Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Sekretet per kujdesin e lekures
 
Shperndaje
ikub#: 903130002
Ja disa menyra per te patur nje fytyre te shendetshme dhe rrezatuese - pavaresisht tipit te lekures

Ja disa menyra per te patur nje fytyre te shendetshme dhe rrezatuese - pavaresisht tipit te lekures


Tipi i lekures: E kombinuar
Faqet ju duken te thata dhe me luspa, ndersa zona T (balli, hunda, mjekra) eshte me yndyre. Regjimi i duhur do ta mbaje nen kontroll prodhimin e tepert te yndyres dhe do ta beje lekuren me te lemuar.
1. Laheni fytyren me nje pastrues ne forme shkume, pasi pastrues te tille lene me pak radikale. Kerkoni ato produkte qe permbajne caj jeshil, si Alba Sea Mineral Cleansing Gel, per te qetesuar, zbutur dhe per t'i dhene lekures nje rrezellim te shendetshem.
2. Shmangeni kremrat hidratues ne mot te ngrohte. Ne vend te tyre perdorni nje serum te lehte me permbajtje soje per te luftuar radikalet e lira qe nxisin plakjen.
3. Ne mbremje, perdorni nje locion te lehte dhe qe thithet shpejt si Vichy Night Daily Corrective Care per fytyrat e yndyrshme. Ai i mbyll poret dhe e ben me te lemuar lekuren e fytyres ndersa ju jeni ne gjume.
Trajtim gjate dites per nje fytyre te fresket. Perdorni dicka te bute dhe te njome, si pambuk pastrues ose letra te lagura per te zbutur zonat e thata dhe per te hequr yndyren e tepert nga lekura juaj.

Tipi i lekures: e thate
Nese lekura ju duket e tendosur dhe ju jep ndjesine e te kruarit, apo duket pa shkelqim dhe e flashket, ja se cfare duhet te beni.
1. Dy here ne dite, perdorni nje locion pastrues qe permban vaj ulliri, i cili shton nivelin e hidratimit ne lekuren tuaj.
2. Ne mengjes,laheni fytyren dhe lereni gjysem te njome. me pas, aplikoni nje produkt qe permban  glicerine per te ruajtur hidratimin, si Dove Pro-Age Day Moisturizer.
3. Shtojini shkelqim fytyres tuaj me nje serum qe permban vitamine C. Ky anti-oksidant i fuqishem e ndihmon lekuren te rimarre tonin dhe cilesine.  
Trajtim gjate dites. Mbani nje krem fytyre me vete. Kremrat me te mire jane ata te pasur me anti-oksidante qe luftojne radikalet e lira. Provoni Mineral Fusion’s Hydration Mist.

Tipi i lekures: e yndyrshme
Keni pore te medha dhe ne mesdite fytyra ju shkelqen? Provoni kete regjim.
1. Perdorni pastrues te thelle qe permbajne acid salicilik, nje lloj acidi qe parandalon mbylljen e poreve dhe shperben papastertite gjate kontaktit. provoni formulen 2 ne 1 te Olay’s Dual Action Cleanser.
2. Flakeni tutje kremin tuaj te zakonshem hidratues dhe perdorni nje locion thares i cili do te perthithe yndyren e tepert gjate dites.
3. Gjate nates, perdorni krem anti-akne per te eleminuar njollat.
Trajtim gjate dites: Perdorni letra te thata si Black Radiance Oil-Absorbing Blotting Tissues, te cilat reduktojne shkelqimin ne moment.

Tipi i lekures: e ndjeshme
Nese skuqeni me lehtesi,apo lekura juaj eshte e kuqe nga kapilaret e prishur, apo ka zona te kuqe, te thata, atehere duhet t'ia vini fajin lekures se ndjeshme.
1. Laheni fytyren dy here ne dite, me nje pastrues te bute, jo sapun. Shplaheni fytyren me uje te vaket, pasi uji i nxehte do te largonte vajerat mbrojtes.
2. Aplikoni nje krem ditor me permbajtje SPF per te hidratuar dhe mbrojtur lekuren delikate nga rrezet  UVA/UVB.
3. Gjate nates perdorni nje krem me baze ekstrakti jamballi i cili zbut lekuren e skuqur dhe te acaruar dhe ruan hidratimin.Provoni Eucerin Redness Relief Soothing Night Creme.
Trajtim gjate dites: Mbulojeni ngjyren e kuqe me krem ose me puder qe permban kafeine qe ndihmon ne ngushtimin e eneve te vogla te gjakut. Perdorni produkte te Clinique per te neutralizuar lekuren tuaj.

Lekura e syve ndryshon nga njeri individ tek tjetri, prandaj kerkon kujdes te vecante.Shikoni se cili produkt ju pershtatet me mire.
Tendosja
Rrudhat e syve jane rezultat i ndryshimit te mimikes, duhanit dhe ekspozimit ne diell. Kremi Garnier Ultra-Lift per rrudhat e syve mund te ndihmoje ne lemimin e lekures tek syte.
Shkelqimi
Rrathet e zinj formohen poshte syve kur shperthejne enet e vogla te gjakut, njesoj si nxirja kur vriteni. Per te ndricuar kete zone delikate,provoni Burt’s Bees Radiance Eye Cream.
Ul enjtjen
Ushqimet me kripe, alkoli, netet pa gjume dhe trashegimia gjenetike jane faktore qe kontribuojne ne enjtjen e syve. Perdorni xhel kundra enjtjes. 

Marre nga "woman'sday.com"Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


Nexhmi   Para 67 muajsh     
Aka ndonje krem une kam ne diagnoz rosacea qe me skuqen mollezat e fytyres balli dhe tek mustaqet.Kam provuar shume krema yndyra pa sukses.Jam 41 vjeqa.Ju lutem me ndihmoni!
elida   Para 67 muajsh     
9899
elida   Para 67 muajsh     
A din dikush mem treu naj krem kunder skuqjes se lekures si dhe per hidratim te saj ne menyr qe te kemi lekur te holl dhe te njom?
besire   Para 78 muajsh     
a ka krema per fytyr per moshen mbi 30 vjeqare per nje nuse qe do te jet nuse e vertet ka deshir te behet realitet nusja quhet sylbie
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Alviero
Chez Moi
Living

Digicom

Më të lexuarat


Turizmi
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved