Ventouris
Keni variçe? Ja çfarë duhet të dini për to!   nga Klinika Vivia 
Të gjithë dëshirojmë të kemi këmbë të bukura, sidomos femrat. Por për disa prej tyre kjo është e vështirë, për shkak të kapilarëve të dukshëm dhe të variçeve.
Nga ikub.al 05 Jan
 
0
0

Sipas ekspertëve, variçet ose grumbullimi i gjakut jane vena të fryra dhe të shtrembëruara, të dukshme nën sipërfaqen e lëkurës.  Ato shkaktohen më shpesh nga qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë ose ulur, nga faktorë gjenetik, mbipesha, shtatzania etj. 
 
Variçet shkaktojnë lodhje të këmbës, ënjtje dhe bezdisje. Ato mund të jenë dhe një paralajmërim i rreziqeve afatgjata të shëndetit si:  trombozë, mpiksje gjaku, qarkullim i dobët dhe ënjtje të këmbëve. 
 
Dukshmëria e theksuar shpesh herë  ndikon negativisht në psikologjinë e  individit, sidomos te seksi femër, pasi prek drejperdrejt pamjen e jashtme në një sipërfaqe të konsiderueshme.
 
Ato femra që i kanë mund ti eliminojnë për të patur jo vetëm një shëndet të mirë por edhe për të përmirësuar pamjen e këmbëve të tyre.   
 
Së fundmi  personat e prekur nga prania e variçeve janë shtuar  për arsye të shumta. Në momentin që ato shfaqen është e këshillueshme  konsulta me mjekun specialist, në mënyrë që të ndiqet trajtimi i duhur.
 
Në Klinikën VIVIA, pranë Spitalit Amerikan 3 ju do të gjeni zgjidhjen më të përshtatshme  për eliminimin e variçeve me lazer dhe radiofrekuencë. 
 
Këto lloj trajtimesh janë shumë të avancuara . “Nuk ka plagë, nuk ka prerje, por një shërim minimal”. Koha e rekuperimit të pacientit është maksimale duke bërë të mundur rikthimin në aktivitetin e tij të përditshëm brenda 24 orëve. 
 
Qëllimi i trajtimit të variçeve është lehtësimi i simptomave, parandalimi i komplikacioneve si edhe përmirësimi i dukshëm i pamjes së jashtme. 
 
Stili i të jetuarit ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në krijimin e variçeve, si rrjedhojë është hapi i parë që duhet ndërmarrë për përmirësimin e tyre.  Kontakti me mjekun dhe aplikimi i trajtimit të duhur do të bëjë të mundur kurimin përfundimtar të venave varikoze në çdo aspekt. 
 
Së fundmi , për t’ju ardhur në ndihmë, ju sugjerojmë disa keshilla “falas” ? të aplikueshme në jetën e përditshme, në parandalimin e krijimit të variçeve. 
 
  • Shmangni të ndenjurën ulur  për një kohë të gjatë pa bërë pushim.
  • Ndërkohë që rrini ulur, mos i kryqëzoni këmbët.
  • Gjatë kohës që jeni duke pushuar ose duke ndenjur ulur, mbajini këmbët e ngritura sa më shumë.
  • Herë pas here ngrini këmbët në nivelin e zemrës tuaj (aq sa mundeni nëse nuk e arrini).
  • Mos mbani veshje tepër të ngushta sidomos rreth pjesës së belit dhe të këmbëve. 
Ajo çka bëjmë çdo ditë është ajo çka jemi. 
 
Le të mundohemi të ndihmojmë këtë motorr gjigand në vlera i cili vë në lëvizje mbarë botën, dhe ai është trupi i njeriut. 
 
 
 
 
Klinika Dermo-Estetike VIVIA
 
Pranë Spitalit Amerikan 3 
 
Cel: 0696075599 
 
 
 
 
 
 
 
loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Femrat.al
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Shprehini gjithmonë ndjenjat sepse mundësitë mund te humbasi...
RECETA E DITES

Oriz spanjoll
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: SPITALI AMERIKAN VARICE VIVIA
Postuar nga: ebazi
ikub #:
1701050045


Digitalb


UnionBank