Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Shtatzënia pas të 40-ve
 
Shperndaje
ikub#: 1702030061
Shtatzënia pas te 40-ve është e shëndetshme? Sa janë mundësitë për te mbetur shtatzënë, cilat janë rreziqet dhe analizat qe duhen bere?

Shtatzënia pas te 40-ve është e shëndetshme? Sa janë mundësitë për te mbetur shtatzënë, cilat janë rreziqet dhe analizat qe duhen bere? Ne fakt tashme nenat ne moshën 40 vjeçare janë te shumta dhe sigurisht qe është mire te keni me shume vëmendje dhe kujdes ne këtë moshe. Por cilat janë problemet, rreziqet dhe analizat.

1. Probabiliteti

Probabiliteti për te mbetur shtatzëne pas te 40-ve varet pike se pare nga fertiliteti, i cili fillon te ulet ne mënyrë drastike me avancimin e moshës qoftë tek femrat ashtu dhe te meshkujt. Ndryshimi fillon qe ne moshën 30 vjeçare por pas te 40-ve behet me domethënës.

2. Rreziqet

Shtatzënitë over 40 ne ditët e sotme shpesh janë jo problematike por ekzistojnë rreziqe te cilat është mire ti merrni ne konsiderate.

Infertiliteti, abortet spontane, anomali kromozomike te fetusit. Për me tepër organizmi i femrave duke qene se janë ne një fare moshe ka me shume vështirësi për tu përshtatur me ndryshimet e organizmit.

3. Çfarë analizash te bëni

Analizat e këshilluara gjate tremujorit te pare janë ato te gjakut, urinës te cilat ju lejojnë te verifikoni prezencën e antitrupave etj. Pas te 40-ve ne krahasim me femrat me te reja një rëndësi e madhe i kushtohet presionit, i cili rrezikon te jete me i larte. Me pas janë analizat monitoruese për fetusin etj. Pas moshës 35 vjeçare është rreziku me i madh për te pasur sëmundje gjenetike kështu janë te këshillueshme amniocenteza etj.

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FERTILITET MOSHA SHTATEZENIA

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved