Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
Kujdesi per floket
 
Shperndaje
ikub#: 1611280026
Nga Dr. Erjona Shehu, mjeke dermatologe

Dr. Erjona Shehu

Mjeke Dermatologe

Floket tane, nuk jane vetem gjysma e bukurise, por jane edhe treguesi me I mire I shendetit tone. Shpesh ne mendojme se kujdesi per floket eshte thjesht nje shampoo e mire dhe vajtja te parukieri, por floku duhet te trajtohet si jashte edhe Brenda. Kjo do te thote qe duhet te kemi nje diete te pasur, sidomos me perberesit e flokut, I cili ne vetvete ka strukture proteinike.  
 
Cilet jane elementet e domosdoshem per shkelqimin dhe bukurine flokeve tane? 
 
Biotina. Siguron fortësi dhe mundëson rritjen e shpejtë të flokëve, duke i ushqyer që nga rrënja deri në majë. Gjendet në të verdhën e vezës, majanë e birrës, qumësht dhe mëlçi. 
 
Vitamina A. Përshpejton rigjenerimin qelizor. I pasur me vitaminë A është majdanozi, domatet, rrënjët e ndryshme dhe mëlçia.
 
Vitamina E.  Ka një efekt të fuqishëm antioksidant duke siguruar flokë të fortë dhe të shëndetshëm.Mbron organizmin nga substancat e dëmshme dhe radikalet e lira. Gjendet tek vajrat bimorë, drithërat, sallata jeshile dhe spinaqi.
 
Vitamina B5. Luan rol të rëndësishëm në ndarjen qelizore të folikujve  të flokëve duke mundësuar një rritje normale të tyre. Gjendet tek buka e zezë dhe drithërat. 
 
Por eshte fakt qe ne kushtet e mbingarkeses ne ore te gjata pune, stresit te rritur dhe aktivitetit te shtuar, shpesh ne e anashkalojme cilesine e ushqimit. Ne keto kushte Shoqatat e Dermatologeve rekomandojne qe te gjithe elementet e mesiperm te merren te kombinuara ne nje strukture te vetme qe quhet: suplemente ushqimore apo qe ne rendom u themi: „Vitamina“. Per floke te shendetshem, qe duam ti mbajme gjithmone te tille, rekomandohet marrja e suplementeve per 3 muaj ne vit. Ndersa per floke ne te cilat mosha dhe ndryshimet hormonale, kane nisur te bejne dobesimet e para, rekomandohet marrja e suplementeve ushqimore per nje kohe me te gjate se tre muaj.
 

 

 
 
 


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FLOKET PRIORIN SHAMPO

loading...


Bleona   Para 7 muajsh     
??????????
Ela   Para 7 muajsh     
Ju faleminderit shume per kete recete te flokeve pra hah per kete keshille une tani sapo e lexova dhe do ta provoj t'i lyej floket me te bardhen e vezes shpeshehere e kam hasur kete te bardhen e vezes qe duhet ta perdormi per floket por dua te me tregoni ndonje shampoo per t'i rritur me shume floket dhe per ti pasur me te bute dhe me te shkelqyeshem Ju lutem me lajmeroni ne kete numer telefoni:071 578 980 ky eshte numri im ju lutem me lajmeroni ne cdo kohe kam nevoje te marr disa keshilla per floket e mia nga nje mjeke si ju ju lutem me lajmeroni ne cdo kohe une kam nevoje shum per disa keshilla tuajat me lajmeroni ju lutem shume....Bay ju dua shume ???Shpresoj qe edhe te tjera receta per floke do postoni ju apo jo znj.mjeke Bay te dua shume juve ????Jeni me te miret ju keni sume rrndesi prr mua ju lutem.... ju lutem lajmeroni mua....Plsss znj.mjeke nqfs e shifni nrm....Ju dua
ana   Para 8 muajsh     
si perdoret ky ilac
Kaltrina    Para 8 muajsh     
Pershendetje jam kureshtare ta di si ti trash flokt she ti rris me rrit shum me rriten shum ngadal Edhe prej se I kam kur me ngjyra vetm dy her shatir mej Jan thollur shum qe 4 vit ne kan mbtur shum te holla floket she rrit shum ngadal ju kish. Lut tma jepni ndonje keshill thank you
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Alviero
Chez Moi
Living

Digicom

Më të lexuarat


Turizmi
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved