Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Sa të rrezikuar janë fëmijët nga interneti?
 
Shperndaje
ikub#: 1702010106
Çfarë është Bullizmi Kibernetikë (Cyber Bullying)?

Bullizmi kibernetikë është bullizmi që ushtrohet përmes përdorimit të teknologjisë elektronike, duke përfshirë celularët, kompjuterët, tabletë si dhe mjete të tjera komunikimi, si website-t, sms-të, chat-et online, faqet e internetit të mediave të ndryshme, etj. Megjithëse mjetet elektronike janë shpikur dhe dizenjuar për të përmirësuar jetën e njerëzve përmes komunikimit më të shpjejtë dhe pa kufizime fizike midis tyre, ato shpesh mund të kthehen në burim rreziku për jetën e të tjerëve, për shkak të keqpërdorimit të vullnetshëm të tyre (kjo i kthen ato në mjete të ushtrimit të bullizmit). Krijimi i profileve të rreme apo në emër të personave të tjerë në faqet e rrjeteve sociale online, kërcënimet apo komunikimet bezdisëse përmes sms-ve në numra të abonentëve të njohur apo të panjohur apo përpunimi dashakeqës dhe publikimi i fotografive për të cënuar imazhin publik të personave të caktuar, janë disa nga format e kësaj tipologjie të bullizmit.
 
loading...
Marre nga living.al
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE INTERNET RREZIKU

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved