Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ja si të stimuloni imagjinatën e fëmijëve tuaj
 
Shperndaje
ikub#: 1702040039
Mënyra kreative për të nxitur fëmijët tuaj të përdorin trurin.
Prindërit shpesh ankohen se nuk kanë ambiente të caktuara për të çuar fëmijët të argëtohen, ose që fëmijët janë shumë të dhënë vetëm pas aparaturave teknologjike.
 
Ka disa mënyra kreative si të nxisni imagjinatën e fëmijëve tuaj, në mënyrë që ato të argëtohen dhe të vënën në përdorim trurin.
 
1-Tregojini përralla dhe histori, në këtë mënyrë do të tërhiqni vëmendjen e fëmijës dhe do të bëni që ai të fillojë të imagjinojë mbi personazhet dhe historinë që tregojnë përralla.
 
2-Angazhojeni fëmijën tuaj në art si ngjyrosje, formim, piktura, kërcim etj. Kjo do e bëjë fëmijën të shpreh talentin dhe imagjinatën e tij në një fushë të caktuar.
 
3-Jepini gjëra të vjetra dhe lëreni të formojë apo përdorë ato sipas mendjes së tij. Kjo do e ndihmojë të vërë në punë imagjinatën dhe të krijojë gjëra të ndryshme për të luajtur.
 
4-Jeni lojra që nxisin imagjinatën dhe mendimin e fëmijëve si lego, fjalëkryqe, letra etj.
 
5-Udhëtoni në këtë mënyrë fëmija do të shoh gjëra të reja, do të njihet me kultura të ndryshme dhe do të mësojë shumë prej tyre.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJET IMAGJINATA STIMULIMI

Loading...

Godina e Teatrit Kombëtar


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved