Gjërat që duhet të dini para se të pini medikamente   
Antibiotiket janë medikamente te cilat duhet te pihen vetëm për te luftuar infeksione bakteriale dhe jo për te kuruar sëmundje virale apo te ftohurën.
Nga ikub.al 11 Jan
 
0
0

Antibiotiket janë medikamente te cilat duhet te pihen vetëm për te luftuar infeksione bakteriale dhe jo për te kuruar sëmundje virale apo te ftohurën. Ne rast se flasim për virus (edhe gripi) antibiotiket janë te pa vlere dhe te dëmshëm. Mjeku mund tu jap një antibiotik për te luftuar infeksione bakteriale te cilat lindin si pasoje e infeksioneve virale, ne çdo rast është mire te këshilloheni me mjekun.

1. Mos merrni medikamente me mendjen tuaj

Tregohuni te kujdesshëm dhe mos merrni medikamente vetëm se dikush qe njihni merr një ilaç për te njëjtën sëmundje me tuajën.

2. Mos ndërpritni kurën me antibiotik

Kura me antibiotik nuk duhet te ndërpritet para përfundimit te terapisë qe doktori ju ka dhënë sepse numri i ditëve te shkruara ne recete janë ato qe antibiotiku bën efekt.

3. Merrini antibiotiket pas ushqimit

Antibiotiket duhet te merren ne përgjithësi pas vakteve dhe nuk duhet te merren se bashku me ushqime pikante dhe alkool.

4. Beni kujdes, antibiotiket bëjnë reaksion me ilaçe te tjera

Nëse merrni edhe ilaçe te tjera duhet te konsultoheni me mjekun, sepse antibiotiket bëjnë reaksion nëse merren edhe me ilaçe te tjera.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
Klinika Vera-Virhov
Nëse do të kishit mundësinë të njihnit të ardhmen
(Do të donit ta mësoni?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Ne jete duhet te keni gjithmonë shprese pasi çdo çast është ...
RECETA E DITES

Sallatë me karcof, karkaleca dhe asparagë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: GJERA MARRJE MEDIKAMENTE
Postuar nga: a.k
ikub #:
1701110094
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9