Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
5 ushqimet që nuk duhet të konsumoni nëse keni artrit psoriatik
 
Shperndaje
ikub#: 1612270014
Personat që vuajnë nga artriti psoriatik duhet të ndalojnë të konsumojnë disa ushqime, që janë të lidhur me rritjen e rrezikut të problemeve shëndetësore.
Njerëzit që vuajnë nga artriti psoriatik kanë shumë arsye për të ngrënë shëndetshëm. Kjo sëmundje autoimune godet rreth 30 % të personave që vuajnë nga psoriasis. Kjo sëmundje shkakton dhimbje, ënjtje, ngurtësi të nyjave. Gjithashtu shtimi në peshë dhe rritja e forcës së ushtruar mbi nyje vetëm do të përkeqësojë gjendjen.
 
Këta persona duhet të tregojnë kujdes me ushqimin , pasi  kjo sëmundje autoimune ndikon në zhvillimi i sëmundjeve të tjera si tensioni i lartë i gjakut, kolesteroli dhe diabeti dhe duhet të shmangin ushqimet që nxisin inflacionin. 
 
Ja ushqimet që nuk duhet të konsumojnë të sëmurët me artrit psoriatik.
 
1-Shmangni ëmbëlsirat dhe çdo gjë me sheqer.
2-Shmangni pijet me gazë.
3-Shmangni ushqimet e përpunuara, të konservuara dhe çdo ushqim tjetër që është i pasur me kripë, sheqer dhe  kimikate konservimi.
4-Shmangni proshutën dhe çdo lloj sallami të mundshëm, pasi rrisin kolesterolin.
5-Tregoni kujdes me qumështin dhe nënproduktet e tij, pasi rrisin nivelin e rrezikut të inflacionit.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ARTRIT PSORIATIK NDALUARA SEMUNDJET AUTOIMUNE USHQIMET

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved