Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Pastiço me patate
 
Shperndaje
ikub#: 1702040002
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 200 gr domate te thata
- 300 gr patate
- 3 veze
- 1 dl pana
- 50 gr djathë emental i grire
- 50 gr djathë i grire parmixhan
- 1/2 L vere e bardhe
- 10 bishta qepesh te njoma
- 2 tufa trumze
- 3 luge vaj ulliri
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Pritni domatet ne gjysme për se gjati dhe lërini te zbuten për 20 minuta ne vere te përzier me gjysme gote ujë te ftohte. Kullojini, shtrydhini dhe thajini me letër kuzhine. Me pas qëroni patatet, pritini ne feta te holla dhe gatuajini me avull për 5 minuta. Lyeni një tave drejtkëndëshe me paka vaj dhe sistemoni patatet dhe domatet duke i alternuar me shtresa me pas shpërndani dy llojet e djathërave dhe gjethe trumze. Rrihni vezët me panen, bishtat e qepëve te prera, rregulloni me kripe dhe aromatizoni me piper me pas përbërjen hidheni mbi perime dhe futeni ne furre me 180'C për 25-30 minuta. Para se ta shërbeni rregulloni me vajin qe ju ka 
mbetur.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GATIME PASTICE PATATE RECETA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved