Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Shishqebap pule me limon
 
Shperndaje
ikub#: 1702010024
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 600 gr mish pule
- 50 gr ullinj jeshil
- 2 limonë
- 150 gr sallate jeshile
- 1/2 gote vere e bardhe
- 1 luge fara 
- 9 luge vaj ulliri
- 6 qepe te njoma
- 1 luge mustarde
- 300 gr lakër e kuqe
- 2 luge aceto 
 
Përgatitja
 
Lani mire limonët, thajini dhe me pas qërojini, pritni lëkurën dhe mblidheni ne një ene. Me pas përzieni 4 luge vaj ulliri me 2 luge aceto, 1/2 gote verë dhe një luge mustarde. Shtoni lëkurën e limonëve dhe lërini te maronihen për rreth një ore. Qëroni qepet dhe vërini për disa minuta ne vlim, me pas kullojini dhe pritini ne gjysme. Hiqni bërthamat e ullinjve dhe pritni ne kua jo shume te vegjël mishin e pulës. Ne shkopin e shishqebapit fusni kubat e pulës, lëkurën e limonit dhe ullinjte duke i alternuar përbërësit përgjatë shkopit. Vërini ti gatuani ne grill duke i kthyer here pas herë derisa te marrin një ngjyre te arte. Me pas vendosini ne pjate dhe shërbejini. Shishqebapet e pulës mund ti shoqëroni me një sallate te përgatitur me sallate jeshile dhe lakër te kuqe.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI LIMON RECETA SHISHQEBAP

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved