Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Si ti mësoni fëmijëve higjienën personale
 
Shperndaje
ikub#: 1612300100
Higjiena personale është një veprim i lindur. Kafshët pastrohen, lahen etj ne mënyrë instiktive, por edhe njerëzit.

Higjiena personale është një veprim i lindur. Kafshët pastrohen, lahen etj ne mënyrë instiktive, por edhe njerëzit. Por si ti mësoni me lehtësi fëmijëve higjienën personale dhe si ta stimuloni atë. Sigurisht mënyra me e mire do te ishte përmes lojës. Ja disa këshilla qe mbase ju ndihmojnë dhe ju me fëmijët tuaj.

1. Gjeja e pare qe duhet te bëni është te flisni me ta qe ne fillim, arsyen për se po e lani. Shpjegojini atyre rendësin e te qenurit te pastër, te parfumosur dhe me një lëkurë te bute.

2. Kur fëmijët janë rreth 24 muajsh do te fillojnë te luajnë me lodra, kështu kjo është një ndihme shume e mire për ti treguar se dhe lodrat duhet te lahen për te qene te pastra ashtu sikurse ato.

3. Vërini fëmijët ne prove për tu lare vet, kështu ato do te mësojnë rendësin e higjienës. Nuk është e rëndësishme sa mire lahen, e rëndësishme është te mësojnë veprimet.

4. Është mire qe ne një moshe te caktuar ti jepni disa informacione mbi bakteret dhe mikrobet por mos e teproni. Mjafton tu bëni me dije se te ndjerët te freskët , te lare dhe te pastër është diçka e bukur.

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE HIGJIENA MESIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved