Ventouris
Strije: si ti heqim    nga ikubFEMRA 
Te shkoni tek te 30-at dhe pa pasur asnje strije? Ato qe mund ta kene kete privilegj jane te pakta. Elasticiteti i lekures vihet ne prove te veshtire per femrat gjate viteve nga nje seri faktoresh, luhatje te peshes, ushqim jo i reullt, shtatezania.
  22 Qer
 
0
0

Te shkoni tek te 30-at dhe pa pasur asnje strije? Ato qe mund ta kene kete privilegj jane te pakta. Elasticiteti i lekures vihet ne prove te veshtire per femrat gjate viteve nga nje seri faktoresh, luhatje te peshes, ushqim jo i reullt, shtatezania. Por tashme mund ti ndalim fal nje teknike te re te mikro kirurgjise ne gjendje te heq strijet ne pak seanca. Strijet i perkasin vetem universit te femres, por nuk eshte e rralle ti verejme edhe tek meshkujt. Por perse strijet "godasin" me shume femrat? Kjo ndodhe pasi jane pergjegjes shkaqet hormonale(mekanike).

Si formohen strijet?

Situata me kritike eshte shendeti i menjehershem dhe dobesimi me te njejten shpejtesi. I ashtuquajturi " efekti firzamonik" ndodhe edhe gjate shtatezanise, kur lekura peson hapje, me shtimin e peshes dhe te volumit ne zona te caktuara (ne vecanti gjoks dhe bark). Nese nuk eshte elastik mjaftueshem indi lekuror pesonne keto raste lezione si ne derme ashtu edhe epiderme. Emri shkencor i strijeve eshte " atrifie dermo-epidermik". Strijet formohen pasi indi lekurore, nuk eshte mjaftueshem elastik.

        

Pikat qe preken me shume

1- Ijet dhe barku: kjo eshte nje zone me rezik te lart per strijet, sidomis ne rast shtatezanie ose dobesim i perseritur.

2- Glutealet dhe kofshet: strijet ne kete zone prekin me shume persona qe bejne jete pasive apo kur mbajne pantallona shume te ngushta.

3- Gjoks: shtatezania dhe gji dhenia favorizojne strijet ne kete zone te trupit apo edhe nga gjoksi i madh i cili peson dobesim.

4- Ne brendesi te kraheve: shkaqet kryesore per strijet ne kete zone jane plakja dhe dobesimi. Qetesimi i kraheve sjelle prodhimin e tyre.


Seancat e mikrokirurgjise realizohen ne anestezi lokale infiltrative, me distance kohore 15-20 dite njera nga tjetra. Me kete terapi mund te trajtohen strijet edhe pse mund te kene shume kohe qe jane shfaqur, vetem nese indi lekuror eshte ne gjendje te mire. Me mikrokirurgjine, strijet hiqen gradualisht ne dy apo tre seanca./burimi: ikubinfo/

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Bukuria
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ai qe ka qene aktor i fatkeqësisë tende një dite do behet sp...
RECETA E DITES

Mish derri pikant
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
906220002


Digitalb


UnionBank