Ku ndryshon alergjia nga intoleranca ushqimore?   
Dy gjera qe ngaterrohen shpesh nga njerezit duke cuar ne moszgjidhjen e problemit...
Nga ikub.al 30 Dhj
 
0
0
Reaksionet ndaj ushqimeve te caktuara ne te shumten e rasteve jane pasoje e intolerances ushqimore se sa e ndonje alergjie. 
 
Duke qene se simptomat qe shfaqin si alergjia ashtu dhe intoleranca ushqimore jane te ngjashme, shpesh njerezit i ngaterrojne ato. 
 
Alergjia shkakton nje reaksion trupor, i cili prek nje sere organesh ne trup. Ndonjehere alergjia mund te jete dhe vdekjeprurese. Ne te kundert, simptomat e intolerances ushqimore jane me te lehta dhe krysisht fokusohen tek problemet me tretjen. 
 
Shkaqet e intolerances ushqimore mund te jene:

 
  • Mungesa e nje enzime qe te mund te tretni nje ushqim te caktuara. Nje rast tipik eshte
  • intoleranca ndaj laktozes. 
  • Helmimi. Baktere te ndryshme ne ushqime mund te shkaktojne probleme te renda me tretjen. 
  • Ndjeshmeria ndaj ingredienteve te ndryshem qe ju shtohen ushqimeve, per shembull sulfitet te cilat perdoren per te ruajtur frutat e thata, veren  mund te shkaktojne atake te astmes ne rast se nuk i toleroni dot. 
 
Per t'i kursyer vetes vajtjen tek doktori :) ne ju sugjerojme te beni analizen e intolerances ushqimore, nepermjet te ciles mund te zbuloni:
 
  • cfare ushqimesh duhet te shmagni
  • cfare ushqimesh duhet te konsumoni
  • diete te personalizuar per te patur peshen e duhur dhe nje trup te shendetshem
 
Ne faqen Testi i Intolerances Ushqimore ne ADN do te mund te kontaktoni me specialistet e fushes dhe te rezervoni takimin tuaj. 
 
 
 
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

T'i besh keq dikujt është njësoj si te hedhesh një gur ne de...
RECETA E DITES

Peshk shpatë me kërpudha
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: ALERGJIA INTOLERANCA USHQIMORE TESTI
Postuar nga: ebazi
ikub #:
1612300055
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9