Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Të dobësoheni duke ecur, ushtrimet për të djegur kalori
 
Shperndaje
ikub#: 1701100045
Është e vërtet se te ecurit është një nder ushtrimet me te lehta dhe efikase, pothuaj aspak shpenzim ekonomik dhe energjish dhe mund te përfitoni rezultate te mira për sa i përket formës fizike dhe mirëqenies te trupit ne pak kohe.

Është e vërtet se te ecurit është një nder ushtrimet me te lehta dhe efikase, pothuaj aspak shpenzim ekonomik dhe energjish dhe mund te përfitoni rezultate te mira për sa i përket formës fizike dhe mirëqenies te trupit ne pak kohe.

 

Sepse shpesh është e gabuar te mendoni se duhet te ecni për një ore apo edhe me shume për te pasur rezultate dhe si pasoje mendimi për te dal nga shtëpia dhe te ecni nuk behet asnjëherë sepse nuk keni kohe ne dispozicion. Por ne fakt nuk është aspak kështu. Po ju tregojmë 4 tipologji ushtrimesh te cilat mund ti bëni gjate ecjes tuaj dhe qe ju rrëmbejnë vetëm 10 minuta kohe, por qe ne kaq pak kohe do te arrini te bëni një kardio komplete dhe do tu lejoje te largoni kaloritë e tepërta dhe si pasoje te ktheheni ne forme ne një kohe te shkurtër.

1. Ecje e shpejte

Mund te alternoni ecjen e shpejte duke bere ushtrime me këmbët si për shembull ti ngrini ato pak me larte apo te provoni walking mountin dhe me pas te vazhdoni ecjen normale.

2. Pista e vrapit me pendence

Intervalet ne pendence te kësaj stërvitje shtojnë forcën e këmbeve duke aktivizuat muskujt e fund shpinës dhe muskujt e pasme te kofshëve.

3. Ngjitni shkallet

Te ngjitni shkallet ju lejon te stërvitni rezistencën por edhe te digjni shume kalori. Por ne këtë mënyrë do te formoni gjithashtu muskujt e fund shpinës, muskujt e prapme te kofshëve dhe pulpat.

4. Te ecni mbrapsht

Kur ka qene hera e fundit qe keni ecur mbrapsht? Me siguri nuk e mbani mend sepse nuk e bëjmë shpesh por ne te vërtet është një mënyrë shume efikase për te djegur kalori gjate qe shëtitjeje.

Postuar: 10 Jan
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DOBESIMI ECJA USHTRIME

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik AlvieroCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved