Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Disa pyetje rreth piastres
 
Shperndaje
ikub#: 904010003
Eshte stili me i preferuar nga fansat per floket e drejta. Por kur eshte momenti per ta perdorur na lindin nje ser pyetjesh, dhe per kete kemi marre pergjigjet nga nje specialist.

Eshte stili me i preferuar nga fansat per floket e drejta. Por kur eshte momenti per ta perdorur na lindin nje ser pyetjesh, dhe per kete kemi marre pergjigjet nga nje specialist.

Kush eshte temperatura e duhur per te drejtuar floket?
" Zgjedhja varet nga lloji i flokut, nese jane te shpeshta dhe kacurrela temperatura mund te shkoje deri ne 220grade, nese jane me pak te fryra atehere temperaturanuk duhet ti kaloje 200grade"- thote stilisti i flokeve te sfilates Cristian Sinopoli.
 

Eshte me mire qe piastra te perdoret ne floke te lagur apo te thate?
" Piastra duhet te perdoret ne floke plotesisht te thate sepse floket mund te elektrizohen"shpjegon specialisti "sepse uji avullon nga nxehtesia dhe floket marrin nje pamje jo te mire dhe prishet forma
 

Sa duhte te jete sasia e flokeve qe duhet te kapim per te drejtuar?
"Per nje drejtim sa me te mire nuk duhet te kapim me shume se2 cm floke, vetem keshtu krehja mund te mbaje me shume"
 

Na nevojitet kreheri?
"Po per te ndare floket ne pjese te vogla, por jo vetem kaq sepse nese floket jane te krehur mire mund te drejtohen me mire" keshillon stilisti i flokeve.
 

Duhet nisur qe nga rrenja?
" Per te evituar ndonje djegije eshte mire qe piastra te mbahet ne distance nga rrenja"- shpjegon sinapoli, "te kuptosh se cili eshte pozicionii duhur eshte shume e thjeshte: lekura nuk duhet te ndjeje nxehtesi
 

Eshte me mire qe ta mbajme pjastren ne nje vend apo ta levizim?
"Eshte me mire qe piastren ta kalojme me shpejtesi ne te gjithe flokun qe te kete nje rezultat sa me te mire"
 

Sa here duhet ta kalojme piastren?
"Kjo varet nga llojii flokut shpjegon parukieri, nese floket jane te bute atehere nje kalim eshte i mjaftueshem, ndersa per floke te trashe edhe te fryre eshte e nevojshem qe te kalohet 2 deri ne 3 here"
 

A mund ta perdorim cdo dite?
"Piastrat e koheve te fundit jane te krijuara me element te tille qe nuk e demtojne flokun, dhe per kete arsye mund ta perdorim edhe cdo dite por e rendesishme eshte qe ne keto perdorime ditore temperatura te mos ti kaloje 80, 100 grade, sakteson parukieri.
 

A mund te behen kacurrela me piastren me pllake te shrire?
"Ndonje here me piastren ka edhe pjese per te bere floket kacurrela. Por nqs nuk eshte keshtu te besh onde me pjaster eshte shume e thjesht thote parukieri, mjafton ta ndajme flokun ne pjese duke e rrotulluar me pas.
 

Perpara se te shtrijme floket kacurrela eshte e nevojshme qe ti krehim ne fillim me kreher dhe tharese?
"Po, ne kete menyre efkti eshte shume me i mire edhe nese jane me te drejte ne kete menyre evitohet kalimi i shpesht me piaster, por duhet te perdorim furce me qime natyrakle sepse te tjerat elektrizojne floket
 

Eshte e vertete qe piastra nuk duhet te kaloje ne floke te piset?
"Po nqs floket jane te bere me solucione te tilla si xhel, llak, shkume eshte mire qe te evitohet perdorimi i piastres sepse mezi perdoret  keshtu qe eshte mire qe para se te perdorni piastren ti krihni mire ose ti lani floket. Thote Sinopoli.
 

A duhen spray per piastren?
"Sherbejne per te krijuar nje shtrese mbrojtese, dhe per vec se kane efekt mbrojtes sherbejne edhe per te bere te mundur qe piastra te kaloje me lehte ne floke. Shpjegon parukieri
 

Cfare piastre duhet te zgjedhim?
"Me te mirat jane ato me qeramike thote parukieri, jane me pak agresive dhe ndihmojne qe nxehtesia te shperndahet ne menyre me uniforme.
 

Cfare karakteristike ka piastra me jone?
"Ky lloj solucioni sherben per te mbyllur majat dhe keto lloj piastrash bejne qe floku te mos elektrizohet dhe ne kete menyre krehja eshte me e rregullt dhe e shndritshme thote parukieri
 

Cfare permasash duhet te kete piastra?
"Sa me e vogel aq me e mire eshte. Sepse manovrohet me kollaj, eshte me e lehte edhe na ndihmone te punojme me mire tek majat e flokeve.
 

Eshte e nevojshme qe te pastrohet piastra?
"Po dhe mire eshte qe kjo te behet kur eshte e nxehte dhe te fshihet me nje lecke te thate.
Ikubfemra ju keshillon te zgjidhni nje shampo dhe nje fluid me baze balsami nqs deshironi te keni floke brilante. Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Alviero
Chez Moi
Living

Digicom

Më të lexuarat


Turizmi
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved