Kujdes me kontrollin ndaj fëmijëve
 
Shperndaje
ikub#: 1607010148
Edhe pse nënat kërkuese mund të jenë të tilla me qëllimin për të rritur fëmijë të suksesshëm, një studim i ri zbulon se prindërit që përdorin manipulim dhe fajin me fëmijët e tyre çojnë në ndrydhje personaliteti duke i bërë më kokëfortë dhe agresivë me rritjen e moshës.

Edhe pse nënat kërkuese mund të jenë të tilla me qëllimin për të rritur fëmijë të suksesshëm, një studim i ri zbulon se prindërit që përdorin manipulim dhe fajin me fëmijët e tyre çojnë në ndrydhje personaliteti duke i bërë më kokëfortë dhe agresivë me rritjen e moshës. Studiues në Universitetin e Vermontit kryen një studim me dy pjesë me 180 studentë kolegji. Ata treguan ngjarjet e dhimbshme në jetën e tyre.

Me sa duket, ata që gjatë gjithë kohës përmendnin prindërit si subjekt kryesor të historisë, ishin më në ankth e të mërzitur se studentët e tjerë që historitë e të cilëve nuk mbartnin brenda presionin e prindërve. Studimi provoi se fëmijët të cilët janë rritur me prindër pak kontrolluese kishin më shumë gjasa të shfaqnin sjellje ndryshe nga studentët e tjerë. "Ne duhet të jemi me të vërtetë të ndërgjegjshëm se sa ndikon një prind tek fëmija e tij," tha Abaied në deklaratën e saj kërkimore.
 
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE KONTROLLI KUJDESI

Marre nga living.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved