimerrni konfidencat me ritmet tuaja natyrale.
 

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Il Cammino
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
ILC
MAX LED WALL Durres
Nëse nuk do të përbënin problem financiar
(Do të kryenit ndërhyrje estetike në trupin tuaj, apo të pranonit atë qe ju ka rezervuar fati?)

Bordo Revista
FILXHANI SOT

Nëse do ta njohësh mire dike, mos dëgjo çfarë thotë, por shi...
RECETA E DITES

Krostatë me boronica
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk meritoj kaq ftohtësi…


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ikubfemra
ikub #:
811010005

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV