Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Dieta vegjetariane shton rrezikun e lindjeve të parakohshme
 
Shperndaje
ikub#: 1702060052
Një diete e pastër vegjetariane dhe e varfër me ushqime me origjine shtazore shton rrezikun e lindjeve te parakohshme. Sipas kërkuesve, shkaku parësor lidhet me mungesat ne Vitaminën B12.
Ne këtë përfundim ka dale një studim i Tormod Rogne, nga Akershus University Hospital, ne Norvegji, botuar ne American Journal of Epidemiology, pas analizimit te 11 mije grave shtatzëna.
Mungesa e Vitaminës B12 doli se përcaktonte ne masën 21% rrezikun e lindjeve premature, ndërkohë qe nivelet e ultra te vete Vitaminës lidhen pikërisht me mënyrën e te ushqyerit, ne rastin konkret me dietën vegjetariane.
[I ngjashëm: Dieta e Rihanna-s ]
Megjithatë, kërkuesit konstatuan gjithashtu se fenomeni nuk prezantohej aq i rende kur nenat e reja përdornin si shtese ne racionin e tyre ushqimore, te nënprodukteve te qumështit dhe veze.
Por cilat janë sasitë qe duhet te konsumoje ne këtë rast një nen qe ndjek një diete vegjetariane. Sipas studiuesve, janë te mjaftueshme 300 ml qumësht, 50-75 gram djathë, një gote kos.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DIETA LINDJA NENAT SHTATZANIA VEGJETARIANE

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved