Mbrojtja e fëmijëve nga alergjia   nga ikubFEMRA 
Kollitja, teshtitja, kruarja e veshëve dhe e syve, dhimbja dhe gërricjet e fytit të herë pas hershme tek fëmijët, mund të jenë shenja të sëmundjeve alergjike. Sipas shkencëtarëve, sëmundjet alergjike nuk duhet ti shohim si të parëndësishme.
  16 Qer
 
1
0
Kollitja, teshtitja, kruarja e veshëve dhe e syve, dhimbja dhe gërricjet e fytit të herë pas hershme tek fëmijët, mund të jenë shenja të sëmundjeve alergjike. Sipas shkencëtarëve, sëmundjet alergjike nuk duhet ti shohim si të parëndësishme.

Për tu mbrojtur nga këto sëmundje ata na këshillojnë që ti veshim fëmijët më rroba pambuku, të mos mbajmë në shtëpi gjëra të parëndësishme, dhe të kemi kujdes lagështirën.

Specialistët për shëndetin dhe sëmundjet e fëmijëve thonë se shumë nëna dhe baballarë nuk janë në dijeni për problemet alergjike te fëmijëve të tyre. Ata flasin më tej rreth shkaqeve të alergjisë, faktorët gjenetikë, natyrorë, si dhe ushqimet, mund të bëhen shkak për shfaqjen e alergjisë. Ata mohojnë kategorikisht hipotezën se alergjia mund të transmetohet nga qumështi i nënës tek fëmija, duke theksuar se qumështi i nënës është ushqimi më i mirë, më i pastër dhe më i shëndetshëm për bebet, i pazëvendësueshëm me asgjë tjetër.

Nuk duhet të pengohet marrëdhënia nënë-bebe me idenë se “alergjia transmetohet nga nëna tek fëmija”. Specialistët thonë se një fëmijë i cili, në vitet e para të lindjes ka kaluar sëmundje alergjike, gjatë rritjes mund të përballet me përmasa të ndryshme të alergjisë. Mund të dalin në pah reaksione alergjike kundër një ushqimi ose një përmbajtjeje si, qumështi, djathi, etj.

Shumë prej shkaqeve të alergjisë nuk mund ti pengojmë. Pjalmimet e pemëve, ndryshimin e motit si dhe faktorët e tjerë natyror dhe gjenetike s’mund ti zhdukim. Por duhanin që dëmton si shëndetin tonë ashtu dhe të njerëzve tone të dashur që na rrethojnë, mund ta lemë...

Shkaqet gjenetike dhe natyrore e bëjnë të pamundur zhdukjen tërësore te alergjisë, megjithëse ajo mund të shtyhet dhe shërohet. Më tej na bën të ditur se ka shumë njerëz të cilët janë alergjik por kujtojnë se kanë grip ose rrufë. çdo i sëmurë nga alergjia duhet patjetër t’i marrë ilaçet deri sa ti përfundojë. Mendimi që “sëmundja tani kaloi dhe nuk është e nevojshme t’i mbaroj ilaçet” është shumë i gabuar.

Metodat e mbrojtjes së fëmijëve nga alergjia

Qumështi i nënës ndihmon shërimin e alergjisë, dhe për këtë arsye bebet duhet që patjetër të ushqehen me qumështin e nënës. Nëse një familje ka të sëmurë alergjik, me azma ose me grip, duhet që fëmija të kontrollohet për këtë. Përveç kësaj është e nevojshme të dihet e kaluara alergjike e fëmijës. Sepse fëmijët, nëna dhe babai i të cilëve kanë organizëm alergjik, përmbajnë në vetvete katër herë më shumë rrezik se fëmijët e tjerë për ta pasur këtë sëmundje.

Bebeve nuk duhet t’ua shtojmë ushqimin para kohës së duhur nëse nuk ekziston ndonjë arsye për këtë. Nëse në shtëpi gjenden gjëra të panevojshme, të tepërta, kjo shton vështirësinë e mbajtjes
nën kontroll të pluhurave dhe të papastërtive. Për këtë arsye, veçanërisht në dhomën e fëmijës, nuk duhet të gjenden në asnjë mënyre gjëra të panevojshme. Gjithashtu, mjetet të cilat e shtojnë lagështirën duhet të hiqen nga përdorimi.

Sipas kërkimeve të bëra, niveli ideal i lagështirës brenda shtëpisë është 55% . Nëse kalon mbi 55%, atëherë në muret e shtëpisë fillojnë të krijohen kërpudha myku. Shtëpitë duhet patjetër të pastrohen me fshesë me korrent shumë të fuqishme, të paktën një herë në javë. Rrobat duhet të lahen jo më pak se një herë në javë me 55 gradë e sipër. Sugjerohet të vishen rroba me përbërje pambuku. Kanotierat, që njerëzit i përdorin shpesh duke menduar se janë të dobishme për disa sëmundje, duhet të mbahen larg. Sepse ato janë prodhime me përmbajtje leshi, i cili shton alergjinë më shumë.../gazetastart
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
alviero
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ne jete duhet te jeni dëshmitarë dhe jo gjyqtare, duhet te p...
RECETA E DITES

Kroketa me patate dhe sallam
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
906160022
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9