Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Lindje natyrale apo cezariane, çfarë rrezikon fëmija nga zgjedhja juaj?!
 
Shperndaje
ikub#: 1612290126
Numri i femrave që vendosin të lindin me ndërhyrje cezariane është rritur konsiderueshëm në ditët e sotme. Padyshim që këto lloj ndërhyrjesh janë në shumë situata procedura të nevojshme dhe shpëtuese jetësh.

Numri i femrave që vendosin të lindin me ndërhyrje cezariane është rritur konsiderueshëm në ditët e sotme. Padyshim që këto lloj ndërhyrjesh janë në shumë situata procedura të nevojshme dhe shpëtuese jetësh.


Nuk janë të pakta rastet kur kjo lloj procedure shfaq rreziqe si tek fëmija ashtu edhe tek nëna. Mesa duket obeziteti është një rrezik tjetër që i shtohet listës.

Të parët që arritën në këtë përfundim ishim studiuesit anglezë të Imperial College. Ata ekzaminuan 38.000 persona nga 10 kombësi të ndryshme. Sipas këtij studimi, të rinjtë që ishin lindur me prerje çezariane kishin 26% më shumë mundësi të bëheshin obezë se sa ata që kishin pasur lindje natyrale.


Kjo ndodh sepse në sistemin intestinal të personave të lindur me prerje cezariane ekzistojnë disa formacione bakteriale që sulmojnë aparatin tretës, kryesisht paretet e zorrës së trashë. Lindja cezariane ndikon gjithashtu edhe në shfaqjen e astmës ose të diabetit të tipit një gjatë fëmijërisë.

loading...
Marre nga living
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJA LINDJA ZGJEDHJA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved