Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Kiwi dhe vlerat ushqimore të tij
 
Shperndaje
ikub#: 1612050140
Kiwi është një fryt me vlera te mëdha ushqyese dhe ne radhe te pare me Vitaminën C, dy here me shume se sa portokalli, por edhe Vitamine B dhe E. Ndërkohë është po ashtu shumë i pasur edhe me kripëra minerale si magnez, bakër dhe kalium.
Nga ana tjetër, fibrat, me te cilat është gjithashtu shume i pasur, ndihmojnë ne punën optimale te aparatit tretës duke luftuar kështu kapsllëkun. Luteina, me te cilat është i pasur, njihet për vlerat e mëdha antioksidante.
1. Këshillohet qe te konsumojmë se paku 25 gram kiwi ne dite. Ai është i pasur me aktinidin, një enzime proteinike qe stimulon procesin tretës.
2. Kaliumi ndihmon ne mbajtjen ne kontroll te presionit te gjakut dhe lehtëson elasticitetin e enëve te tij.
3. Vitamina C është ideale për forcimin e sistemit imunitar. Kiwi ka 93 miligram Vitamine C për 100 gram produkt.
4. Antioksidantët. Këto janë shume te rëndësishme për te kundërshtuar fenomenet tumorale, ndërsa te kombinuara edhe me Vitaminën C, acidet yndyrore omega 3 dhe orman 6, ato kane një vlere te madhe edhe ne parandalimin e probleme me aparatin kardiovaskular.
5. Konsumoni 2 kiwi ne dite dhe do te përfitoni vlera te mëdha shëndetësore.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FIBRA KIWI VITAMINA VLERA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved