Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Si të dobësoheni pa shumë sakrifica
 
Shperndaje
ikub#: 1612300032
Te dobësoheni pa bere sakrifica te mëdha përfaqëson një pune shume te madhe dhe konstante. Dhe shpesh jeni te detyruara te kaloni ditët midis dietave drastike, regjimeve detox dhe tentativave për te aktivizuar një metabolizëm dembel.

Te dobësoheni pa bere sakrifica te mëdha përfaqëson një pune shume te madhe dhe konstante. Dhe shpesh jeni te detyruara te kaloni ditët midis dietave drastike, regjimeve detox dhe tentativave për te aktivizuar një metabolizëm dembel. Te ndiqni çdo dite një diete ne fakt mund te jete diçka shume e lodhshme dhe mbi te gjitha nëse jeni vërtet një person qe preferoni ushqimin nuk arrijnë për një kohe te gjate ti respektojnë ato.

Por a është e mundur te dobësoheni pa bere sakrifica te mëdha? Kur dëshironi te dobësoheni shpesh ju zë paniku dhe dëshironi te humbisni kilogramët e tepërt ne mënyrë te menjëhershme. Kjo është diçka shume e gabuar. Për tu dobësuar nuk është e nevojshme te privoheni nga gjerat qe ju pëlqejnë duke ndjekur një diete si te ishte një ndëshkim.1. Çdo dite janë te rëndësishme 5 vakte
Mëngjesi, zemra, dreka, zemra e pasdites dhe darka. Është e rëndësishme te mos evitoni asnjërin nga vaktet sepse kështu nuk do te jeni shume te uritur nga njeri vakt tek tjetri.2. Preferoni perimet
Është mire te gatuani ne mënyrë te lehte dhe te shëndetshme, ne drek dhe mbi te gjitha ne dark preferoni gatime te lehta.3. Midis proteinave preferoni peshkun dhe bathët
Limitoni sa te mundeni konsumin e mishit te kuq duke e preferuar 1 here ne 10 dite dhe konsumoni me shume peshk dhe bathe.4. Ne çdo vakt vini një porcion karbohidrate
Nëse nuk arrini te limitoni ne mënyrë drastike konsumin e karbohidrateve, atëherë është mire te zgjidhni midis makaronave, bukës dhe patateve.5. Konsumoni me moderim ëmbëlsirat
Ne te vërtet është mire te mos i konsumoni, por nëse vërtet nuk mund te hiqni dore prej tyre tërësisht atëherë evitoni ti konsumoni pasdite dhe ne mbrëmje.6. Vaj ulliri + ujë
Zgjidhni gjithmonë dhe vetëm vajin e ullirit si përbërës dhe përdoreni sa me shume te jete e mundur te papërpunuar. Ashtu siç mund ta dini te pini te paktën 2 litra ujë ne dite ju bën mire si për linjat ashtu dhe për organizmin, evitoni pijet e gazuara, alkoolike, lëngjet e frutave te konservuara.

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DOBESIMI METABOLIZEM SAKRIFICA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved